Jochanan Morgenstern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jochanan Morgenstern
Data i miejsce urodzenia

1905
Zamość

Data i miejsce śmierci

1943
Warszawa

Jochanan Morgenstern[1]; inny spotykany zapis Morgensztern[2] (ur. 1905 w Zamościu, zm. 1943 w Warszawie) – polski działacz konspiracji żydowskiej w trakcie II wojny światowej, członek Komitetu Centralnego Poalej Syjon-Prawica (PS-P) oraz Komendy Głównej Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB)[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z drobnomieszczańskiej rodziny z Zamościa. Odebrał tradycyjne wychowanie religijne w chederze, a następnie kształcił się w szkole powszechnej. W latach 20. XX wieku wstąpił do partii Poalej Syjon-Prawica[1]. Działał też w He-Chaluc Pionier i Lidze Pomocy Pracującym w Palestynie[2]. Był delegatem na XXI Kongres Syjonistyczny w Genewie[3].

Po wybuchu II wojny światowej trafił do obozu pracy. Po uwolnieniu z obozu znalazł się w getcie warszawskim. Był współzałożycielem podziemnej organizacji PS i członkiem Komitetu Centralnego tej partii, a także jej reprezentantem w Żydowskiej Komisji Koordynacyjnej oraz w prezydium Żydowskiego Komitetu Narodowego. Po powstaniu Żydowskiej Organizacji Bojowej został reprezentantem partii Poalej Syjon-Prawica w Komendzie Głównej ŻOB w ramach której kierował referatem finansowym[1]. Był też działaczem organizacji oświatowej Szuł-Kult[3].

Podczas powstania w getcie warszawskim ewakuował się 29 kwietnia 1943 roku z terenu walk na obszarze szopu Schultza i Toebbensa i przeszedł wraz z grupą bojowców kanałem do bunkra przy ul. Ogrodowej 29. Tam bojowcy zostali wykryci w dniu 6 maja 1943, a następnie rozstrzelani[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Rafał Żebrowski: Morgenstern Jochanan. delet.jhi.pl. [dostęp 2023-01-25]. (pol.).
  2. a b Andrzej Kedziora: MORGENSZTERN JOCHANAN (1905-1943) jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim. zamosciopedia.pl. [dostęp 2023-01-25]. (pol.).
  3. a b Imię: Johanan Nazwisko: Morgenstern (2). new.getto.pl. [dostęp 2023-01-25]. (pol.).