Joanna Rutkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joanna Rutkowska
Ilustracja
Zawód informatyk (dziedzina: bezpieczeństwo informatyczne)
Strona internetowa

Joanna Rutkowska – polska specjalistka w dziedzinie zabezpieczeń komputerowych. Absolwentka Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej na kierunku informatyka.

Joanna Rutkowska stała się znana po zaprezentowaniu 4 sierpnia 2006 na konferencji Black Hat dwóch nowych metod ominięcia mechanizmów ochraniających system Windows Vista. Pierwsza metoda pozwala na ominięcie testów integralności systemu Windows Vista i załadowanie do jądra kodu niepodpisanego odpowiednimi certyfikatami, a więc potencjalnie pochodzącego z niezaufanego źródła. Druga metoda jest rootkitem o nazwie Blue Pill, pozwalającym na umieszczenie działającego systemu operacyjnego w kontrolowanym przez rootkita środowisku, w sposób dla tego systemu niezauważalny, dzięki wykorzystaniu techniki wirtualizacji procesorów (hypervisor). Charakteryzacja tej techniki jako całkowicie niewykrywalnej stała się przedmiotem kontrowersji w środowisku specjalistów (zob. Blue Pill). Za swoje odkrycia Joanna Rutkowska została uhonorowana tytułem jednego z Pięciu hakerów, którzy odcisnęli swe piętno na roku 2006 przez magazyn eWeek Magazine[1].

Joanna Rutkowska jest założycielką firmy Invisible Things Lab[2].

Przypisy

  1. Ryan Naraine: Five Hackers Who Left a Mark on 2006. eWeek.com. [dostęp 11 stycznia 2010].
  2. Marcin Kwiecień: Izolacja to podstawa bezpieczeństwa. Wywiad z Joanną Rutkowską, założycielką Invisible Things Lab. webhosting.pl > Magazyn > Bezpieczeństwo [on-line], 2009-05-27. [dostęp 2013-10-01].

Linki zewnętrzne[edytuj]