John Wick 4

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Wick 4
Gatunek

thriller, akcja, neo-noir

Data premiery

6 marca 2023 (Wielka Brytania)[1]
24 marca 2023 (Stany Zjednoczone)[2][3]

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

169 minut[4]

Reżyseria

Chad Stahelski

Scenariusz

Shay Hatten
Michael Finch

Główne role

Keanu Reeves
Laurence Fishburne
Ian McShane
Lance Reddick
Donnie Yen
Rina Sawayama
Shamier Anderson
Bill Skarsgård
Scott Adkins
Hiroyuki Sanada
Marko Zaror
Clancy Brown

Muzyka

Tyler Bates
Joel J. Richard

Zdjęcia

Dan Laustsen

Montaż

Evan Schiff

Produkcja

Chad Stahelski
Basil Iwanyk
Erica Lee

Wytwórnia

Summit Entertainment
Thunder Road Pictures
87Eleven Entertainment

Dystrybucja

Lionsgate

Budżet

90 mln USD

Poprzednik

John Wick 3

Strona internetowa

John Wick 4 (ang. John Wick: Chapter 4, JW4) – amerykański thriller neo-noir z 2023 roku, wyreżyserowany przez Chada Stahelskiego i napisany przez Shay'a Hattena i Michaela Fincha. Kontynuacja Johna Wicka 3 z 2019 roku, a także czwarta część serii filmów John Wick. W roli tytułowej wystąpił Keanu Reeves, obok niego wystąpili m.in. Donnie Yen, Bill Skarsgård, Laurence Fishburne, Hiroyuki Sanada, Lance Reddick, Rina Sawayama, Scott Adkins, Natalia Tena i Ian McShane.

Prace nad czwartym filmem Johna Wicka zostały potwierdzone 20 maja 2019 roku, przed premierą poprzednika; zostało to oficjalnie ogłoszone przez Lionsgate w maju 2019 roku, które również potwierdziło powrót Reevesa. Jest to pierwszy film z serii, który nie został napisany przez twórcę serii, Dereka Kolstada, lecz przez Hattena zatrudnionego w maju 2020 roku, a następnie Fincha w marcu 2021 roku, aby dokończył scenariusz. Większość nowej i powracającej obsady została potwierdzona od czerwcu do sierpnia 2021 roku. Główne zdjęcia kręcono od czerwca do października tego samego roku, w Berlinie, Paryżu, Osace i Nowym Jorku.

Dystrybuowany przez Lionsgate i Summit Entertainment, film ma zostać wydany 24 marca 2023 roku. Pierwotnie miał mieć premierę 21 maja 2021, lecz został opóźniony z powodu pandemii COVID-19 i zobowiązań Reevesa w The Matrix Resurrections (2021)[5]; następnie miał pojawić się 27 maja 2022 roku, ale znów został przesunięty[2][3]. Film miał swoją premierę na Leicester Square w Londynie 6 marca 2023 roku[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

John Wick odkrywa drogę do pokonania Wysokiego Stołu i podróżuje między Nowym Jorkiem, Paryżem, Osaką i Berlinem. Zanim jednak zdobędzie wolność, Wick musi zmierzyć się z nowym wrogiem, korzystając z potężnych sojuszy na całym świecie oraz sił, które zmieniają starych przyjaciół we wrogów[6].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Keanu Reeves – John Wick / Jardani Jovonovich, profesjonalny zabójca, który stał się legendą w kryminalnym półświatku, lecz jest ścigany przez rządzący nim Wysoki Stół[7]
 • Donnie Yen – Caine, niewidomy zabójca pracujący dla Wysokiego Stołu i przyjaciel Johna[8]
 • Bill Skarsgård – markiz Vincent de Gramont, członek Wysokiego Stołu, którego stanowisko kwestionuje John Wick[8]
 • Laurence Fishburne – Król Bowery, były szef podziemnej przestępczości, który został okaleczony na rozkaz Wysokiego Stołu, obecnie sponsoruje działania Johna[9]
 • Hiroyuki Sanada – Shimazu Koji, menedżer hotelu Continental w Osace i stary przyjaciel Johna[10][8]
 • Shamier Anderson – The Tracker / Mr. Nobody, członek Wysokiego Stołu i łowca nagród, zaangażowany w konflikt między Johnem a markizem[8].
 • Lance Reddick – Charon, konsjerż w hotelu Continental w Nowym Jorku[11]
 • Rina Sawayama – Akira, córka Kojiego, konsjerż w hotelu Continental w Osace[12][13]
 • Scott Adkins – Killa, głowa Niemieckiego Stołu i człowiek mający tego samego wroga co John[8][14]
 • Clancy Brown – The Harbinger, wysoki rangą agent Wysokiego Stołu, służący jako mediator w konflikcie między Johnem a markizem[15][16]
 • Natalia Tena – Katia, będąca dla Johna niczym przybrana siostra[17][18][19]
 • Marko Zaror – Chidi, prawa ręka Gramonta
 • Ian McShane – Winston Scott, menedżer hotelu Continental w Nowym Jorku i przyjaciel Johna Wicka[20]
 • George Georgiou – The Elder, „Człowiek ponad (wysokim) stołem”. Georgiou zastąpił Saïda Taghmaoui, który wcielił się w tę postać w John Wick 3 (2019)[21][22]
 • Bridget Moynahan – Helen Wick, zmarła żona Johna

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Chad Stahelski, reżyser filmu.

W grudniu 2018 roku reżyser Chad Stahelski był otwarty na nakręcenie kolejnego filmu, pod warunkiem, że widzom spodoba się część trzecia[23]. 14 maja 2019 roku, przed wydaniem John Wick: Chapter 3 – Parabellum, Stahelski potwierdził w wątku „Ask Me Anything” w serwisie Reddit, że odbyła się dyskusja na temat kolejnego filmu i że będzie zaangażowany w projekt, jeśli trzecia część odniesie sukces[24]. Pomimo tego ogłoszenia nie potwierdzono, czy Keanu Reeves powróci do swojej roli. Jednak jak potem stwierdził w wywiadzie dla GQ, że będzie odgrywał swoją rolę tak długo, jak publiczność będzie tego chciała, mówiąc: „O ile moje nogi mnie poniosą tak daleko, jak chce tego publiczność”[7][25].

20 maja 2019 roku, podczas tygodnia otwarcia trzeciej części Wicka wytwórnia Lionsgate ogłosiła, że trwają już prace nad czwartym filmem. Osoby, które otrzymywały wiadomości tekstowe „Johna Wicka” z Lionsgate, otrzymały wiadomości o sequelu w mowie zabójców: „Służyłeś. Będziesz służył. John Wick: Chapter 4 nadchodzi – 21 maja 2021”[25]; jego premiera początkowo miała mieć miejsce tego samego dnia, co premiera czwartej części Matrixa, w której również wystąpił Keanu Reeves[26][27].

