John M. Kosterlitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Michael Kosterlitz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca 1942
Aberdeen, Wielka Brytania
Zawód, zajęcie fizyk
Alma Mater University of Cambridge
Uczelnia Uniwersytet Oksfordzki
Uniwersytet Turyński
Uniwersytet w Birmingham
Brown University

John Michael Kosterlitz (ur. 22 czerwca 1942 w Aberdeen) – brytyjski fizyk związany z Brown University, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2016 roku[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

John Michael Kosterlitz był synem lekarza i biochemika niemieckiego pochodzenia Hansa Waltera Kosterlitza i jego żony Johanny Marii Kosterlitz z domu Gresshöner. Hans Walter Kosterlitz, ze względu na żydowskie pochodzenie, zdecydował się opuścić Niemcy i, w 1934 roku, przyjął ofertę pracy na Uniwersytecie w Aberdeen[2].

John Michael Kosterlitz uczęszczał do prywatnej szkoły Robert Gordon's College w Aberdeen. Następnie studiował na Gonville and Caius College na Uniwersytecie Cambridge, który ukończył w 1965, po czym, w 1969 roku uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Oksfordzkim [2]. W latach 1969-1970 przebywał na stypendium w Istituto di Fisica Teorica na Uniwersytecie Turyńskim. Od 1970 do 1982 był pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Birmingham. W latach 1973-1974 odbył staż podoktorski na Cornell University. W roku 1982 przeniósł się do Uniwersytetu Browna[3] [4].

Podczas pobytu w Birmingham, na początku lat 70. XX wieku, John Michael Kosterlitz współpracował z Davidem J. Thoulessem w badaniach nad przemianami fazowymi w materiałach dwuwymiarowych. Fizycy sądzili, że w materiałach dwuwymiarowych przemiany fazowe nie występują, ponieważ każde uporządkowanie zostanie zniszczone przez przypadkowe fluktuacje termiczne. Bez przejścia fazowego nie mogłyby wystąpić zjawiska takie jak nadciekłość i nadprzewodnictwo. Kosterlitz i Thouless odkryli topologiczne przejście fazowe, w którym pary wirów tworzą się w niskich temperaturach, a następnie rozpraszają się wraz ze wzrostem temperatury. Zmiana ta znana jest jako przejście Kosterlitz-Thouless (KT) (lub przejście Berezinski-Kosterlitz-Thouless [BKT]) i pojawia się w wielu innych obszarach fizyki [3].

W 2016 został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki wraz z Davidem J. Thoulessem i Duncanem Haldane’em za teoretyczne odkrycia topologicznych przejść fazowych i topologicznych faz materii. John M. Kosterlitz otrzymał jedną czwartą nagrody[1].

Jest zapalonym alpinistą, twierdzi, że jedną z przyczyn, dla których zdecydował się na pobyt w Turynie, była bliskość Alp. Wyznaczył trasę wspinaczkową na w dolinie Orco, nazwaną “Fessura Kosterlitz” od jego imienia [2][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Nobelprize.org ↓.
  2. a b c J. Michael Kosterlitz Biographical (ang.). W: nobelprize.org [on-line]. [dostęp 2020-03-11].
  3. a b Michael Kosterlitz BRITISH-BORN AMERICAN PHYSICIST (ang.). W: Encyclopaedia Britannica [on-line]. [dostęp 2020-03-11].
  4. University of Birmingham Website 2016 ↓.
  5. Mike Kosterlitz 2016 Nobel Prize Winner (ang.). W: alpine-club.org.uk [on-line]. [dostęp 2020-03-11].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]