John George Haigh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John George Haigh

John George Haigh (ur. 24 lipca 1909, zm. 10 sierpnia 1949) – brytyjski seryjny morderca działający w latach 40. XX wieku.

Udowodniono mu zamordowanie sześciu ludzi, chociaż twierdził, że ofiar było dziewięć. Ciała zamordowanych rozpuszczał w kwasie siarkowym (stąd przydomek Acid Bath Murderer) a następnie fałszował dokumenty własnościowe ich posesji i sprzedawał je za znaczne sumy pieniędzy. Działał w przekonaniu, że policja potrzebuje ciała ofiary, by móc skazać oskarżonego. W konsekwencji popełnionych zbrodni został skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonał Albert Pierrepoint 10 sierpnia 1949.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Haigh urodził się w Wakefield (Yorkshire), dorastał w sąsiedniej wiosce Outwood. Jego rodzice, John i Emily, byli członkami braci plymuckich[1]. Jego dom był ogrodzony od zewnętrznego świata wysokim płotem, wychował się więc w odizolowaniu. W przyszłości twierdził, że przeżywał w dzieciństwie koszmar wynikający z surowego religijnego wychowania.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pamela V. Cullen, A Stranger in Blood: The Case Files on Dr John Bodkin Adams, London, Elliott & Thompson, 2006, ISBN 1-904027-19-9