Joanna Osyda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joanna Osyda
Joanna Osyda
Data i miejsce urodzenia 16 września 1988
Zduńska Wola
Zawód aktorka
Lata aktywności od 2009
Zespół artystyczny
Teatr Powszechny w Warszawie

Joanna Osyda (ur. 16 września 1988 w Zduńskiej Woli) – polska aktorka. Znana z tytułowej roli w serialu TVN Majka oraz roli Jane Buford w serialu TVP2 M jak miłość. Jest członkiem zespołu artystycznego Teatru Powszechnego w Warszawie.

Biografia[edytuj]

Wychowała się w Konopnicy. Jest jedynaczką. Do szkoły chodziła w Wieluniu, gdzie ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w klasie o profilu aktywności twórczej. W 2011 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi.

Na studiach związana z łódzkim Teatrem Szwalnia. W listopadzie 2009 brała udział w spektaklu Efekt Dopplera. Przedstawienie otrzymało nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym VGiK w Moskwie. W ramach dyplomów na łódzkiej PWSFTviT, zagrała główne role w przedstawieniach Ożenek Nikołaja Gogola w reżyserii Grigorija Lifanowa oraz w Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie, za które w maju 2011 dostała Nagrodę XXIX Festiwalu Szkół Teatralnych.

W listopadzie 2011 w Teatrze Szwalnia w Łodzi odbyła się premiera spektaklu Przy drzwiach zamkniętych Jeana-Paula Sartre'a w reżyserii Ewy Mirowskiej, gdzie Osyda gra postać Stelli. W tym teatrze odbył się również jej koncert Kiedy od ciszy pęka głowa. 19 stycznia 2012 w Teatrze Powszechnym w Warszawie miała miejsce premiera spektaklu Marzenie Nataszy[1], w którym aktorka gra jedną z dwóch ról – Nataszę Baninę. Za to przedstawienie otrzymała na Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Kolada – Plays w Jekaterynburg nagrodę dla najlepszego duetu aktorskiego (wspólnie z Anną Próchniak) oraz pierwszą nagrodę na festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu (maj 2013).

Zagrała główną, tytułową rolę w serialu TVN Majka. Wystąpiła także gościnnie w ostatnim odcinku serialu BrzydUla, gdzie zagrała Majkę – koleżankę Uli.

W 2010 ukazał się teledysk Ali Boratyn do piosenki „SMS”, w którym wykorzystane zostały sceny z serialu Majka z udziałem aktorki[2]. Motyw z nią pojawił się również w serialu Detektywi w odcinku 745. Była tam mowa, że aktorka z serialu Majka, czyli właśnie Joanna Osyda, rozdawała autografy w jednym z krakowskich multipleksów.

Osyda została nominowana w plebiscycie Telekamery 2011 w kategorii aktorka[3], w którym zajęła 2. miejsce.

W serialu TVP2 M jak miłość grała postać Jane Buford, krewnej Mostowiaków ze Stanów Zjednoczonych[4].

Filmografia[edytuj]

Przypisy

  1. Marzenie Nataszy. powszechny.art.pl. [dostęp 2012-01-28].
  2. Teledysk Ali Boratyn SMS. muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-01-01].
  3. Telekamery 2011: nowe kategorie i nowe zasady głosowania. wirtualnemedia.pl, 2010-11-03. [dostęp 2011-01-01].
  4. Joanna Osyda w Grabinie. teletydzien.pl. [dostęp 2012-12-04].

Bibliografia[edytuj]