John Griggs Thompson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Thompson

John Griggs Thompson (ur. 13 października 1932 w Ottawa Country, Kansas[1]) – amerykański matematyk, ceniony za pracę w dziedzinie teorii grup skończonych[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1955 Thompson ukończył Yale University[2][3], a w 1959 na University of Chicago obronił doktorat[2][3] pod tytułem A Proof that a Finite Group with a Fixed-Point-Free Automorphism of Prime Order is Nilpotent[3]. W swym doktoracie rozwiązał pewien problem matematyczny, który pozostawał otwarty przez ponad 60 lat[3]. W owym czasie to osiągnięcie zostało dostrzeżone nawet przez The New York Times[4].

John Thompson jest powszechnie rozpoznawalny z powodu udowodnienia w 1963 roku wraz z Walterem Feitem twierdzenia mówiącego, iż każda skończona grupa prosta, która nie jest cykliczna, ma parzysty rząd[2][3] (tzw. twierdzenie Feita-Thompsona). Oryginalny dowód twierdzenia składał się z ponad ćwierć tysiąca stron[2][3]. Naukowcy mieli problem z opublikowaniem swojego dowodu – z powodu jego długości kilka renomowanych czasopism naukowych odrzuciło artykuł[3]. Opublikowali cały kilkusetstronicowy dowód w Pacific Journal of Mathematics[3].

Uznaje się, że rewolucyjne twierdzenie Feita-Thompsona natchnęło matematyków z całego świata do stworzenia klasyfikacji skończonych grup prostych[2][3], której dowód zajął ponad 10 000 stron[2].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Thompson zdobył najwyższe wyróżnienia matematyczne:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Thompson John Griggs, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-11].
  2. a b c d e f g h i John Griggs Thompson – Encyclopaedia Britannica
  3. a b c d e f g h i J. J. O'Connor,E. F. Robertson, John Griggs Thompson
  4. http://www.cecm.sfu.ca/organics/papers/lam/paper/html/NYTimes.html New York Times article, April 26, 1959.
  5. Royal Society Sylvester Medalists [dostęp 2014-03-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]