John Huxham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Huxham
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1692
Totnes, Devon

Data i miejsce śmierci

10 sierpnia 1768
Plymouth

Miejsce spoczynku

Plymouth

Zawód, zajęcie

chirurg

Miejsce zamieszkania

Totnes, Plymouth

Narodowość

Anglia

Małżeństwo

Ellen Corham, Elizabeth Harris

Dzieci

John Coram Huxham

Odznaczenia
Medal Copleya

John Huxham, (ur. w 1692 w Totnes, zm. 10[a] sierpnia 1768 w Plymouth) – angielski lekarz i chirurg, znany z badań nad gorączką. W 1750 roku opublikował Esej o gorączce, a w 1755 otrzymał Medal Copleya za swój wkład w rozwój medycyny. Laureat Medalu Copleya[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

John Huxham był synem rzeźnika. Pierwszą edukacje pobierał w szkole w Newton Abbot dzięki wsparciu finansowemu swego ojca. Studiował na akademii w Exeter, Uniwersytecie w Lejdzie, kończąc je uzyskaniem tytułu lekarskiego na Uniwersytecie w Remis w 1717 roku (ze względu na swoje wyznanie nie mógł studiować na Uniwersytecie Oksfordzkim ani na Uniwersytecie Cambridge).

Po studiach rozpoczął praktykę lekarską najpierw w rodzinnym Totnes, a niedługo potem w Plymouth. Jego kariera i sława rozwijały się powoli, jednak z biegiem lat stał się najbardziej szanowanym lekarzem w mieście.

W 1717 roku ożenił się z Ellen Coarm (córki Thomasa Coram, fundatora szpitala Kościoła Św. Andrzeja w Plymouth), a po jej śmieci - z Elizabeth Harris. Miał dwie córki i syna.

Osiągnięcia naukowe[edytuj | edytuj kod]

Huxham wolny czas spędzał na samodzielnym studiowaniu, czytał dzieła Hipokratesa w oryginale, a także interesował się fizyką i meteorologią. W 1723 roku John Huxham zgłosił się jako ochotnik do prowadzenia dziennych rejestrów stanów pogody, w odpowiedzi na apel Jamesa Jurina - jednego z sekretarzy Towarzystwa Królewskiego. Ochotnicy mieli ewidencjonować swe pomiary dotyczące ciśnienia atmosferycznego, temperatury, opadów oraz kierunku i siły wiatru, a następnie corocznie przekazywać sekretarzom Towarzystwa, w celu sporządzenia zestawień i analiz. Huxam rozpoczął prowadzenie tych zapisów w 1742 roku, a od 1728 aż do 1748 roku, zauważył miesięcznie powszechne występowania chorób epidemicznych. Swoje spostrzeżenia opublikował w dziele pt. Observationes de Aere et Morbis Epidemicis w dwóch tomach w 1723 i 1731 roku. Wydanie to było wznowione w 1752 roku, a po jego śmierci okazał się trzeci tom w 1770 roku.

5 kwietnia 1739 roku został członkiem Towarzystwa Królewskiego, a 1755 roku otrzymał Medal Copleya. Również w 1755 zostaje wybrany do College of Physicians w Edynburgu, a także opublikował swe dzieło Esej o gorączkach i ich różnych rodzajach, które było cennym źródłem informacji opartych głównie na własnych obserwacjach. Huxham był prawdopodobnie pierwszym w Anglii, który sklasyfikował grypę. Był także związany z diagnozowaniem szkorbutu i rekomendowaniem picia cydru w ramach kuracji.

Umarł w wieku około 76 lat.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Inne źródła[Które?] podają 11 sierpnia 1768 jako datę śmierci

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Award winners: Copley Medal (ang.), Royal Society [dostęp 2021-09-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]