John McClane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John McClane
Pierwszy odcinek Szklana pułapka
Ostatni odcinek Szklana pułapka 5
Grany przez Bruce Willis
Informacje
Imię i nazwisko John McClane

John McClane (ur. w 1955 w Nowym Jorku) – postać fikcyjna, bohater serii Szklana pułapka, nowojorski policjant (inspektor policji).

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy poznajemy bohatera w 1988 roku, gdy w Wigilię jest zmuszony ratować zakładników (w tym swoją żonę) z rąk terrorystów pod wodzą Hansa Grubera (Alan Rickman) w ekskluzywnym wieżowcu Nakatomi Plaza. Mimo nierównych sił McClane zwycięża, a Gruber ginie spadając z 32 piętra w wieżowcu. Po tej brawurowej akcji McClane uzyskuje awans na stanowisko porucznika i wyrasta na bohatera narodowego.

W drugiej części akcja dzieje się w 1990 na lotnisku. Tym razem terroryści chcą opanować lotnisko, a McClane, który znalazł się tam przypadkowo, musi im w tym przeszkodzić.

Trzecia cześć różni się pod kilkoma względami od poprzednich dwóch – zamiast zimy jest lato, McClane zyskał wspólnika – sprzedawcę Zeusa Carvera (Samuel L. Jackson). Czarnym charakterem jest brat Hansa Grubera – Simon Gruber (Jeremy Irons) który grozi, że zdetonuje bomby podłożone w różnych punktach miasta.

W czwartej części starzejący się McClane musi przeciwstawić się parze demonicznych kochanków – Thomasowi Gabrielowi (Timothy Olyphant) i Mai Lihn (Maggie Q), którzy próbują opanować infrastrukturę elektroniczną w całych Stanach. Wspólnikiem McClane'a staje się młody haker – Matt Farell (Justin Long).

Znakiem rozpoznawczym bohatera są słowa „Jupikajej, skurwysynu!” (ang. „Yippee-ki-yay, motherfucker!”). Twierdzi że bycie bohaterem to ostatnia rzecz na jaką ma ochotę, ale nie ma innego wyboru, bo nikt inny nie jest w stanie się tym zająć.

Charakterystyczne dla serii tych filmów było przeżywanie przez bohatera kłopotów rodzinnych w każdym filmie.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]