Joanna Sabaudzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lesser coat of arms of the Kingdom of Italy (1890).svg
Joanna Sabaudzka
BASA-3K-15-637-1-Giovanna of Italy, 1937.jpeg
królowa Bułgarii
Okres panowania od 25 października 1930
do 1943
Jako żona Borysa III
Dane biograficzne
Dynastia sabaudzka
Urodzona 13 listopada 1907
Rzym
Zmarła 26 lutego 2000
Estoril
Pochowana Asyż
Ojciec Wiktor Emanuel III
Matka Helena Petrowić-Niegosz
Mąż Borys III
Dzieci Maria Luiza,
Symeon II

Joanna Sabaudzka, właściwie: Giovanna Elisabetta Antonia Romana Maria di Savoia (ur. 13 listopada 1907 w Rzymie, zm. 26 lutego 2000 w Estoril) – księżniczka saubadzka, królowa Bułgarów.

Królowa Bułgarów[edytuj]

Joanna urodziła się w Rzymie jako trzecia córka włoskiego króla Wiktora Emanuela III i królowej Heleny Czarnogórskiej. 25 października 1930 roku w Asyżu wyszła za mąż za cara Borysa III. Ślub przeprowadzono w obrządku katolickim, jednym z gości był Duce Benito Mussolini. Bułgarzy uważali młodą parę za świetnie dobraną, ponieważ matka Joanny była Słowianką. Ceremonię zaślubin powtórzono w Sofii w Bułgarii w obrządku prawosławnym. Śliczna i wykształcona Joanna od razu uległa czarowi swojego męża, którego głęboko podziwiała.

Pierwszym dzieckiem pary królewskiej była dziewczynka – księżniczka Maria Luiza, urodzona w roku 1933. W roku 1937 przyszedł na świat następca tronu – książę Symeon, który otrzymał imię na cześć przodka – twórcy rozległego imperium sprzed tysiąclecia.

Życie na wygnaniu[edytuj]

W 1943 roku umarł mąż Joanny, Borys III, a carem został ich syn – Symeon II. Regentem w imieniu małoletniego cara został jego wuj – Cyryl. Po II wojnie światowej w Bułgarii władzę przejęli komuniści. Cyryl został zamordowany, a Symeon i Joanna a do 1946 pozostali w areszcie domowym w pałacu Vrana, w Sofii. W 1946 komuniści dali im 48 godzin na opuszczenie kraju. Joanna udała się wraz z dziećmi i szwagierką Eudoksją do Egiptu. Tam wiodła bardzo ciężkie życie, udało się jej przetrwać tylko dzięki pomocy ojca Wiktora Emanuela III i króla Egiptu - Faruka.

W lipcu 1951 rodzina przeniosła się do Madrytu, stolicy Hiszpanii. Tam, w 1962 Symeon ożenił się z hiszpańską markizą Margaritą Gomez-Acebo y Sejeula. Joanna przeniosła się do Estoril, w Portugalii, gdzie żyła do śmierci. Tylko w 1993 na krótko powróciła do Bułgarii i odwiedziła grób Borysa III. Została pochowana na cmentarzu komunalnym w Asyżu[1].

Przypisy