Johann Georg Ebeling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Georg Ebeling
Data i miejsce urodzenia 8 lipca 1637
Lüneburg
Pochodzenie niemieckie
Data i miejsce śmierci 4 grudnia 1676
Szczecin
Gatunki muzyka poważna, muzyka barokowa
Zawód kompozytor
Strona tytułowa Pauli Gerhardi Geistliche Andachten z muzyką Ebelinga 1667

Johann Georg Ebeling (ur. 8 lipca 1637 w Lüneburgu, zm. 4 grudnia 1676 w Szczecinie) – niemiecki kompozytor epoki baroku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Lüneburgu jako syn drukarza, Georga Ebelinga i Anny z domu Lüdeckens. W rodzinnym mieście uczęszczał do Gymnasium Johanneum, które ukończył w wieku 21 lat. Równocześnie poświęcał się pracy muzyka. W 1658 roku wyjechał do Helmstedt, aby studiować teologię. Dzięki wsparciu księcia Christiana Ludwiga von Braunschweig mógł zgłębiać także wiedzę muzyczną w hamburskim Collegium Musicum. W roku 1660 został powołany na stanowisko muzyka w Hamburgu, a w 1662 r. przejął funkcję kantora przy berlińskim Nikolaikirche po śmierci Johanna Crügera. Zaprzyjaźnił się tam z poetą i pastorem, autorem tekstów pieśni religijnych, Paulem Gerhardtem. W 1668 r. otrzymał propozycję przejęcia kantoratu w Szczecinie. Ponieważ szczecińskie Pedagogium zostało przekształcone w królewskie Gymnasium Carolinum, Ebeling zgodził się i przyjął stanowisko dyrektora muzycznego i kantora oraz profesora greki. W Szczecinie pozostał do końca życia.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Ebeling był przede wszystkim autorem wielu pieśni ewangelickich – szczególnie cenione były jego utwory do poetyckich tekstów Paula Gerhardta. Mawiano, że jest drugim po Johannie Crügerze najsławniejszym kompozytorem piszącym do tekstów Gerhardta. Komponował również kantaty.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Kompozytorzy szczecińscy, tom I, pod red. Eugeniusza Kusa, Mikołaja Szczęsnego i Edwarda Włodarczyka, Szczecin 2003, ​ISBN 83-916790-4-7​, s. 102 - 108

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]