John Hall (rusznikarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z John H. Hall)
Skocz do: nawigacja, szukaj

John Harris Hall (ur. 1781 w Portland, zm. 1841) był amerykańskim rusznikarzem i wynalazcą karabinu ładowanego odtylcowo, ochrzczonego jego imieniem[1][2].

Hall urodził się w 1781 w Portland, w stanie Maine, gdzie pracował w garbarni swojego ojca; później otworzył własny sklep, parając się tworzeniem wyrobów z drewna oraz narzędzi.
W 1811 roku zaprojektował i opatentował karabin ładowany przez zamek- jego praca została doceniona i w 1819 podpisał kontrakt z Departamentem Wojny Stanów Zjednoczonych na wyprodukowanie 1000 sztuk swojej broni. W tym celu przybył do arsenału w Harpers Ferry i osiedlił się w opuszczonym tartaku na wyspie, na rzece Shenandoah. Stary tartak szybko zasłynął jako Warsztat Halla, a wyspę ochrzczono mianem Lower Hall Island. Przez 20 lat Hall zaprojektował setki narzędzi i elementów mających służyć masowej produkcji karabinów. Jego opatentowane metody produkcyjne szybko rozprzestrzeniały się, co przyczyniło się później do zaliczenia Halla, wraz z Eli Whitneyem do pionierów produkcji na szeroką skalę.

Hall zmarł w 1841 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. StateMaster - Encyclopedia: Captain John H. Hall, www.statemaster.com [dostęp 2017-11-24].
  2. Captain John H. Hall: Facts, Discussion Forum, and Encyclopedia Article, www.absoluteastronomy.com [dostęp 2017-11-24].