John Sheppard (postać)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Sheppard
Postać z Gwiezdne wrota
Ilustracja
Joe Flanigan, odtwórca roli Johna Shepparda
Pierwsze wystąpienie

Rising (Atlantis)

Dane biograficzne
Pochodzenie

Ziemia, Stany Zjednoczone

Rodzina

Patrick Sheppard (zmarły ojciec),
David Sheppard (brat),
Nancy (była żona)

John Sheppard – fikcyjna postać ze świata fantastyczno-naukowego Stargate Atlantis, grana w serialu przez Joe Flanigana.

Pułkownik Sił Powietrznych USA, utalentowany pilot, który dowodzi sztandarową drużyną rekonesansową ziemskiej bazy na Atlantydzie. Do misji przyłączył się po tym jak brawurowo manewrował helikopterem z generałem Jackiem O'Neillem na pokładzie unikając ataku przypadkowo wystrzelonej drony – broni Pradawnych. Z jego akt wynika, że zdarza mu się nie przestrzegać rozkazów dowódcy. Podczas misji w Afganistanie złamał bezpośredni rozkaz i samodzielnie pilotował helikopter, ratując dwóch żołnierzy uwięzionych za linią wroga. Generał O’Neill osobiście namówił go do wzięcia udziału w podróży na Atlantis szczególnie po tym, jak okazało się, że Sheppard ma wrodzoną umiejętność intuicyjnego sterowania technologią Pradawnych. W pierwszych dniach działalności w galaktyce Pegaza po śmierci pułkownika Marshalla Sumnera, którego zabił osobiście, gdy groziła mu nieunikniona, powolna śmierć z rąk Strażniczki Widm został dowodzącym obrony miasta (Atlantydy).

Na rozkaz dr Weir rozpoczął poszukiwania modułu zasilającego (ZPM) wraz ze swoją drużyną, w skład której weszli doktor Rodney McKay, wojowniczka Teyla Emmagan i porucznik Aiden Ford. Po uzależnieniu od enzymu Wraith i opuszczeniu Atlantis przez Forda, w drużynie zastąpił go Ronon Dex[1]

Sheppard w pojedynkę odparł atak żołnierzy Genii, którymi dowodził Acastus Kolya[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sezon 2, odcinek 3: „Runner”.
  2. Sezon 1, odcinek 11 „The Eye”.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]