Joanna Wierzbowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joanna Wierzbowska
Kraj działania  Polska
Doktor habilitowany nauk medycznych
Specjalność: okulistyka
Doktorat 2002 – medycyna
Centralny Szpital Kliniczny WAM (dziś WIM)
Habilitacja 2011 – medycyna
WIM
Zatrudnienie
Uczelnia Wojskowy Instytut Medyczny

Joanna Wierzbowska – polska okulistka, doktor habilitowany medycyny, profesor nadzwyczajny w Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego.

Stopień doktorski uzyskała w Wojskowym Instytucie Medycznym w 2002 roku na podstawie pracy "Zastosowanie glikokortykosteroidów i teleradioterapii oczodołów u chorych z oftalmopatią Gravesa leczonych jodem promieniotwórczym". Habilitowała się w tej samej placówce w 2011 roku na podstawie dorobku naukowego i rozprawy pt. "Aktywność układu autonomicznego w korelacji z perfuzją obwodową i krążeniem pozagałkowym u chorych z jaskrą normalnego ciśnienia"[1]. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (Sekcja Okulistyki Wojskowej, Sekcja Jaskry), Amerykańskiej Akademii Okulistyki oraz Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem (AMD). Odbyła kursy w zakresie chirurgii refrakcyjnej w San Francisco, Mannheim, Sztokholmie i Stambule.

Zainteresowania badawcze i kliniczne J. Wierzbowskiej dotyczą m.in. takich zagadnień jak: rozpoznawanie i leczenie jaskry, schorzenia narządu wzroku powiązane z gruczołem tarczycy (m.in. orbitopatia tarczycowa) oraz chirurgia refrakcyjna rogówki (korygowanie krótkowzroczności, astygmatyzmu i nadwzroczności techniką LASIK przy pomocy lasera ekscymerowego oraz lasera femtosekundowego).

Swoje prace publikowała w czasopismach krajowych i zagranicznych, m.in. w Klinice Ocznej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wydana w formie monografii w 2010 roku - ​ISBN 978-83-925530-7-6

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]