Przejdź do zawartości

John Jewel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John Jewel
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

24 maja 1522
Buden, Devon

Data i miejsce śmierci

23 września 1571
Monkton Farleigh, Wiltshire

Biskup Salisbury
Okres sprawowania

1560–1571

Wyznanie

anglikanizm

Kościół

Kościół Anglii

Sakra biskupia

21 stycznia 1560

John Jewel (ur. 24 maja 1522 w Buden, zm. 23 września 1571 w Monkton Farleigh) – angielski teolog anglikański, biskup Salisbury, zwolennik reformacji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

John Jewel studiował w Merton Collage w Oksfordzie, a następnie w Corpus Christi Collage, gdzie w 1540 roku uzyskał tytuł bakałarza, a dwa lata później został członkiem kolegium. Tam znalazł się pod wpływem teologa Johna Parkhursta, a Pietro Martire Vermigli, który przybył do Oksfordu w 1547, ugruntował jego protestanckie przekonania. Jakiś czas przed początkiem 1551 roku został ordynowany, a pod koniec tego roku został proboszczem w Sunnigwell. Po objęciu tronu przez Marię Tudor w 1553 roku został pozbawiony członkostwa w kolegium. Przez jakiś czas dla swojego spokoju akceptował artykuły, z którymi się nie zgadzał, jednak ostatecznie został zmuszony do ucieczki z kraju. W marcu 1555 roku przybył do Frankfurtu, później jednak udał się do Strasburga, gdzie przebywał Pietro Martire, i później wraz z nim udał się do Zurychu. Po śmierci Marii, w marcu 1559 roku powrócił do Anglii, gdzie w imieniu królowej Elżbiety nadzorował wprowadzanie nowego porządku kościelnego w zachodnich hrabstwach, a 21 stycznia 1560 roku został biskupem Salisbury. Był aktywnym kaznodzieją i wizytatorem, udzielał się na polu polemiki w Rzymem. Jego Apologia pro ecclesia Anglicana (opublikowana w wersji łacińskiej w 1562 roku, a dwa lata później w angielskim tłumaczeniu dokonanym przez Anne Bacon, matkę Francisa Bacona) uważana jest za pierwszą metodyczną prezentację stanowiska Kościoła Anglii w odniesieniu do nauki Kościoła rzymskiego. Przez kilka lat wymieniał pisma polemiczne z Thomasem Hardingiem, zwolennikiem papiestwa.

Dzieła (wybór)[edytuj | edytuj kod]

  • Apologia pro ecclesia Anglicana (London, 1562)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jewel, John. W: New Schaff-Herzog Encyclopedia of Religious Knowledge. T. VI. Grand Rapids: Baker Book House, 1953, s. 176.
  • Henry Morley: Introduction. W: John Jewel: The Apology of the Church of England. H. Morley (red.). Cassell, 1888.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]