John Warner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John William Warner
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 18 lutego 1927
Waszyngton
Starszy Senator Stanów Zjednoczonych z Wirginii
Okres od 2 stycznia 1979
do 3 stycznia 2009
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik William L. Scott
Następca Mark Warner
13. Sekretarz Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych
Okres od 4 maja 1972
do 8 kwietnia 1974
Poprzednik John Chafee
Następca J. William Middendorf, II
Przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Senatu
Okres od 6 stycznia 1999 (1)
20 stycznia 2001 (2)
7 stycznia 2003 (3)
do 3 stycznia 2001 (1)
czerwca 2001 (2)
3 stycznia 2007 (3)
Poprzednik Strom Thurmond (1)
Carl Levin (2) i 3)
Następca Carl Levin (1, 2 i 3)
podpis
Senatorzy Warner, John McCain i prezydent George W. Bush
Z gubernatorem Wirginii Timem Kaine'em
Wersja zdjęcia oficjalnego
Warner Flag.jpg
Z żołnierzami sił powietrznych

John William Warner (ur. 18 lutego 1927) – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej ze stanu Wirginia, od roku 1979 piastujący mandat senatora. Przedtem pełnił funkcję sekretarza Marynarki Wojennej w gabinecie prezydenta Richarda Nixona.

Senator Warner, powszechnie szanowany przez wzgląd na swoje kompetencje i umiarkowane stanowisko, jest jednym z najbardziej niezależnych (miejscami nawet bardziej liberalnych, jakkolwiek nie należy do lewej strony amerykańskiej sceny politycznej) republikanów w izbie wyższej Kongresu. Jest m.in. zwolennikiem ograniczonego prawa do przerywania ciąży, ograniczeń w dostępie do broni palnej. Jako jeden z nielicznych republikanów w Senacie głosował w roku 1999 za uniewinnieniem prezydenta Billa Clintona z pierwszego z dwóch zarzutów w procesie o impeachment.

Jest też jednym z najbardziej wpływowych senatorów, nie tylko ze względu na staż i umiarkowanie, ale i z racji, że piastował przez długi czas funkcję przewodniczącego Senackiej Komisji ds. Sił Zbrojnych, co czyniło go jedną w najważniejszych osób kształtujących politykę obronną USA. Ostatnio zwrócił na siebie uwagę, krytykując iracką politykę prezydenta George'a W. Busha.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w stolicy USA, Waszyngtonie, gdzie uczęszczał do elitarnej St. Albans School. Dalszą naukę kontynuował m.in. na Washington and Lee University, który ukończył w 1949.

W styczniu 1945, na krótko przed swoimi 18 urodzinami, wstąpił do US Navy, gdzie służył do następnego roku. Służbę opuścił w stopniu Petty Officer 3rd Class (jeden z podoficerów marynarki).

W październiku 1950 wstąpił w szeregi Piechoty Morskiej. Brał udział w walkach wojny koreańskiej jako pilot 1. Skrzydła Samolotów Piechoty Morskiej (ang. 1st Marine Aircraft Wing). Już po przeniesieniu do rezerwy awansowano go do rangi kapitana.

Po ostatecznym pożegnaniu z bronią Warner ukończył wydział prawa University of Virginia. W 1953 rozpoczął praktykę adwokacką. Był też, od tego roku, m.in. asystentem prezesa sądu apelacyjnego E. Barrett Prettymana. W 1956 został asystentem prokuratora, zaś w 1960 rozpoczął prywatną praktykę.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą żoną Warnera była wnuczka miliardera Andrew Mellona i jedna ze spadkobierczyń jego fortuny Catherine Mellon. Małżeństwo to zakończyło się rozwodem w 1973. Drugą żoną senatora była sławna aktorka Elizabeth Taylor (od 4 grudnia 1976 do 7 listopada 1982).

Obecnie jest żonaty z Jeanne Vander Myde, agentką ubezpieczeniową (od 15 grudnia 2003). Był także związany m.in. z Barbarą Walters.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Sekretarz Marynarki Wojennej[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1969 Warner został mianowany podsekretarzem Marynarki Wojennej. Zaś 4 maja 1972 zastąpił na stanowisku sekretarza Johna Chafee (byłego gubernatora Rhode Island i późniejszego senatora).

W roli sekretarza Marynarki Warner uczestniczył w wielu negocjacjach ze Związkiem Radzieckim. To stanowisko zajmował do roku 1974.