21 maja 2019 Stahelski w wywiadzie dla IndieWire, drocząc się stwierdził, że Wick nie zakończy czwartego filmu „szczęśliwym zakończeniem”, mówiąc: „John może przeżyć całe to (przekleństwo), ale na końcu nie ma szczęśliwego zakończenia. Nie ma dokąd pójść. Szczerze, rzucam ci wyzwanie właśnie teraz, oto pytanie do ciebie: Jak chcesz, żebym to zakończył? Myślisz, że odjedzie w (przekleństwo) zachód słońca? Zabił 300 (przekleństwo) ludzi, po prostu [odejdzie] i wszystko w porządku? Po prostu zakocha się? Jeśli jesteś tym (przekleństwo) facetem (...) to jak skończy się jego dzień? Ma przerąbane do końca życia. To tylko kwestia czasu”[28]. Dodatkowo Stahelski opowiedział o losie Winstona w czwartym filmie, mówiąc: „Chciał go zastrzelić. Czy chciał go zabić? To jest otwarte na interpretację. Możesz wziąć to na jeden z dwóch sposobów i właśnie w John Wick 4 odpowiemy na niektóre z pytań bez odpowiedzi"[29]. W czerwcu 2019 roku Stahelski ujawnił, że między trzecią a czwartą częścią nastąpi skok w czasie, ponieważ pierwsze trzy filmy rozgrywają się w ciągu miesiąca i w tym czasie John Wick „został doprowadzony do granic możliwości, jak to tylko możliwe”[30].

Pod koniec kwietnia 2020 roku podczas wywiadu z Colliderem Chad Stahelski powiedział, że film najprawdopodobniej nie doczeka się wydania w 2021 roku, ze względu na jego zaangażowanie w Matrix 4[31]. 1 maja 2020 IndieWire ujawniło, że wyniku pandemii COVID-19 oraz zobowiązań Reevesa w Matrix 4 premiera filmu została przesunięta na 27 maja 2022 roku. Stachelski powiedział, że Matrix miał zaledwie cztery tygodnie, kiedy to wszystko się wydarzyło. Tak więc Keanu musi dokończyć swoje zobowiązanie do „Matrixa”, co jest wielką sprawą i myślę, że prawdopodobnie zajmie mu to do końca roku. Następnie musimy przejść do trybu przygotowań i wtedy zaczynamy. A więc data wydania... kto wie w tej chwili”[32][5]. Miejsce Johna Wicka 4 zajął film Spirala: Nowy rozdział serii Piła[33][34]. Następnie w sierpniu tego samego roku dyrektor generalny Lionsgate Jon Feltheimer, że w produkcji znajdował się również piąty film, który miał być kręcony równocześnie z czwartą częścią, jednak w marcu 2021 roku wytwórnia zdecydowała się opóźnić produkcję piątego filmu[35][36].

W marcu 2021 roku serwis Collider podał, że w Berlinie rozpoczęła się preprodukcja filmu[37]. Z kolei 28 czerwca 2021 w Paryżu i Berlinie oficjalnie rozpoczęła się produkcja filmu[35][38][39][40].

29 września 2021 roku Keanu Reeves w wywiadzie dla CinemaBlend opowiedział trochę o scenach z filmu, a jedną z nich ma być walka podczas ruchu ulicznego, podczas której dojdzie do wypadków i strzelanin; jak sam stwierdził: „Są [sceny] zabawne. Są intensywne. Idziemy na to. Jest naprawdę niesamowita akcja Johna Wicka i nowe postacie. Naprawdę fajnie było ponownie grać tę rolę i opowiadać tę historię. Wiesz, pojawiają się nowe postacie i otwieramy świat. W tej chwili kręcimy szaloną scenę walki w środku ruchu ulicznego. Więc są wypadki samochodowe, strzelaniny”[41][42][43].

9 listopada 2021 roku podano, że zakończono zdjęcia do filmu, w wyniku czego przeszedł do fazy postprodukcji. Ponadto z okazji zakończenia zdjęć osoby z ekipy produkcyjnej otrzymały prezenty, na których widnieje nowe logo filmu wraz z podtytułem: John Wick 4: Hagakure; Hagakure znane również jako The Book of the Samurai odnosi się do tekstów Yamamoto Tsunetomo, które służą jako duchowy i praktyczny przewodnik dla japońskich wojowników[44][45][46]. 22 grudnia 2021 roku Deadline podał, że data premiery filmu została przesunięta z 27 maja 2022 na końcówkę maja 2023 roku. Powodem kolejnego przesunięcia czwartej części była pandemia COVID-19, konieczność dalszych zdjęć, które będą realizowane w Japonii oraz uniknięcie konkurencji ze strony filmu Top Gun: Maverick, który również miał mieć premierę 27 maja 2022 roku (po wielokrotnych przesunięciach)[47][48].

2 maja 2022 roku Stahelski w wywiadzie dla Collidera stwierdził, że „rozdział 4 jest dobrą kontynuacją wszystkich poprzednich filmów i ma do niego pewne zakończenie, co jest świetne. Przedstawiamy wiele nowych postaci, które mają dużo do powiedzenia o Johnie Wicku z perspektywy jego przeszłości i teraźniejszych wydarzeń. Myślę, że opiera się na braterstwie, nadziei. Na tym polegałoby życie kogoś takiego jak John, który jest w kryzysie egzystencjalnym i myślę, że jest to fajna część filmu. Tak to się kończy, jest to dobre zakończenie emocjonalnego wątku, który mieliśmy”. Reżyser wypowiedział się także na temat scen akcji w filmie, mówiąc: „Keanu ma kilka nowych zestawów umiejętności, co jest dobre. Ma kilka nowych rekwizytów, które są świetne. Mieliśmy szczęście, że wylądowaliśmy w kilku bardzo interesujących zespołach kaskaderskich z całego świata. Każda ekipa kaskaderów – japońska, francuska, bułgarska – dodaje do scen akcji swój unikalny styl. To pomaga nam zmienić trochę sceny akcji. Kiedy zbierasz różnych ekspertów z różnymi sztukami walki, to zmusza nas do zaadaptowania tego do choreografii, aby pokazać inne rzeczy. To zabawne”[49][50][51].

10 sierpnia 2022 roku w wywiadzie dla Collidera Stahelski powiedział, że John Wick 4 będzie najdłuższym filmem z serii oraz opowiedział na jakim etapie jest praca nad filme: „Jesteśmy w końcowym etapie montowania finalnej wersji filmu, potem dojdą jeszcze efekty wizualne i muzyka. Już teraz jest to najdłuższy okres postprodukcji, w jakim uczestniczyłem. Bardzo podoba nam się muzyka, jaką mamy do tej pory, lecz Tyler Bates jeszcze komponuje muzykę do większych sekwencji. Efekty wizualne będą tworzone przez resztę roku, jednak jesteśmy już blisko ukończenia filmu. Do zmontowania zostało jeszcze kilka minut. Większość sekwencji została ukończona, a film w zasadzie jest gotowy. Prawdopodobnie poprawki zajmą nam jeszcze z kilka tygodni, a potem zamykamy montaż i zajmujemy się muzyką, dźwiękiem i efektami”[52][53][54].

