Joe Bar Team

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joe Bar Team to popularny francuski komiks, którego akcja toczy się w latach 70. XX wieku. Opowiada on historię czterech motocyklistów, stałych bywalców baru Joe Bar. Pomysłodawcą komiksu jest Christian Debarre, kontynuatorem - Stéphane Deteindre. Dotąd wydano 6 albumów.

Komiks pokazuje różne komiczne sytuacje, które mogą trafić się każdemu właścicielowi dwóch kółek: brak benzyny, złe stosunki z kierowcami aut, tuning swoich maszyn. Powracającym motywem są wspólne wyścigi.

Akcja pierwszego albumu (wydany w 1990 roku) rozgrywała się w 1975 r., drugiego - już w latach 90. W drugim albumie pojawiła się grupa młodszych motocyklistów, których bywalcy Joe Baru chcieli przekuć w prawdziwych mężczyzn.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

  • Joe - właściciel baru. Zwykle nie jeździ motocyklem, ale dwukrotnie pojawił się na maszynie Moto Guzzi. Jego specjalnością jest drink "Burn-Out", który przez barowiczów jest wykorzystywany jako dodatek do paliwa.
  • Edouard Bracame (Ed Manetka w polskiej wersji) - właściciel Hondy CB750, a od drugiego albumu Hondy CB 1300 Big One. W gorącej wodzie kąpany miłośnik klasycznych motocykli, które nieustannie torturuje gadżetami i nowym paliwem (nitrogliceryno-metanol). Nienawidzi policjantów, młodocianych motocyklistów i Harleyów. Honda CB750 ze swoim mocnym 4-cylindrowym silnikiem w czasach, w których dzieje się akcja, była szczytem nowoczesności, więc Ed gardzi sprzętem, który uważa za przestarzały ("leję na fałki i cwajtakty").
  • Guido Brasletti (Gwidon Dukacki) - właściciel Ducati 750 Sport, później Ducati 900SS.
  • Jean-Raoul Ducable (Jan-Paweł Korbowy) - właściciel Kawasaki 750 H2, później Suzuki GSXR 750
  • Jean Manchzeck (Jasiu Śruba) - właściciel Nortona Commando 850, później Triumph Daytona 900

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W drugim albumie w jednym z komiksów występuje sam autor - Stéphane Deteindre, borykający się z problemami z dowiezieniem nowego komiksu do wydawnictwa.