John Moore (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Moore
John Moore, Baron Moore of Lower Marsh
Mr John Moore M.P. addressing the Annual LSE Society Dinner, 5th June, 1985.jpg
Data urodzenia 26 listopada 1937
Wielka Brytania Minister transportu
Okres od 21 maja 1986
do 13 czerwca 1987
Przynależność polityczna Partia Konserwatywna

John Edward Michael Moore, baron Moore of Lower Marsh (ur. 26 listopada 1937), brytyjski polityk, minister w rządach Margaret Thatcher. Przez długi czas uznawany za wschodzącą gwiazdę Partii Konserwatywnej i jej przyszłego lidera.

Wykształcenie odebrał w London School of Economics. Następnie pracował w biznesie. W Izbie Gmin zasiadał od 1974, kiedy to wygrał wybory w okręgu Croydon Central. W 1983 został ekonomicznym sekretarzem skarbu. W latach 1983-1986 był finansowym sekretarzem skarbu. W 1986 został członkiem gabinetu jako minister transportu. Rok później został ministrem służby socjalnej. Na tym stanowisku stał się celem ataków opozycji, krytykującej go za próbę prywatyzacji Narodowej Służby Zdrowia. W tym czasie stan zdrowia Moore'a zaczął się pogarszać. Pewnego razu minister zemdlał na posiedzeniu gabinetu. W 1988 wyłączono spod jego kompetencji sprawy zdrowia. Moore był odtąd ministrem zabezpieczenia socjalnego. Na tym stanowisku pozostawał do 1989.

W Izbie Gmin zasiadał do 1992. Następnie został kreowany parem dożywotnim jako baron Moore of Lower Marsh i zasiadł w Izbie Lordów. Jednocześnie był przewodniczącym i dyrektorem wielu przedsiębiorstwa, m.in. Rolls Royce plc. Do niedawna był przewodniczącym europejskiej Monitor Group.

Linki zewnętrzne[edytuj]