Na początku grudnia 2022 roku podczas Comic Con Experience w Brazylii Keanu Reeves stwierdził, że „jeśli chodzi o akcję, to John Wick 4 jest najtrudniejszym filmem, jaki w życiu zrobiłem. (...) Wiele osób idzie do kina na tego typu produkcje, aby czerpać rozrywkę ze spektakularnych sekwencji. Tym razem jest naprawdę wiele osób, które będą chciały dorwać Wicka”[55]. Z kolei Chad Stahelski powiedział, czym inspirował się przy tworzeniu filmu: „Jestem wielkim fanem filmów chanbara – filmów o walce na miecze, filmów o samurajach – od Harakiri do Siedmiu samurajów. Mogę dosłownie wymienić wszystkie 26 części Zatōichiego, a także seriale telewizyjne! Więc oczywiście to ogromny wpływ. Ten [film] ma w sobie bardzo japoński motyw. Chodzi o pewien kodeks, czy to przyjaźni, czy sztuki życia. Nawet jeśli w każdym z filmów są źli ludzie, istnieje kodeks”[56][57].

Na początku lutego 2023 roku podano, że Donnie Yen miał wpływ na choreografię walk w filmie, co było chwalone przez reżysera Chada Stahelskiego i reżysera drugiego planu Scotta Rogersa, według których wkład Yena w tworzenie scen akcji był duży i bezcenny. Rogers stwierdził, że: „On nie jest aktorem, którego trzeba trenować do każdej konkretnej walki. Jest świetnym aktorem, który jest również wyszkolonym wojownikiem. Jego umiejętność ulepszania choreografii dzięki własnej kreatywności jest na światowym poziomie. Kiedy dodasz do tego wiele lat treningu Keanu Reevesa do Johna Wicka, wychodzi coś wyjątkowego”. Ponadto Stahelski wyjawił, że postać Yena początkowo miała być zupełnie inna. Miał być niewidomym szermierzem inspirowanym Zatōichim. To Yen przekonał go, że nie chce być starym facetem z laską, ale fajnym gościem w garniturze, bo to świat Johna Wicka i musi być garnitur. Sam aktor inspirował się Brucem Lee w garniturze i Ah Jongiem z filmu Płatny morderca z 1989 roku[58][59][60].

Scenariusz[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2020 roku podczas wywiadu z Colliderem Stahelski ujawnił, że do filmu napisano 100–stronicowy „skrypt” (częściowy scenariusz/zarys części)[31]. W maju 2020 roku do napisania scenariusza zatrudniono Shay'a Hattena[37][12][61]. W lutym 2021 roku Stahelski zaprosił Ricky'ego Stauba i Dana Walsera do napisania scenariusza po tym, jak był pod wrażeniem ich filmu pt. Kowboj na betonowej prerii (2020)[62]. Z kolei w marcu tego samego roku obowiązki scenarzysty zostały przekazane Michaelowi Finchowi, będącemu m.in. scenarzystą filmu Predators[35][63][64]. Ponadto w marcu tegoż roku Collider poinformował, że nad scenariuszem pracowało wiele osób[37], w tym twórca serii Derek Kolstad, jednak wytwórnia Lionsgate zdecydowała się odsunąć go od projektu[65][66][67].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2019 roku Keanu Reeves stwierdził, że będzie zaangażowany w Johna Wicka tak długo, jak filmy będą odnosić sukces, w wyniku czego powróci do swojej roli w czwartej i piątej części[7]. 27 maja 2021 podano, że do ekipy dołączyła japońsko–brytyjska piosenkarka Rina Sawayama, która zagra postać o imieniu Akira[12][68]; została wybrana ze względu na rolę wymagającą znajomości choreografii, a ponadto Stahelski widział jej teledyski do utworów „XS” i „Bad Friend”, które przedstawiały odpowiednio taniec i walkę[69].

W czerwcu 2021 do obsady dołączyli Shamier Anderson i Bill Skarsgård[70][71] oraz chiński aktor Donnie Yen (Ip Man), który zagra „starego przyjaciela Johna Wicka, z którym łączy go wspólna historia i wspólni wrogowie”[72][73]. 10 czerwca 2021 roku potwierdzono, że Laurence Fishburne ponownie wcieli się w Króla Bowery[74][9]. Następnie 17 czerwca podano, że do obsady dołączył japoński aktor Hiroyuki Sanada (Westworld, 47 roninów), który wcieli w postać o imieniu Shimazu i ma być jednym z kluczowych bohaterów filmu[10][75]; Sanada początkowo miał odegrać rolę Zero w John Wick 3, ale zrezygnował na rzecz pojawienia się w Avengers: Koniec gry[76]. 29 czerwca 2021 poinformowano, że do obsady dołączył Scott Adkins (seria Champion)[77][78].

Na początku lipca 2021 roku Lance Reddick potwierdził, że ponownie wcieli się w rolę Charona[11][79]. 13 lipca 2021 podano, że do filmu zaangażowano chilijskiego aktora Marko Zarora (Battle Angel Alita), który zagra „jednego z głównych prześladowców Wicka”[80][81]. Dwa dni później potwierdzono, że Ian McShane powróci w czwartej części jako Winston[20][82][83]. 9 sierpnia 2021 roku podano, że do obsady dołączył aktor Clancy Brown (Nieśmiertelny)[84][85]. 11 listopada 2022 roku podano, że udział w filmie weźmie także Natalia Tena[17][18], z kolei George Georgiou zastąpił Saïda Taghmaoui w roli Starszego (ang. The Elder)[22].

