Joe Aiuppa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joe Aiuppa vel Joseph John Aiuppa (ur. 1 grudnia 1907 – zm. 22 lutego 1997) – jeden z czołowych bossów mafii chicagowskiej.

Swoją przestępczą karierę zaczynał u boku samego Al Capone jako zwykły ‘cyngiel’. Słynął z brutalności i bezwzględności, ściągał haracze od zwykłych przedsiębiorców jak i wpływowych biznesmenów w rejonie Cicero – centrum przestępczego Chicago.

Przez kolejne lata awansował w hierarchii mafii chicagowskiej. Z wpływami mógł się tylko równać z Tonym Accardo i Paulem Riccą. Po śmierci Paula Rikki objął stanowisko bossa, Accardo został jego doradcą. Odpowiada – najprawdopodobniej – za decyzję usunięcia Sama Giancany, który zalazł za skórę jemu i Accardo (poszło o podział zysków z kasyn meksykańskich).

W 1986 roku został skazany przez sąd na długoletnią karę pozbawienia wolności za przestępstwa finansowe (wielomilionowe oszustwa) na terenie Las Vegas. W 1996 zwolniony z więzienia, zmarł w szpitalu w Elmhurst.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Carl Sifakis, Mafia amerykańska encyklopedia Tytuł oryginału: The Mafia Encyclopedia, Third Edition ​ISBN 97883-242-0613-1