John Bernal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John Bernal
Ilustracja
Państwo działania

 Wielka Brytania

Data urodzenia

10 maja 1901

Data śmierci

15 września 1971

profesor
Specjalność: biofizyka, krystalografia
Polska Akademia Nauk
Status

członek

Uczelnia

Uniwersytet Londyński

Przewodniczący Światowej Rady Pokoju
Okres spraw.

1959–1965

Poprzednik

Frédéric Joliot-Curie

Następca

Isabelle Blume

Odznaczenia
Międzynarodowa Stalinowska Nagroda Pokoju

John Desmond Bernal (ur. 1901, zm. 1971) – irlandzko-brytyjski fizyk, historyk nauki, futurolog oraz działacz polityczny. Profesor Uniwersytetu Londyńskiego. Badacz związków występujących w żywych organizmach oraz struktury minerałów. Autor prac na temat roli nauki w społeczeństwie. Członek londyńskiego Royal Society i Polskiej Akademii Nauk. Laureat Stalinowskiej Nagrody Pokoju w 1953 roku. W latach 1959–1965 przewodniczący Światowej Rady Pokoju. Jest twórcą pojęcia „rewolucja naukowo-techniczna”, którego użył po raz pierwszy w 1939 roku[1].

Bernal jest uważany za postać kontrowersyjną ze względu na poglądy polityczne i działalność publiczną. Był on członkiem partii komunistycznej i nie krył sympatii do ZSRR.

Bernal jest autorem pracy The World, the Flesh and the Devil (1929) w której przedstawił pomysł tzw. sfery Bernala, czyli kolonii kosmicznej, która w założeniu ma być długoterminowym, pozaziemskim miejscem pobytu dla ludzi. W tej samej pracy porusza on temat radykalnych zmian w ludzkim ciele jakie może dać rozwój nowych technologii. Idee wyrażone przez Bernala wydają się prekursorskie w stosunku do transhumanizmu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia PWN, Tom 1, Warszawa 1991.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2011-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-18)].