Ponadto w połowie czerwca 2021 roku serwis The Illumenerdi podał, że do obsady miał dołączyć również Wesley Snipes, który negocjował z wytwórnią Lionsgate drugoplanową rolę „znawcy walki mieczem”[86][87]. Dzień później Borys Kit z The Hollywood Reporter stwierdził, że aktor jednak nie wystąpi w filmie, ponieważ nie udało się dojść stronom do porozumienia[88][89]. 2 lutego 2022 roku Halle Berry w wywiadzie dla IGN potwierdziła, że „Sofia nie pojawi się w najnowszym filmie z serii John Wick. Jednak jest szansa na jej własny film. Tak więc Sofia może nie wrócić w Johnie Wicku 4, ale zajmie się własnymi sprawami”[90][91][92].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2019 roku aktor Keanu Reeves rozpoczął szkolenie z bronią palną (tzw. gun fu) w pobliżu Los Angeles, przygotowując się do kręcenia filmu John Wick 4 i Matrix Zmartwychwstania[93]. W ciągu dwunastotygodniowego okresu przygotowawczego nauczył się również używania nunczako, driftu muskularnymi samochodami oraz innych umiejętności w judo i ju-jitsu[60][94]. Zdjęcia do filmu miały rozpocząć się w czerwcu 2021 roku w Berlinie i Paryżu, gdzie miało powstać większość zdjęć; dodatkowe lokalizacje filmowania obejmowały również Japonię i Nowy Jork[35][37]. 28 czerwca tegoż roku oficjalnie rozpoczęto zdjęcia z operatorem Danem Laustsenem, które odbywały się głównie w Studiu Babelsberg w Poczdamie i Paryżu[39][40][95][96]. Lokalizacje filmowe w stolicy Francji obejmowały Bazylikę Sacré-Cœur, Łuk Triumfalny, Luwr, Wieżę Eiffla i Opérę Garnier[97][98]. W Berlinie kręcono m.in. w Gendarmenmarkt[99]. Nagrania wykonano również w Akabie, Tokio, Osace i Utah[97][100]. Pod koniec sierpnia 2021 roku Lionsgate podczas panelu na CinemaCon podało, że John Wick 4 był wówczas kręcony w trzech krajach: Japonii, Niemczech i Francji[101][102]. Zdjęcia do filmu trwały ok. pięć miesięcy, a 9 listopada 2021 roku zostały oficjalnie zakończone[44][45][103]. Dodatkowe zdjęcia odbyły się w lutym 2022 roku w Nowym Jorku, w tym w Four Freedoms Park na Roosevelt Island[104].

Na początku 2021 roku Chad Stahelski w wywiadzie dla The Hollywood Reporter powiedział, że przy tworzeniu Johna Wicka 4 wykorzystał niewykorzystane elementy i sekwencje akcji, które nie znalazły się w trzecim filmie[105][106]. Podczas kręcenia filmy wykorzystano łącznie pięć wyszkolonych psów, które ściśle współpracowały z zespołami kaskaderskimi, które zmieniały się w zależności od lokalizacji[107][108]. Z kolei operator Laustsen stwierdził, że kręcił w nocy łącznie przez 18 tygodni[109]. Stahelski czerpał inspirację do filmy m.in. z filmów samurajskich Sergio Leone i thrillera akcji Wojownicy[110].

Marketing[edytuj | edytuj kod]

22 grudnia 2021 roku Lionsgate opublikowało krótki teaser, będący zapowiedzią czwartej części Johna Wicka z nową datą premiery[47][111]. 25 kwietnia 2022 roku podczas wydarzenia CinemaCon w Las Vegas zaprezentowano pierwszy banner filmu[112][113]. 21 czerwca 2022 roku Lionsgate opoblikował pierwsze zdjęcie z JW4[114], z kolei dzień później podczas San Diego Comic-Con 2022 zaprezentowano pierwszy plakat oraz zwiastun filmu[115][116][117]. W połowie listopada 2022 roku opublikowano pierwszy 2,5-minutowy zwiastun filmu[118][119], z kolei 16 lutego 2023 roku pojawił się 1,5-minutowy „finalny” zwiastun filmu[120].

Premiera[edytuj | edytuj kod]

Początkowo wytwórnia Lionsgate oficjalnie ogłosiła czwarty film podczas tygodnia otwarcia Johna Wicka 3, z planowaną datą premiery na 21 maja 2021 roku[27][26][28], jednakże z powodu pandemii COVID-19 jego wydanie zostało przesunięte na 27 maja 2022 roku[5][32]. Pod koniec grudnia 2021 data premiery filmu została przesunięta na 24 marca 2023 roku[2][3][47].

John Wick 4 zadebiutował 6 marca 2023 roku w Odeon Luxe Leicester Square w Londynie[1][121]. Film znalazł się również w harmonogramie Festiwalu Filmowego SXSW, gdzie zostanie wyświetlony 17 marca 2023 roku[122][123]. Premiera w Stanach Zjednoczonych odbędzie się 24 marca 2023 roku[2][3].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Przewidywano, że John Wick 4 zarobi 59–74 milionów dolarów brutto w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie podczas weekendu otwarcia[124].

Odbiór krytyków[edytuj | edytuj kod]

Według agregatora recenzji Rotten Tomatoes 94% z 93 recenzji było pozytywnych, ze średnią oceną 8,1/10. Konsensus krytyków brzmiał: „John Wick 4 zawiera więcej wszystkiego - i sugeruje, że jeśli chodzi o dobrze ubranego Keanu Reevesa, który pokonuje swoich wrogów w zabójczo baletowym stylu, nigdy nie może być za dużo”[125]. Z kolei Metacritic, który stosuje średnią ważoną, przyznał filmowi ocenę 78 na 100 na podstawie 27 krytyków, wskazując na „ogólnie pozytywne recenzje”[126].

Według wczesnych reakcji po premierze w Londynie film spotkał się z uznaniem krytyków, którzy opisywali film jako epickie widowisko akcji, które usprawiedliwia czas trwania prawie trzech godzin. Większość recenzentów chwaliła stylizowane sekwencje akcji, występy obsady, fabułę i tempo widowiska, jednak niektórzy uważali, że film jest za długi; mimo to wielu krytyków uznało tę część za najlepszą z serii. Ponadto oprócz pracy kamery Dana Laustsena i wspaniałych scenografii, szczególnie chwalono obsadę, m.in Donniego Yena, Hiroyukiego Sanadę, Rinę Sawayamę i Marko Zarora, nawet jeśli historię czasami opisywano jako całkowicie nielogiczną[1][127][128][129].

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Keanu Reeves stwierdził, że będzie kontynuował tworzenie sequeli Johna Wicka, dopóki filmy będą odnosić sukces[7]. Na początku sierpnia 2020 roku Lionsgate ogłosiło, że prace nad piątym filmem są w toku, a zdjęcia okresu zdjęciowego czwartego i piątego filmu będą połączone[36]. Później jednak zrezygnowano z tego pomysłu i opóźniono zdjęcia do Johna Wicka 5[35]. W listopadzie 2022 roku podano, że Reeves i Ian McShane powtórzą swoje role Johna Wicka i Winstona Scotta w nadchodzącym spin-offie Ballerina, w którym wystąpi Ana de Armas jako baletnica Rooney Brown, zastępując Unity Phelan z Parabellum[130][131]. Na początku lutego 2023 roku Keanu Reeves stwierdził, że nie było gwarancji, że John Wick 5 powstanie, ponieważ wszystko zależało od odbioru publiczności[132].

