Joanna Moro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joanna Moro
Ilustracja
Joanna Moro (2015)
Imię i nazwisko Joanna Moro
Data i miejsce urodzenia 13 grudnia 1984
Wilno, Litewska SRR
Zawód aktorka
Współmałżonek Mirosław Szpilewski
Lata aktywności od 2006

Joanna Moro (ur. 13 grudnia 1984 w Wilnie) – litewska aktorka filmowa i teatralna narodowości polskiej[1] mieszkająca na stałe w Polsce.

Życiorys[edytuj]

Moro urodziła i wychowała się w Wilnie w rodzinie reprezentującej polską diasporę na Litwie. Jest absolwentką Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie. Należała do szkolnego koła teatralnego, kierowanego przez litewską działaczkę polonijną, Irenę Litwinowicz[2]. Działała także w Polskim Teatrze w Wilnie. W 2003 roku opuściła Litwę, aby studiować w Polsce i zamieszkała na stałe Warszawie. W 2007 ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Przełomem w jej karierze była rola piosenkarki Anny German w serialu Anna German. Tajemnica białego anioła. W czerwcu 2013 poprowadziła 50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Tego samego roku, wspólnie z Olgą Szomańską i Agnieszką Babicz, wydała płytę Piosenki Anny German.

Wiosną 2014 brała udział w pierwszej emitowanej przez Polsat edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami. Jej partnerem tanecznym był Rafał Maserak, z którym zajęła 2. miejsce[3].

Jesienią 2016 została uczestniczką szóstej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo, emitowanego w telewizji Polsat[4]. Za wygraną ósmego odcinka, aktorka otrzymała czek na 10 tys. zł, który przeznaczyła podopiecznej fundacji „Zdążyć z pomocą”.

Życie prywatne[edytuj]

Moro mieszka od 2003 roku w Warszawie. Mówi biegłą polszczyzną, zna także język litewski i rosyjski[5]. Jej mężem jest Mirosław Szpilewski. Mają dwóch synów: Mikołaja i Jeremiego.

Filmografia[edytuj]

Dyskografia[edytuj]

  • 2013: Piosenki Anny German[6]

Nagrody i nominacje[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]