John Griggs Thompson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: John Thompson (ujednoznacznienie).
John Thompson

John Griggs Thompson (ur. 13 października 1932 w Ottawa Country, Kansas) – amerykański matematyk, ceniony za pracę w dziedzinie teorii grup skończonych[1].

W 1955 Thompson ukończył Yale University[1][2], a w 1959 na University of Chicago obronił doktorat[1][2] pod tytułem A Proof that a Finite Group with a Fixed-Point-Free Automorphism of Prime Order is Nilpotent[2]. W swym doktoracie rozwiązał pewien problem matematyczny, który pozostawał otwarty przez ponad 60 lat[2]. W owym czasie to osiągnięcie zostało dostrzeżone nawet przez The New York Times[3].

John Thompson jest powszechnie rozpoznawalny z powodu udowodnienia w 1963 roku wraz z Walterem Feitem twierdzenia mówiącego, iż każda skończona grupa prosta, która nie jest cykliczna, ma parzysty rząd[1][2] (tzw. twierdzenie Feita-Thompsona). Oryginalny dowód twierdzenia składał się z ponad ćwierć tysiąca stron[1][2]. Naukowcy mieli problem z opublikowaniem swojego dowodu – z powodu jego długości kilka renomowanych czasopism naukowych odrzuciło artykuł[2]. Opublikowali cały kilkusetstronicowy dowód w Pacific Journal of Mathematics[2].

Uznaje się, że rewolucyjne twierdzenie Feita-Thompsona natchnęło matematyków z całego świata do stworzenia klasyfikacji skończonych grup prostych[1][2], której dowód zajął ponad 10 000 stron[1].

Thompson jest laureatem:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i John Griggs Thompson – Encyclopaedia Britannica
  2. a b c d e f g h i J. J. O'Connor,E. F. Robertson, John Griggs Thompson
  3. http://www.cecm.sfu.ca/organics/papers/lam/paper/html/NYTimes.html New York Times article, April 26, 1959.
  4. Royal Society Sylvester Medalists [dostęp 2014-03-02].