Przejdź do zawartości

Johann Puch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Johann Puch
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

27 czerwca 1862
Juršinci, w pobliżu Ptuju

Data i miejsce śmierci

19 lipca 1914
Zagrzeb

Zawód, zajęcie

mechanik i wynalazca

Johann Puch (język słoweński: Janez Puh; ur. 27 czerwca 1862 w Juršinci, w pobliżu Ptuju, zm. 19 lipca 1914 w Zagrzebiu) – słoweński mechanik i wynalazca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zyskał sławę jako jeden z najbardziej znanych producentów pojazdów samochodowych w Europie. Ukończył szkołę zawodową zdobywając zawód ślusarza, było to jego jedyne formalne wykształcenie. Większość życia spędził w wielokulturowej wówczas Styrii.

W 1885 roku przeprowadził się do Grazu (obecnie w Austrii), gdzie w roku 1891 rozpoczął produkcję rowerów, które sam sprzedawał na rynku lokalnym, a także eksportował je do Anglii i Francji. Odniesiony sukces pozwolił mu w 1899 uruchomić własną firmę, pod nazwą "Erste steiermärkische Fahrrad-Fabriks-AG" (Pierwsza Styryjska Firma Rowerowa).

W 1903 roku firma Pucha rozpoczęła produkcję motocykli, a rok później również samochodów. W 1912 roku fabryka Pucha zatrudniała 1100 robotników i produkowała 300 samochodów, 300 motocykli i 16 000 rowerów rocznie. Puch przeszedł na emeryturę w roku 1912, pozostał jednak honorowym prezesem firmy.

Do roku 1914 Puch produkował 21 różnych typów samochodów, także ciężarowych, autobusów oraz samochodów wojskowych i specjalnych, w tym limuzyn dla rodziny Habsburgów oraz pojazdów na zamówienie armii Austro-Węgier podczas I wojny światowej.

Samochody i motocykle konstrukcji Pucha zwyciężały w wyścigach i rajdach samochodowych w całej Europie, rozsławiając w ten sposób firmę ich twórcy.

Tradycje firmy Pucha współcześnie kontynuuje firma Steyr-Daimler-Puch z siedzibą w Grazu i Wiedniu.

Puch na potrzeby swoich konstrukcji dokonał licznych wynalazków, na ponad 35 z nich uzyskał urzędowe patenty.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]