W marcu 2023 roku Stachelski w wywiadzie dla Slashfilm powiedział, że czwarta część może być jego ostatnim filmem z serii, ale dodał również, że jest otwarty na stworzenie Johna Wicka 5, ale być może będzie trzeba na niego trochę poczekać[133][134]. Później w rozmowie z The Hollywood Reporter Stachelski stwierdził, że czwarta część jest jak na razie ostatnią: „Naszym zdaniem Keanu i ja na razie skończyliśmy. Damy Johnowi Wickowi odpocząć. Jestem pewien, że studio ma plan. Jeśli wszystkim się spodoba i zarobi obłędną kasę, to zastanowimy się. (...) Jeśli tym razem też tak będzie, to będziemy promować film w Japonii we wrześniu. Keanu i ja wybierzemy się w długą podróż do Tokio (...) i powiemy "Co myślisz?". Zamówimy dwie 20-letnie whisky i zapiszemy pomysły na serwetkach. Jeśli uznamy, że te pomysły mają ręce i nogi, to zrobimy film”[135][136][137].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d J. Kim Murphy: ‘John Wick: Chapter 4’ First Reactions Highlight the ‘Epic’ Runtime and ‘Stacked’ Supporting Cast, From Donnie Yen to Rina Sawayama. Variety, 2023-03-06. [dostęp 2023-03-10]. (ang.).
 2. a b c d Michał Walkiewicz: "John+Wick+4"-144959 "John Wick 4" na pierwszym teaserze i z nową datą premiery. Filmweb, 2021-12-22. [dostęp 2021-12-22]. (pol.).
 3. a b c d Michael McWhertor: John Wick 4 delayed to 2023. Polygon, 2021-12-22. [dostęp 2021-12-22]. (ang.).
 4. John Wick: Chapter 4 (2023). Irish Film Classification Office, 2023-02-22. [dostęp 2023-03-08]. (ang.).
 5. a b c Dave McNary: ‘John Wick 4,’ ‘The Hitman’s Wife’s Bodyguard’ Get New Release Dates. Variety, 2021-05-01. [dostęp 2021-07-07]. (ang.).
 6. Rachel Leishman: 'John Wick 4' Synopsis Promises Global Fight Against the High Table. Collider, 2022-07-23. [dostęp 2021-08-14]. (ang.).
 7. a b c d Alex Pappademas: The Legend of Keanu Reeves. GQ, 2019-04-15. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
 8. a b c d e Robert Hutton: Every Confirmed New Character In John Wick 4 (& What We Know). Screen Rant, 2023-01-14. [dostęp 2022-11-16]. (ang.).
 9. a b Carly Lane: ‘John Wick 4’: Laurence Fishburne Confirms His Return and Praises Sequel Script That Goes “Much Deeper”. Collider, 2021-06-11. [dostęp 2021-06-11]. (ang.).
 10. a b Anthony D'Alessandro: ‘John Wick: Chapter 4’ Adds ‘Westworld’ & ‘Mortal Kombat’ Actor Hiroyuki Sanada. Deadline, 2021-06-17. [dostęp 2021-06-11]. (ang.).
 11. a b Kacper Domański: John Wick 4 – Lance Reddick ponownie zagra Charona. moviesroom.pl, 2021-07-07. [dostęp 2021-07-07]. (pol.).
 12. a b c Łukasz Muszyński: Rina Sawayama w czwartej części "Johna Wicka". Filmweb, 2021-05-28. [dostęp 2021-06-09]. (pol.).
 13. Matthew Strauss: Rina Sawayama Gets New John Wick: Chapter 4 Character Poster. pitchfork.com, 2023-02-16. [dostęp 2023-02-22]. (ang.).
 14. Damon Rivera: Scott Adkins Says Keanu Reeves Gave Everyone Gifts On The Set Of John Wick: Chapter 4. looper.com, 2023-01-11. [dostęp 2023-02-05]. (ang.).
 15. Ryan O'Rourke: Here's Who Bill Skarsgård Plays in 'John Wick: Chapter 4'. Collider, 2022-11-11. [dostęp 2022-11-16]. (ang.).
 16. Aidan Kelley: 'John Wick: Chapter 4' Cast & Character Guide: Who Will the Baba Yaga be Fighting Next?. Collider, 2023-02-17. [dostęp 2023-02-22]. (ang.).
 17. a b Sharon Knolle: Keanu Reeves Is Back (Again) in First Look at ‘John Wick 4’. thewrap.com, 2022-06-21. [dostęp 2022-11-16]. (ang.).
 18. a b Ben Travis: John Wick Chapter 4 Trailer Has Keanu Reeves Fighting Donnie Yen. empireonline.com, 2022-11-11. [dostęp 2022-11-16]. (ang.).
 19. Vansh Mehra: John Wick 4 Director Confirms John Wick’s “Stepsister” is in the Movie. fandomwire.com, 2022-11-16. [dostęp 2023-02-22]. (ang.).
 20. a b Pamela Jakiel: Ian McShane To Return As Winston In ‘John Wick: Chapter 4’. naekranie.pl, 2021-07-15. [dostęp 2021-07-16]. (pol.).
 21. John Wick: Chapter 4 – George Georgiou. harveyvoices.co.uk, 2022-11-11. [dostęp 2022-11-16]. (ang.).
 22. a b Harvey Voices: We are beyond excited to announce that our very own @george_actor will play The Elder in #JohnWickChapter4. Twitter, 2022-11-11. [dostęp 2022-11-16]. (ang.).
 23. Björn Becher: Regisseur teasert "John Wick 4", gibt uns aber erst mal neue Bilder und Infos zu "John Wick 3". filmstarts.de, 2018-12-20. [dostęp 2021-08-17]. (niem.).
 24. Hey, I'm director Chad Stahelski! Let's talk about John Wick: Chapter 3 - Parabellum - AMA. Reddit, 2019-05-20. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
 25. a b Bryan Alexander: 'John Wick: Chapter 4' underway, but don't expect a 'happy ending' for Keanu Reeves. USA Today, 2019-05-20. [dostęp 2021-07-07]. (ang.).
 26. a b Dave McNary: ‘John Wick 4’ Confirmed With a 2021 Release Date. Variety, 2019-05-20. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
 27. a b Chris Agar: John Wick: Chapter 4 Gets May 2021 Release Date. ScreeRant, 2019-05-20. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
 28. a b Kate Erbland: ‘John Wick 4’ Set for 2021 Release, but Don’t Expect a Happy Ending. IndieWire, 2019-05-21. [dostęp 2021-07-07]. (ang.).
 29. Jan Sandwell: John Wick 4: Release date, cast, plot and everything you need to know. Digital Spy, 2020-09-25. [dostęp 2021-07-07]. (ang.).
 30. Björn Becher: So wird sich "John Wick 4" deutlich von den Vorgängern abheben. filmstarts.de, 2019-10-06. [dostęp 2021-08-17]. (niem.).
