Johannes Winkler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Johannes Winkler
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 maja 1897
Bad Carlsruhe (obecnie „Pokój”)

Data i miejsce śmierci

27 grudnia 1947
Brunszwik-Querum

Przyczyna śmierci

udar mózgu

Zawód, zajęcie

inżynier

Johannes Winkler (ur. 29 maja 1897 w miejscowości Bad Carlsruhe na Górnym Śląsku – obecnie Pokój, woj. opolskie; zm. 27 grudnia 1947 w Brunszwiku w Dolnej Saksonii) – niemiecki inżynier, pionier techniki rakietowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1915 zaciągnął się do armii niemieckiej i wziął udział w I wojnie światowej. Rok później został ranny w czasie walki i wymagał długiej hospitalizacji. Po powrocie do zdrowia studiował mechanikę na Politechnice w Gdańsku i pracował w zakładach Junkersa.

5 lipca 1927 we Wrocławiu założył Verein für Raumschiffahrt (VfR – „Towarzystwo Podróży Kosmicznych”). Jego zadaniem było promowanie idei podróży kosmicznych i rozwijanie techniki rakietowej. Johannes Winkler był jego pierwszym prezesem i redaktorem wydawanego przez Towarzystwo pisma Die Rakete (Rakieta).

14 marca 1931 na placu apelowym w Gross Kühnau koło Dessau odpalił pierwszą w Europie rakietę na paliwo płynne Hückel-Winkler I (HW-I). Po osiągnięciu wysokości około 60 metrów wylądowała 200 metrów od wyrzutni[1]. Osiem miesięcy później, 6 października 1932 na Mierzei Wiślanej odbyła się publiczna demonstracja jego następnej rakiety HW-II. Wzięli w niej udział oficjalni przedstawiciele władz Prus Wschodnich. Z powodu awarii zaworu paliwowego rakieta eksplodowała zaraz po odpaleniu.

Projektował rakiety i urządzenia JATO dla Junkersa i rządowych instytutów badawczych, ale żaden z jego projektów nie został zrealizowany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ley, Willy: Rockets, Missiles and Space Travel. New York: The Viking Press, 1958 revised edition, s. 222.