Joanna Krakowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Joanna Krakowska
Data urodzenia

1964

Zawód, zajęcie

historyczka i teoretyczka teatru

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Joanna Krakowska (ur. 1964) – polska historyczka i teoretyczka teatru, eseistka oraz tłumaczka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Adiunkt w Zakładzie Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Dialog. Redaktorka książek z zakresu historii i teorii teatru oraz teorii aktorstwa. Tłumaczka tekstów takich autorów jak Ariel Dorfman, Richard Schechner, Susan Sontag. Zbiór esejów Soc i sex. Diagnozy teatralne i nieteatralne napisany wspólnie z Krystyną Duniec został nagrodzony w konkursie Fundacji Kultury. Za monografię Mikołajska. Teatr i PRL została nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012[1]. W 2017 otrzymała Nagrodę im. Jerzego Giedroycia za książkę PRL. Przedstawienia[2]. Autorka cyklu wykładów Teatr publiczny. Przedstawienia, które odbywały się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie z okazji rocznicy 250-lecia powstania teatru publicznego w Polsce[3]. Stale współpracuje z portalem Dwutygodnik, na łamach którego publikuje cykl felietonów „Konformy”.

Książki[edytuj | edytuj kod]

  • Soc i sex. Diagnozy teatralne i nieteatralne (Oficyna Wydawnicza Errata, Warszawa 2009) – współautorka z Krystyną Duniec
  • Mikołajska. Teatr i PRL (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2011)
  • Soc, sex i historia (Krytyka Polityczna, Warszawa 2014) – współautorka z Krystyną Duniec
  • PRL. Przedstawienia (Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2016).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nagroda Nike 2012 [online], www.nike.org.pl [dostęp 2016-02-06] [zarchiwizowane z adresu 2014-03-02].
  2. Nagrodzeni - Nagroda im. Jerzego Giedroycia - Nagrody naukowe i wyróżnienia - O Uniwersytecie - Strona główna UMCS [online], www.umcs.pl [dostęp 2019-10-28].
  3. Teatr publiczny [online], Teatr publiczny [dostęp 2017-07-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]