John D. Rockefeller Jr. Memorial Parkway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John D. Rockefeller Jr. Memorial Parkway
Położenie Wyoming
 Stany Zjednoczone
Data utworzenia 1972
Powierzchnia 97 km²
Odwiedzających rocznie 1137117 (2003)
Położenie na mapie Wyomingu
Mapa lokalizacyjna Wyomingu
John D. Rockefeller Jr. Memorial Parkway
John D. Rockefeller Jr. Memorial Parkway
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
John D. Rockefeller Jr. Memorial Parkway
John D. Rockefeller Jr. Memorial Parkway
Ziemia44°06′16,999″N 110°41′34,001″W/44,104722 -110,692778
Mapa parku
Map of Grand Teton National Park.jpg
Strona internetowa

John D. Rockefeller Jr. Memorial Parkway jest drogą krajobrazową wraz z otaczającym ją parkiem łączącą Park Narodowy Yellowstone z Parkiem Narodowym Grand Teton w Wyoming, USA. Zarządcą drogi jest National Park Service. Droga ta została nazwana ku pamięci Johna D. Rockefellera Jr., działacza ekologicznego i filantropa, który przyczynił się do utworzenia, bądź powiększenia wielu Amerykańskich Parków Narodowych, między innymi Grand Teton, Wysp Dziewiczych, Acadia oraz Great Smoky Mountains.

Utworzony w 1972 r. przez Kongres Stanów Zjednoczonych, ma powierzchnię 97 km². Poza Parkami Narodowymi styka się z dwoma Lasami Narodowymi, Bridger-Teton National Forest na zachodzie oraz Caribou-Targhee National Forest na wschodzie i wchodzi w skład większego ekosystemu uznawanego za ostatni duży i niemal nienaruszony ekosystem w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej.

Teren ten początkowo był częścią Lasu Narodowego Teton i został przekazany National Park Service w celu zapewnienia ciągłego parkowego połączenia pomiędzy Grand Teton i Yellowstone. Droga krajobrazowa biegnie z północnego krańca parku Grand Teton do południowych części parku Yellowstone w okolicy West Thumb Geyser Basin. Wliczając fragmenty leżące w obydwu parkach narodowych droga rozciąga się na długości 43 km i wraz z otaczającym terenem jest zarządzana przez Park Narodowy Grand Teton.

Teren parku jest strefą przejściową z geologicznego punktu widzenia, północna część ma przeszłość wulkaniczną, gdy południowa składa się z granitowych wypiętrzeń, tworzących również pasmo gór Grand Teton. Przez teren parku w kierunku jeziora Jackson przepływa rzeka Snake. Na terenie parku można spotkać niedźwiedzie czarne i grizli, łosie, jelenie, owce kanadyjskie oraz mulaki.

Podczas wielkich pożarów Yellowstone w roku 1988 spłonęło 16 km² parku w jego północnej części. Pożar wpłynął na powiększenie się ilostanu zwierząt ze względu na większe przemieszanie terenów łąk i leśnych.

Do popularnych w parku sportów można zaliczyć rafting, zaś w okresie zimowym na zamkniętej dla ruchu kołowego drodze organizowane są wycieczki na skuterach śnieżnych w głąb parku Yellowstone.