John Naisbitt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Naisbitt (ur. 15 stycznia 1929 w Salt Lake City) – amerykański autor publikacji z zakresu futurologii.

Życie i działalność[edytuj | edytuj kod]

W młodości służył w oddziałach piechoty morskiej Armii Amerykańskiej. Studiował na Uniwersytecie Harvarda, Cornell University i Utah University. Po studiach zdobył doświadczenia biznesowe – w wieku 24 lat został zatrudniony na stanowisku asystenta do spraw public relations i w latach 1953–1955 pracował dla firmy Eastman Kodak.

Następnie przeszedł do świata polityki: w wieku 34 lat, za prezydentury Johna F. Kennedy’ego został asystentem komisarza edukacji, za prezydentury Lyndona B. Johnsona był asystentem sekretarza HEW Johna Gardnera. Był też doradcą rządu Tajlandii w sprawach rozwoju rolnictwa.

W 1966 opuścił Waszyngton i dołączył do firmy Science Research Associates zajmującej się wydawaniem materiałów edukacyjnych (firma ta została w 1960 nabyta przez IBM, obecnie wchodzi w skład korporacji McGraw-Hill). W 1968 założył swoją własną firmę Urban Research Corporation. Był też angażowany przez IBM i towarzystwo Chartered Property Casualty Underwriter do wygłaszania wykładów w Indiach.

Jego doświadczenia akademickie obejmują między innymi: stanowiska profesora wizytującego na Uniwersytecie Harvarda i na Uniwersytecie Moskiewskim, pracę na Uniwersytecie w Nankinie (Chiny) i w Instytucie Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (Institute of Strategic and International Studies) w Malezji oraz profesury na uniwersytetach w Tiencin.

Otrzymał 15 doktoratów honorowych w zakresie nauk humanistycznych, technicznych i ścisłych.

Pierwszą żoną Johna Naisbitta była współautorka jego publikacji Patricia Aburdene (z którą ma piątkę dzieci i jedenaście wnucząt). Powtórnie ożenił się ze swoją byłą wydawczynią tłumaczeń niemieckojęzycznych Doris Naisbitt. Obecnie mieszka w Wiedniu.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jest autorem szeregu publikacji, z których pierwsza Megatrends, opublikowana po prawie dziesięciu latach badań w 1982, stała się jednym z największych sukcesów na światowym rynku publikacji. Pozostawała na liście bestsellerów „New York Timesa” przez dwa lata, zajmując najczęściej pierwszą pozycję. W sumie została opublikowana w 57 krajach, sprzedając się w liczbie przekraczającej 14 milionów egzemplarzy.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • 1982: Megatrends. Ten New Directions Transforming Our Lives
  • 1985: Reinventing the Corporation. Transforming Your Job and Your Company for the New Information Society
  • 1990: Megatrends 2000. Ten New Directions for the 1990s
  • 1994: Global Paradox. The Bigger the World Economy, the More Powerful Its Smallest Players
  • 1996: Megatrends Asia. Eight Asian Megatrends That Are Reshaping Our World
  • 2001: High Tech High Touch. Technology and our Accelerated Search for Meaning
  • 2006: Mind Set! Reset Your Thinking and See the Future

Tłumaczenia prac na j. polski[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]