Joanna Rutkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joanna Rutkowska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1981[1]
Warszawa[2]
Zawód, zajęcie informatyk (dziedzina: bezpieczeństwo informatyczne)
Strona internetowa

Joanna Rutkowska (ur. 1981 w Warszawie) – polska informatyczka, specjalistka w dziedzinie zabezpieczeń komputerowych. Absolwentka Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej na kierunku informatyka.

Joanna Rutkowska stała się znana po zaprezentowaniu 4 sierpnia 2006 na konferencji Black Hat dwóch nowych metod ominięcia mechanizmów ochraniających system Windows Vista. Pierwsza metoda pozwala na ominięcie testów integralności systemu Windows Vista i załadowanie do jądra kodu niepodpisanego odpowiednimi certyfikatami, a więc potencjalnie pochodzącego z niezaufanego źródła. Druga metoda jest rootkitem o nazwie Blue Pill, pozwalającym na umieszczenie działającego systemu operacyjnego w kontrolowanym przez rootkita środowisku, w sposób dla tego systemu niezauważalny, dzięki wykorzystaniu techniki wirtualizacji procesorów (hypervisor). Charakteryzacja tej techniki jako całkowicie niewykrywalnej stała się przedmiotem kontrowersji w środowisku specjalistów. Za swoje odkrycia Joanna Rutkowska została uhonorowana tytułem jednego z Pięciu hakerów, którzy odcisnęli swe piętno na roku 2006 przez magazyn eWeek Magazine[3].

Joanna Rutkowska jest założycielką firmy Invisible Things Lab i powiązanego projektu Qubes OS, dystrybucji systemu operacyjnego Linux, zbudowanego w oparciu o nowatorskie mechanizmy bezpieczeństwa komputerowego[4][5].

25 października 2018 roku Joanna Rutkowska opuściła projekt Qubes OS i objęła stanowiska Chief Strategy Officer oraz Chief Security Officer w Projekcie Golem[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacje w książce „Między wierszami” Małgorzaty Domagalik i Janusza L. Wiśniewskiego
  2. Informacje zamieszczone przez samą Joannę Rutkowską
  3. Ryan Naraine: Five Hackers Who Left a Mark on 2006 (ang.). eWeek.com. [dostęp 2010-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-27)].
  4. Marcin Kwiecień, Izolacja to podstawa bezpieczeństwa. Wywiad z Joanną Rutkowską, założycielką Invisible Things Lab, webhosting.pl, 27 maja 2009 [dostęp 2013-10-01] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-04].
  5. Qubes OS Team [dostęp 2018-10-25] (ang.).
  6. Joanna Rutkowska, The Next Chapter: From the Endpoint to the Cloud, 25 października 2018 [dostęp 2018-10-25] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]