Johannes Matthias Sperger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Johann Matthias Sperger, właściwie Jan Matyáš Sperger, (ur. 23 marca 1750 w Feldsbergu (obecnie Valtice w Czechach), zm. 13 maja 1812 w Ludwigslust) - austriacki kompozytor i kontrabasista.

Pierwszy kontakt z muzyką miał miejsce w teatrze muzycznym w Feldsbergu, następnie Sperger wyjechał do Wiednia. gdzie zdobył dalsze wykształcenie u Friedricha Pischelbergera. W swojej karierze muzyka zdobył uznanie jako solista, grywał również w nadwornych zespołach orkiestrowych. Sperger był jednym z pierwszych kontrabasistów, którzy stosowali naprzemiennie struny solowe oraz orkiestrowe.

Jest patronem jednego z największych konkursów kontrabasowych na świecie, odbywających się w Niemczech. W roku 2012 fiński kompozytor Teppo Hauta-aho skomponował utwór poświęcony pamięci klasyka, "Hommage a Johann Matthias Sperger", jest to kompozycja, której główny temat oparty jest na dźwiękowym odwzorowaniu imion i nazwiska Spergera. Został skomponowany jako utwór obligatoryjny na VII Konkurs im. Johanna Matthiasa Spergera.

Wybrane kompozycje[edytuj | edytuj kod]

Jego utwory zostały skatalogowane i opracowane przez niemieckiego kontrabasistę Klausa Trumpfa.