John Hindmarsh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Hindmarsh
Governor John Hindmarsh.jpg
Data i miejsce urodzenia 22 maja 1785
Chatham[1]
Data i miejsce śmierci 29 lipca 1860
Londyn
Australia Południowa Gubernator Australii Południowej
Okres od 28 grudnia 1836
do 16 lipca 1838
Poprzednik nowy urząd
Następca George Gawler

John Hindmarsh (ochrzczony 22 maja 1785 w Chatham, zm. 29 lipca 1860 w Londynie) – brytyjski wojskowy i administrator kolonialny, pierwszy gubernator Australii Południowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość i kariera wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Jako zaledwie ośmioletni chłopiec trafił do Royal Navy. Mimo swego wieku brał udział w wielu walkach, m.in. pod Ushant, w zatoce Algeciras oraz pod Abukirem. W 1803 odebrał szlify oficerskie i został awansowany na stopień porucznika, choć nie spełniał jeszcze wówczas minimum wieku, jakie stawiano wówczas oficerom (20 lat). Nieco później walczył pod Trafalgarem. Pozostał zawodowym żołnierzem przez wiele kolejnych lat. W 1831 otrzymał stopień kontradmirała.

Gubernator Australii Południowej[edytuj | edytuj kod]

W 1836 Ministerstwo Kolonii postawiło go na czele wyprawy, której celem było założenie nowej brytyjskiej posiadłości w Australii Południowej. Kolonia ta została oficjalnie proklamowana 28 grudnia 1836, zaś Hindmarsh został jej gubernatorem. Szybko popadł w konflikt z Johnem Hurtle Fisherem, który jako tzw. komisarz rezydent był drugą pod względem ważności osobą w kolonii. Sprawa trafiła aż do samego ministra, który w 1838 postanowił odwołać Hindmarsha do kraju. W 1840 powrócił do służby kolonialnej jako gubernator porucznik (zastępca gubernatora) Helgolandu.

Późniejsze życie[edytuj | edytuj kod]

W 1851 otrzymał tytuł szlachecki Sir, a pięć lat później przeszedł na emeryturę. Zmarł w 1860, został pochowany na terenie kościoła św. Andrzeja w Hove.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. data i miejsce chrztu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]