John McCrea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John McCrea
Ilustracja
John McCrea w czasie koncertu w Atlancie w 2006 roku.
Miejsce urodzenia Sacramento
Instrumenty śpiew, gitara, pianino
Gatunki rock alternatywny, indie rock
Aktywność od 1985
Wydawnictwo Capricorn Records, Columbia Records
Strona internetowa

John McCrea (ur. w 1965) - amerykański muzyk, autor tekstów, multiinstrumentalista, gitarzysta i główny wokalista zespołu Cake, aktywista społeczny. Napisał i zaśpiewał większość piosenek zespołu. Potrafi grać na gitarze, perkusji, wielu instrumentach perkusyjnych, harmonijce ustnej.

W latach 80. założył m.in. grupę John McCrea and the Roughousers, która grała w barach i klubach w Sacramento. Pierwsze wydane demo formacji miało tytuł "Rancho Seco" - było dostępne tylko na winylu i zawierało dwie wersje utworu - elektryczną i akustyczną[1]. Zespół nagrał również wczesne wersje utworów "Love You Madly" i "Shadow Stabbing", które zostały później przerobione przez Cake.

Jest również aktywnym przeciwnikiem przemysłu atomowego, kilka jego piosenek i projektów było protestami przeciwko projektom atomowym i innym niszczącym środowisko naturalne w USA[2]. Zwraca uwagę na pogłębiające się globalne ocieplenie i głód oraz biedę na świecie. Używa oficjalnej strony internetowej zespołu i koncertów celem manifestacji na rzecz poprawy warunków życia ludzi w Afryce.

McCrea reprezentuje charakterystyczny głęboki styl wokalu, podobny do tego, jaki reprezentuje np. Michael Stipe[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. RANCHO SECO (ang.). cake.ography.co.uk. [dostęp 2010-07-10].
  2. Eric Uhlir: Snapshots: Cake Defy Aporkalypse, Rock Stubbs BBQ (ang.). austinist.com, 29 kwietnia 2009. [dostęp 2010-07-10].
  3. Interview with Cake's Vince DiFiore (ang.). popculturemadness.com, 21 maja 2007. [dostęp 2010-07-10].