John Atkinson Grimshaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Atkinson Grimshaw
Pani z Shalott – praca inspirowana twórczością prerafaelitów.

John Atkinson Grimshaw (ur. 6 września 1836 w Leeds, zm. 13 października 1893 tamże) – angielski malarz wiktoriański tworzący pod wpływem prerafaelitów[1].

Nie posiadał formalnego wykształcenia malarskiego, jednak osiągnął znaczną popularność i sporadycznie wystawiał w Royal Academy. Większą część życia mieszkał i tworzył w Leeds. Malował początkowo martwe natury, później głównie miejskie pejzaże, sceny nocne i marynistyczne. Najbardziej cenione są jego nocne pejzaże Glasgow, Liverpoolu, Leeds, Scarborougha, Whitby i Londynu. Są to romantyczne i tajemnicze przedstawienia miejskich ulic i nabrzeży portów, oświetlone nikłym światłem lamp gazowych lub księżyca. Interesował się fotografią, często wykorzystując zdjęcia podczas malowania. Sporadycznie poruszał również tematy literackie i historyczne.

Atkinson Grimshaw był żonaty z Fanny Grimshaw, z którą miał piętnaścioro dzieci. Dwóch jego synów Arthur (1868-1913) i Louis (1870-1943) naśladowało jego styl[2], jednak nie osiągnęli podobnej popularności.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Artfact.com – biografia. artfact.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-14)]..
  2. – biografia, galeria. grimshaworigin.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]..

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 295. ISBN 83-213-4157-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]