 31. a b Allie Gemmill: Exclusive: 'John Wick 4' Director Chad Stahelski Breaks Down the "Scriptment" & Stunt Plans. Collider, 2019-04-30. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
 32. a b Zack Sharf: ‘John Wick 4’ Release Delayed Until May 2022 as Lionsgate Announces More Updates. IndieWire, 2020-05-01. [dostęp 2021-07-07]. (ang.).
 33. Adam Chitwood: John Wick 4 Release Date Delayed by a Full Year. Collider, 2021-05-01. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
 34. Sandy Schaefer: Every Movie Releasing In 2022. ScreenRant, 2021-04-06. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
 35. a b c d e Ethan Anderton: ‘John Wick 4’ Will Take Production to Europe, Won’t Shoot Back-to-Back with ‘John Wick 5’ Anymore. slashfilm.com, 2021-03-24. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
 36. a b Anthony D'Alessandro: ‘John Wick 5’ Confirmed By Lionsgate; Sequel Will Be Shot Back To Back With Fourth Installment. Deadline, 2020-08-06. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
 37. a b c d Steve Weintraub: Exclusive: ‘John Wick 4’ and ‘5’ Are Not Filming Back-to-Back; Plus Where and When ‘Wick 4’ Is Shooting. Collider, 2021-03-23. [dostęp 2021-06-21]. (ang.).
 38. Michał Celej: John Wick 4 – ruszyły zdjęcia do kontynuacji!. moviesroom.pl, 2021-03-28. [dostęp 2021-06-29]. (pol.).
 39. a b Scott Campbell: 'John Wick 4' Teaser Image Reveals Filming Has Begun. Collider, 2021-03-28. [dostęp 2021-06-29]. (ang.).
 40. a b KingPatel: JOHN WICK: CHAPTER 4 Officially Begins Production; KNIVES OUT 2 Also Kicks Off Filming In Greece. comicbookmovie.com, 2021-03-28. [dostęp 2021-06-29]. (ang.).
 41. Dirk Libbey: Keanu Reeves Talks Filming John Wick 4 Fight Scene And Now I Need To See It. CinemaBlend, 2021-09-29. [dostęp 2021-10-03]. (ang.).
 42. Rianne Houghton: Keanu Reeves Teased 'Intense' New Action Scenes in 'John Wick 4'. Yahoo!, 2021-10-02. [dostęp 2021-10-03]. (ang.).
 43. Edward Lauder: Keanu Reeves Teases Amazing John Wick 4 Action Scenes. small-screen.co.uk, 2021-10-01. [dostęp 2021-10-03]. (ang.).
 44. a b Molly Edwards: John Wick 4 has wrapped – and here's the title. gamesradar.com, 2021-11-09. [dostęp 2021-11-11]. (ang.).
 45. a b Michał Celej: John Wick 4 – zdjęcia do filmu zostały zakończone! Poznaliśmy oficjalny tytuł produkcji!. moviesroom.pl, 2021-11-09. [dostęp 2021-11-11]. (pol.).
 46. Wojtini: John Wick 4 dostał nowy i do tego japoński podtytuł. IGN, 2021-11-09. [dostęp 2021-11-11]. (pol.).
 47. a b c Anthony D'Alessandro: ‘John Wick: Chapter 4’ Avoids ‘Top Gun: Maverick’ Over Memorial Day And Heads To 2023 – Updated. Deadline, 2021-12-22. [dostęp 2021-12-27]. (ang.).
 48. Polska Agencja Prasowa: Premiera filmu "John Wick 4" przesunięta. Winna pandemia. onet.pl, 2021-12-25. [dostęp 2021-12-27]. (pol.).
 49. Steve Weintraub: Exclusive: 'John Wick 4' Director Teases the Story, Action, and Reveals the Film Has a “Conclusion to an Emotional Thread”. Collider, 2022-05-02. [dostęp 2022-05-04]. (ang.).
 50. Grant Hermanns: John Wick 4 Story Details Shared By Director. Screen Rant, 2022-05-03. [dostęp 2022-05-04]. (ang.).
 51. Adam Siennica: John Wick 4 - reżyser o scenach akcji. Zapowiada coś nowego. naekranie.pl, 2022-05-04. [dostęp 2022-05-04]. (pol.).
 52. Matt Villei: 'John Wick 4' Will be the Longest in the Franchise Says Director Chad Stahelski. Collider, 2022-08-10. [dostęp 2022-08-13]. (ang.).
 53. Anna Rinderspacher: John Wick 4: Regisseur Chad Stahelski hat gute Neuigkeiten für die Fans. GQ, 2022-08-12. [dostęp 2022-08-13]. (niem.).
 54. "John Wick 4" najdłuższy z serii. Kiedy premiera?. interia.pl, 2022-08-11. [dostęp 2022-08-13]. (pol.).
 55. Jakub Jusiński: Keanu Reeves szczerze: „John Wick 4 to najtrudniejszy film, jaki kiedykolwiek zrobiłem”. Eurogamer, 2022-12-07. [dostęp 2022-12-28]. (pol.).
 56. Christopher McPherson: 'John Wick: Chapter 4' Director Chad Stahelski Says Character Will Face Consequences For His Actions. Collider, 2022-12-14. [dostęp 2022-12-28]. (ang.).
 57. Kamil Kleszyk: Reżyser Johna Wicka 4 o inspirowaniu się kinem samurajskim i motywie nowej części. Gry-Online, 2022-12-13. [dostęp 2022-12-28]. (pol.).
 58. Garth Franklin: Expect Car-Fu & Yen Fights In “John Wick 4”. darkhorizons.com, 2023-02-04. [dostęp 2023-02-05]. (ang.).
 59. Adam Siennica: John Wick 4 - Donnie Yen miał wpływ na choreografię walk. Kaskaderzy zachwyceni. naekranie.pl, 2023-02-04. [dostęp 2023-02-05]. (pol.).
 60. a b Zack Sharf: Donnie Yen Called Out ‘John Wick 4’ and ‘Rogue One’ Asian Stereotypes, Got Scripts Changed: Why Is the Name ‘Always Shang or Chang?’. Variety, 2023-03-01. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 61. Brian Davids: Filmmaker Chad Stahelski on ‘John Wick 4’ and His ‘Matrix 4’ Involvement. The Hollywood Reporter, 2021-05-29. [dostęp 2021-07-07]. (ang.).
 62. Peter Debruge: 10 Directors to Watch: Ricky Staub Offers Ex-Cons Fresh Start With ‘Concrete Cowboy’. Variety, 2021-02-25. [dostęp 2023-04-06]. (ang.).
 63. John Wick 4: Screenwriter Michael Finch replaces Derek Kolstad; pre-production began in Berlin. devdiscourse.com, 2021-04-16. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
 64. Ben Pearson: ‘John Wick 4’ and ‘5’ Will Not Be Written by Franchise Architect Derek Kolstad; ‘The Continental’ Announcements Coming Soon. slashfilm.com, 2021-03-22. [dostęp 2021-07-07]. (ang.).