Senator Stanów Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

W roku 1978 wystartował w prawyborach republikańskich o nominację jako kandydat na senatora w Wirginii. Był wtedy głównie znany jako mąż Elizabeth Taylor. Zajął w tych prawyborach drugie miejsce, ale ich zwycięzca zginął niebawem w katastrofie lotniczej i Warner zdobył tym samym nominację. Pokonał swego konkurenta niewielką różnicą głosów. Miejsce w Senacie zajął dzień wcześniej (2 stycznia zamiast, jak to zawsze ma miejsce, 3 stycznia).

W roku 1994, kiedy republikanie swoim kandydatem na senatora mianowali byłego doradcę prezydenta Ronalda Reagana, zamieszanego w aferę Iran-Contras Olivera Northa, Warner odmówił mu poparcia przeciwko demokracie Chuckowi Robbowi i prowadził kampanię na rzecz kandydata niezależnego.

W okresie pierwszej kadencji Clintona był wymieniany jako potencjalny kandydat na sekretarza obrony w jego administracji (w czasie drugiej kadencji tego prezydenta został nim inny bardziej liberalny senator republikański, William Cohen z Maine).

Poglądy polityczne i na ważniejsze sprawy[edytuj | edytuj kod]

 • Jest jednym z nielicznych republikanów popierających prawo do przerywania ciąży (aczkolwiek z pewnymi ograniczeniami, co daje mu nieco wyższy ranking grup pro-life), oraz rozwój badań nad komórkami macierzystymi w celach leczniczych
 • Popiera ograniczenia dostępu do broni palnej (NRA uważa go za swego przeciwnika w Kongresie)
 • Popierał zakończenie embarga w stosunkach z Wietnamem
 • Głosował za dodaniem do przestępstw wynikających z nienawiści tych popełnionych wobec przedstawicieli mniejszości seksualnych, jeżeli to właśnie ona była powodem (jako jeden z zaledwie kilku republikanów w Senacie)
 • Dwukrotnie głosował za przywróceniem kontrowersyjnego PATRIOT ACT
 • Głosował za zatwierdzeniem kandydatur Johna Robertsa i Samuela Alito do Sądu Najwyższego
 • Głosował za obowiązkiem przeprowadzenia testów DNA przy wydawaniu wyroków śmierci przez sądy federalne
 • Sprzeciwia się ewentualnemu uderzeniu na Iran, ale popierał wcześniej wojnę w Iraku

Wyniki wyborów do Senatu[edytuj | edytuj kod]

UWAGA: Mark Warner, późniejszy gubernator Wirginii (2002-2006) i potencjalny kandydat demokratów na prezydenta w 2008 nie jest spokrewniony ani spowinowacony z senatorem, a zbieżność nazwisk jest najzupełniej przypadkowa

Komitety senackie[edytuj | edytuj kod]

 • Environment and Public Works Committee (środowisko i roboty publiczne)
 • Senate Committee on Health, Education, Labor, and Pensions (zdrowie, edukacja, praca)
 • Senate Select Committee on Intelligence (wywiad)
 • Senate Armed Services Committe (siły zbrojne)

Wybory w 2008[edytuj | edytuj kod]

W 2008, kiedy upłynie jego obecna kadencja, Warner będzie miał 81 lat. 31 sierpnia 2007 Warner oświadczył że podjął decyzję o odejściu na emeryturę i nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję. Walka o zdobycie jego miejsca będzie zacięta, gdyż Wirginia jest obecnie prawie równo podzielona między zwolenników partii Republikańskiej i Demokratycznej, jeśli chodzi o wybory do Senatu, tak że obie partie będą liczyły na zwycięstwo.

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w 110. kongresie dwóch senatorów z Wirginii – Warner i demokrata Jim Webb, to byli sekretarze marynarki wojennej

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
John Chafee
Sekretarz Marynarki Wojennej
1972-1974
Następca
J. William Middendorf
Poprzednik
William L. Scott
Senator z Wirginii (klasa 2)
od 1979
Następca
obecnie
Poprzednik
Strom Thurmond
Przewodniczący Komisji ds. Sił Zbrojnych
1999-2001
Następca
Carl Levin
Poprzednik
Carl Levin
Przewodniczący Komisji ds. Sił Zbrojnych
2001
Następca
Carl Levin
Poprzednik
Carl Levin
Przewodniczący Komisji ds. Sił Zbrojnych
2003-2007
Następca
Carl Levin