Johannes Hugenholtz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Johannes Bernhardus Theodorus "Hans" Hugenholtz znany w krajach angielskojęzycznych jako John Hugenholtz (ur. 31 października 1914 w Vledder, zm. 25 marca 1995 w Bentveld) – holenderski projektant torów wyścigowych i samochodów.

Jego ojciec, także Johannes, był protestanckim ministrem i działaczem na rzecz pokoju. Wraz z rodziną przeprowadził się w 1918 roku do Purmerend, a w 1924 do Ammerstol. Jego syn studiował prawo i został dziennikarzem, ale interesowały go głównie wyścigi. Ścigał się w amatorskich wyścigach motocykli. Założył w 1936 roku Nederlandse Auto Race Club, a w latach 1949 – 1974 był dyrektorem toru wyścigowego Circuit Park Zandvoort. W 1956 roku założył Association Internationale de Circuits Permanents w Paryżu, która doprowadziła do powstania Fédération Internationale des Voitures Anciennes (FIVA). Hugenholtz oraz jego żona, Marianne Sophie van Rheineck Leyssius, 10 lutego 1995 roku mieli poważny wypadek samochodowy w Zandvoort. Jego żona zginęła na miejscu, a on sam zmarł dwa miesiące później w swoim domu z powodu odniesionych obrażeń. Jego syn, Hans Hugenholtz Jr. jest kierowcą wyścigowym.

Johannes Hugenholtz znany jest głównie z trudnych technicznie torów Formuły 1 oraz "siatek" na poboczach mających zatrzymać pojazd przed uderzeniem w bandę.

Poza torami wyścigowymi zaprojektował także dwa samochody, "Barkey" (1948) oraz 'Delfino" (1989), oparty na podwoziu oraz układzie napędowym Alfy Romeo Alfasud.

Tory zaprojektowane przez Johannesa Hugenholtza:

Circuit Park Zandvoort (w oparciu o niemieckie plany toru z drugiej wojny światowej) (Holandia) 1948

Suzuka International Racing Course (Japonia) 1962

Circuit Zolder (Belgia) 1963

Hockenheimring (Sekcja "stadion") (Niemcy) 1965

Circuito del Jarama (Hiszpania) 1967

Ontario Motor Speedway(wspólnie z Michaelem Parkerem) (USA) 1970

Nivelles-Baulers (Belgia) 1971

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]