 65. Adam Holmes: Why John Wick’s Director And Keanu Reeves Aren’t Interested In Filming Sequels Back To Back. CinemaBlend, 2020-08-24. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
 66. Steve Weintraub: Derek Kolstad on Why He Isn’t Writing ‘John Wick 4’, the Status of ‘The Continental’ TV Series, and More. Collider, 2021-03-22. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
 67. Adrian Werner: John Wick 4 i 5 - pomysłodawca serii odsunięty od prac nad marką. Gry-Online, 2021-03-23. [dostęp 2021-06-09]. (pol.).
 68. Rina Sawayama: AKIRA #JohnWick4. Twitter, 2021-08-05. [dostęp 2021-08-07]. (ang.).
 69. Hannah Ewens: Rina Sawayama: holding herself tight. Rolling Stone, 2022-05-30. [dostęp 2022-07-01]. (ang.).
 70. Patrick Hipes: ‘John Wick: Chapter 4’: Shamier Anderson Joins Cast Of Lionsgate Sequel. Deadline, 2021-06-04. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
 71. Ewelina Leszczyńska: "John Wick 4": Bill Skarsgård u boku Keanu Reevesa. Filmweb, 2021-06-08. [dostęp 2021-06-09]. (pol.).
 72. Adam Siennica: John Wick 4 - Donnie Yen w obsadzie! Kogo zagra legenda kina akcji?. naekranie.pl, 2021-06-04. [dostęp 2021-06-09]. (pol.).
 73. Mike Fleming Jr.: Donnie Yen Joins Keanu Reeves In Lionsgate’s ‘John Wick 4’. Deadline, 2021-06-03. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
 74. Wojtini: John Wick 4: Laurence Fishburne powróci jako Król Bowery!. IGN, 2021-06-11. [dostęp 2021-06-11]. (pol.).
 75. Monika Sterkowiec: John Wick 4 – Hiroyuki Sanada dołącza do obsady. moviesroom.pl, 2021-06-18. [dostęp 2021-06-18]. (pol.).
 76. Ben Pearson: ‘John Wick 4’ Adds Another Certified Badass With Hiroyuki Sanada. slashfilm.com, 2021-06-17. [dostęp 2021-07-07]. (ang.).
 77. Justin Kroll: ‘John Wick 4’: Scott Adkins In Talks To Join Keanu Reeves In Next Installment. Deadline, 2021-06-29. [dostęp 2021-07-07]. (ang.).
 78. Adam Siennica: John Wick 4 - Scott Adkins w filmie?! Gwiazda kina akcji negocjuje rolę. naekranie.pl, 2021-06-30. [dostęp 2021-07-07]. (pol.).
 79. Anthony D'Alessandro: ‘John Wick: Chapter 4’ Will See The Return Of Lance Reddick As Charon. Deadline, 2021-07-06. [dostęp 2021-07-07]. (ang.).
 80. Mike Reyes: Look Out Keanu, Looks Like John Wick 4 Adding An Alita: Battle Angel Star As The Villain. CinemaBlend, 2021-07-13. [dostęp 2021-07-16]. (ang.).
 81. Sushmita Sen: Confirmed! 'John Wick 4' gets its villain in Marko Zaror. Yahoo! Life, 2021-07-13. [dostęp 2021-07-16]. (ang.).
 82. Grant Hermanns: John Wick 4 Will Bring Back Ian McShane’s Winston. ScreenRant, 2021-07-15. [dostęp 2021-07-16]. (ang.).
 83. Maggie Lovitt: Ian McShane Returning for ‘John Wick: Chapter 4’. Collider, 2021-07-16. [dostęp 2021-07-16]. (ang.).
 84. Anthony D'Alessandro: ‘John Wick: Chapter 4’ Adds Clancy Brown. Deadline, 2021-08-09. [dostęp 2021-08-10]. (ang.).
 85. Wojtini: John Wick 4: Do obsady filmu dołączył Clancy Brown. IGN, 2021-08-10. [dostęp 2021-08-10]. (pol.).
 86. Sean McLaughlin: Wesley Snipes In Talks for John Wick 4: Exclusive. The Illumenerdi, 2021-06-16. [dostęp 2021-06-18]. (ang.).
 87. Jeremy Dick: Wesley Snipes Rumored for Role in John Wick 4. movieweb.com, 2021-06-16. [dostęp 2021-06-18]. (ang.).
 88. Adam Siennica: John Wick 4 - Wesley Snipes negocjuje rolę? Sprzeczne doniesienia. naekranie.pl, 2021-06-17. [dostęp 2021-06-18]. (pol.).
 89. Kamil Kacperski: Wesley Snipes dołączył do obsady "Johna Wicka 4"? Może zagrać płatnego zabójcę. Antyradio via MSN, 2021-06-17. [dostęp 2021-06-18]. (pol.).
 90. Kat Bailey: Halle Berry Hints At John Wick Spinoff Featuring Sofia. IGN, 2022-02-02. [dostęp 2022-02-05]. (ang.).
 91. Zack Sharf: Halle Berry Teases More ‘John Wick,’ Says She’s ‘Possibly’ Getting Her Own Spinoff Movie. Variety, 2022-02-02. [dostęp 2022-02-05]. (ang.).
 92. Jakub Popielecki: Halle Berry nie wróci w "Johnie Wicku 4", ale dostanie spin-off?. Filmweb, 2022-02-03. [dostęp 2022-02-05]. (pol.).
 93. R. Lukas: Keanu Reeves beginnt Training für „Matrix 4“ & „John Wick 4“. moviejones.de, 2019-12-19. [dostęp 2022-03-21]. (niem.).
 94. Jordan Farley: Keanu Reeves promises John Wick: Chapter 4 will have most action yet – including a huge 'car-fu' sequence. Gamesradar+, 2023-01-30. [dostęp 2022-03-21]. (ang.).
 95. KingPatel: JOHN WICK: CHAPTER 4 Officially Begins Production; KNIVES OUT 2 Also Kicks Off Filming In Greece. comicbookmovie.com, 2021-06-28. [dostęp 2022-03-21]. (ang.).
 96. Jana Haase: Keanu Reeves dreht wieder in Potsdam: Filmstudio trotz Corona erfolgreich. tagesspiegel.de, 2021-06-30. [dostęp 2022-03-21]. (niem.).
 97. a b Marco Vito Oddo: ‘John Wick: Chapter 4’ Filmed Inside the Louvre Museum in Paris. Collider, 2022-11-10. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 98. Shahlin Grace: Fact: Rina Sawayama has been busy filming 'John Wick: Chapter 4'. coupdemainmagazine.com, 2021-10-21. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 99. Ashleigh Gray: Keanu Reeves is seen filming John Wick 4 in Berlin with a body double by his side... as the trailer for his next Matrix movie drops. dailymail.co.uk, 2021-09-09. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 100. Ryan Northrup: John Wick 4 Set Photos Show Keanu Reeves Having Fun. Screen Rant, 2022-02-04. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 101. Grant Hermanns: Keanu Reeves Is Filming John Wick 4 In Three Countries. Screen Rant, 2021-08-27. [dostęp 2021-08-27]. (ang.).
