Johanna Budwig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Johanna Budwig (ur. 30 września 1908, zm. 19 maja 2003) – niemiecka chemik i aptekarka, fizyk, autorka książek o diecie żywieniowej.

Pracowała naukowo jako główny specjalista-konsultant z tytułem doktora fizyki w Instytucie Badań Tłuszczu BAGKF w Münster (Bundesanstalt für Fettforschung). Zajmowała się tam działaniem tłuszczów utwardzonych i zdenaturowanych na zdrowie ludzi. Siedmiokrotnie była nominowana do Nagrody Nobla za swe odkrycia w badaniach nad tłuszczami[1]. Uważała, iż duże znaczenie w powstawaniu nowotworów mają braki kwasów omega-3 w organizmie[2].

W 1952 roku stworzyła dietę znaną pod nazwą dieta dr Budwig, wspomagającą leczenie nowotworów, a także chorób serca, cukrzycy. Dieta jest bogata w olej lniany wysokolinolenowy, zawierający szczególnie dużo kwasów omega-3 (ponad 50%) zmieszany z serem, bogata w owoce, warzywa i błonnik. Zaleca się unikanie cukru, tłuszczów zwierzęcych, oleju sałatkowego, wędlin, masła, a zwłaszcza margaryny.

Wydała szereg pozycji książkowych, z których część została przetłumaczona na język angielski. Jedna z poczytniejszych nosi tytuł Olej lniany jako prawdziwa pomoc w walce z artretyzmem, zawałem serca i rakiem[3].

Przypisy

  1. Dr. Johanna Budwig’s Healing Diet & Protocol (ang.). [dostęp 2013-05-14].
  2. Dieta dr Budwig, Oleofarm Sp. z o.o., broszura, s. 8.
  3. Johanna Budwig: Flax Oil as a True Aid against Arthritis, Heart Infarction and Cancer. Apple Publishing Co Ltd, 1994, s. 64. ISBN 0969527217.