John Peter Altgeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nagrobek Johna Petera Altgelda

John Peter Altgeld (ur. 30 grudnia 1847 w Selters, zm. 12 marca 1902 w Joliet) – 20. gubernator stanu Illinois w latach 1893-1897.

Urodził się w Niemczech w Wielkim Księstwie Nassau w czasie Wiosny Ludów. Wcześnie wyemigrował z rodzicami do USA. Osiedlili się k. Mansfield w Richland w Ohio. Tam ukończył szkołę. W wieku 16 lat zaciągnął się do wojska i brał udział w wojnie secesyjnej po stronie Unii. Po powrocie do cywila rozpoczął pracę w rodzinnym gospodarstwie. Dokształcał się samodzielnie oraz w prywatnej szkole w Lexington. Dwa lata pracował jako nauczyciel. Przeniósł się do Missouri, gdzie studiował prawo. W międzyczasie dorabiał na kolei. W Missouri został najpierw adwokatem, a potem pracował w stanowym wymiarze sprawiedliwości.

Przeniósł się następnie do Chicago, gdzie założył renomowaną kancelarię prawną. Inwestował w nieruchomości i wkroczył w życie polityczne. Bezskutecznie kandydował do Kongresu w 1884. Między 1886 a 1891 zasiadał w sądzie okręgowym. W 1892 otrzymał nominację Partii Demokratycznej na stanowisko gubernatora. W wyborach pokonał kandydata Republikanów Josepha Fifera. Stracił popularność po ułaskawieniu podejrzanych o zamach bombowy – tzw. Haymarket Riot oraz po krwawym stłumieniu strajku w zakładach Pullmana. Przegrał w wyborach w 1896 z Johnem Tarnerem.

Mimo przegranej nadal aktywnie udzielał się politycznie. Jednak choroba oraz kłopoty finansowe zmusiły go do zaprzestania działalności publicznej.

Jest głównym bohaterem powieści Howarda Fasta pt. "Amerykanin" z 1946 r.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]