 102. Aaron Couch: #JohnWick4 update: Keanu is filming across Japan, Germany and France as we speak #CinemaCon. Twitter, 2021-08-27. [dostęp 2021-08-27]. (ang.).
 103. John Lutz: 'John Wick 4' Wraps Filming, and We May Have an Official Title. Collider, 2021-11-09. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 104. Sonia Horon: Keanu Reeves shows off his playful side as he slides down a rail while on the snowy NY set of new John Wick: Chapter 4 film. dailymail.co.uk, 2022-02-03. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 105. Riki Noviana: John Wick 4 Will Show Deleted Scene In Parabellum. voi.id, 2021-06-02. [dostęp 2021-06-29]. (ang.).
 106. Brian Davids: Filmmaker Chad Stahelski on ‘John Wick 4’ and His ‘Matrix 4’ Involvement. The Hollywood Reporter, 2020-05-29. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 107. Erick Massato: ‘John Wick: Chapter 4’ Features Another Ass-Kicking Dog. Collider, 2022-11-11. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 108. Anthony Lund: John Wick: Chapter 4 Feels Like an Emotional Conclusion, Says Director. movieweb.com, 2022-05-05. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 109. Steve Weintraub: ‘John Wick 4’ Cinematographer Dan Laustsen on Shooting 18 Weeks of Nights in Europe and Working With Keanu Reeves and Donnie Yen. Collider, 2021-11-29. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 110. James Hibberd, Ryan Gajewski: ‘John Wick 4’ Surprise Screening Reactions: “Greatest Action Sequences I’ve Ever Seen”. The Hollywood Reporter, 2023-03-13. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 111. Lionsgate Movies: John Wick: Chapter 4 (2023 Movie) Announcement. YouTube, 2021-12-22. [dostęp 2021-12-22]. (ang.).
 112. Erick Massoto: Keanu Reeves Returns in First Neon-Colored 'John Wick 4' Poster. Collider, 2022-04-25. [dostęp 2022-04-26]. (ang.).
 113. Wojtini: John Wick 4 nadciaga na pierwszym plakacie filmu. IGN, 2022-04-26. [dostęp 2022-04-26]. (pol.).
 114. Patrick Hipes: ‘John Wick: Chapter 4’ First Look: Keanu Reeves Is Back In Black. Deadline, 2022-06-21. [dostęp 2022-08-02]. (ang.).
 115. Maggie Lovitt: First 'John Wick 4' Poster Puts Keanu Reeves' Baba Yaga Front and Center. Collider, 2022-06-22. [dostęp 2022-08-02]. (ang.).
 116. Christopher Marc: ‘John Wick: Chapter 4’ First Look Teaser Trailer: Keanu Reeves Is Ready To Kill Everyone (Comic-Con). theplaylist.net, 2022-06-22. [dostęp 2022-08-02]. (ang.).
 117. Paulina Guz: John Wick 4 - zwiastun. To będzie najbardziej brutalne widowisko do tej pory (SDCC 2022). naekranie.pl, 2022-06-23. [dostęp 2022-08-02]. (pol.).
 118. Nadchodzi "John Wick 4"! Dziś światowa premiera zwiastuna. onet.pl, 2022-11-10. [dostęp 2022-11-16]. (pol.).
 119. Bolesław: „John Wick: Chapter 4”: strzelaniny, bójki i brawura na pierwszym zwiastunie. CD-Action, 2022-11-11. [dostęp 2022-11-16]. (pol.).
 120. Maciej Żbik: „John Wick 4” na nowym zwiastunie. Zapowiada się efektowne widowisko. Eurogamer, 2022-11-16. [dostęp 2022-11-17]. (pol.).
 121. Rose Abuin: 'John Wick: Chapter 4' London premiere. nydailynews.com, 2023-03-07. [dostęp 2023-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 122. Anthony D'Alessandro: ‘John Wick: Chapter 4’ To Make Surprise Debut At SXSW. Deadline, 2023-03-09. [dostęp 2023-03-12]. (ang.).
 123. Matt Donelly: SXSW Nabs ‘John Wick 4’ for Secret Screening Slot (EXCLUSIVE). Variety, 2023-03-09. [dostęp 2023-03-12]. (ang.).
 124. Shawn Robbins: Long Range Box Office Forecast: Renfield and The Pope’s Exorcist, Plus John Wick: Chapter 4 Updates. Boxoffice Pro, 2023-03-17. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 125. John Wick: Chapter 4. Rotten Tomatoes. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 126. John Wick: Chapter 4. Metacritic. [dostęp 2023-03-21]. (ang.).
 127. Adam Siennica: John Wick 4 - opinie w sieci. Dziennikarze zdumieni tym, jakie to dobre!. naekranie.pl, 2023-03-07. [dostęp 2023-03-14]. (pol.).
 128. Ian Sandwell, Justin Harp: John Wick: Chapter 4's first reactions have landed. digitalspy.com, 2023-03-06. [dostęp 2023-03-14]. (ang.).
 129. Matt Villei: First 'John Wick: Chapter 4' Reactions Call it "Glorious," "Epic," and "Badass". Collider, 2023-03-06. [dostęp 2023-03-14]. (ang.).
 130. Maggie Lovitt: Keanu Reeves Returns as John Wick in 'Ballerina' Spinoff (Exclusive). Collider, 2022-11-08. [dostęp 2022-11-16]. (ang.).
 131. Marcin Pietrzyk: Ale akcja! "Ballerina" z Aną de Armas: Keanu Reeves powróci jako John Wick. Filmweb, 2022-11-09. [dostęp 2022-11-16]. (pol.).
 132. Adam Holmes: Keanu Reeves Explains Why John Wick 5 Isn’t Guaranteed Yet. cinemablend.com, 2023-02-02. [dostęp 2023-02-03]. (ang.).
 133. Moritz Döring: Nach "John Wick 4": Auf "John Wick 5" können wir lange warten. film.tv, 2023-03-13. [dostęp 2023-03-13]. (niem.).
 134. Ryan Scott: Chad Stahelski Is Still Open To Making John Wick 5, But We May Have To Wait A While (Exclusive). slashfilm.com, 2023-03-09. [dostęp 2023-03-13]. (ang.).
 135. Adam Siennica: John Wick 5 powstanie później. Jak długo poczekamy?. naekranie.pl, 2023-03-14. [dostęp 2023-03-16]. (pol.).
 136. Marcin Pietrzyk: Czy "John Wick 5" powstanie?. Filmweb, 2023-03-14. [dostęp 2023-03-16]. (pol.).
 137. Mikey O'Connell: ‘John Wick’ Filmmaker Chad Stahelski Talks Sequels, Oscar Stunt Snubs and Why Guns Still Show Up on Sets. The Hollywood Reporter, 2023-03-14. [dostęp 2023-03-16]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]