Johnnie Walker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Johnnie Walker
Red Label
Red Label
Rodzaj whisky
Zawartość alkoholu 40%
Wytwórca m.in. destylarnie Cardhu i Dailuaine
Dystrybutor Diageo
Pochodzenie Kilmarnock, Wielka Brytania
Data wprowadzenia 1865
Odmiany Black Label, Blue Label, Gold Label, Green Label, Platinum Label, Pure Malt Label, Red Label, Swing Label, XR 21 Years Label
Strona internetowa

Johnnie Walkermarka szkockiej whisky mieszanej (blended), produkowana w Kilmarnock w Szkocji przez firmę Diageo plc.

Historia[edytuj]

John Walker

Historia whisky Johnnie Walker rozpoczęła się w 1820 za sprawą piętnastoletniego Johna Walkera z Kilmarnock. Jego ojciec szybko umarł pozostawiając synowi spadek, który umożliwił mu rozwinięcie działalności kupieckiej. Na początku był to mały sklepik kolonialny w Ayrshire.

Podczas pracy w sklepie Walker łączył różne gatunki herbat w celu poprawienia i wzbogacenia ich indywidualnego smaku i aromatu. Po kilku latach wykorzystał zdobyte umiejętności do tworzenia blendów, czyli mieszanek sporządzanych z wielu gatunków szkockiej whisky, niekiedy przybyłych do jego sklepu z bardzo odległych zakątków Szkocji.

Alexander Walker

Pasję do tworzenia blendów odziedziczył jego syn – Aleksander. Szczególnie ważną dla niego mieszanką była Old Highland Whisky (pierwowzór dzisiejszej Johnnie Walker Black Label), sprzedawana w kanciastej butelce o kwadratowej podstawie. Skośnie przylepiona etykieta stała się jego znakiem handlowym wykorzystywanym do dziś.

Striding Man

Old Highland Whisky Aleksandra Walkera zdobyła uznanie na m.in. australijskim czy nowozelandzkim rynku.

Synowie Aleksandra Walkera – Aleksander II i John Patterson – postarali się o nowe rynki zbytu dla swoich produktów. Prowadząc badania nad mieszankami, zajmując się produkcją i sprzedażą, dostrzegli kolejną możliwość wyróżnienia własnych rodzajów whisky spośród produktów konkurencji. Zaczęli poszukiwać czegoś, co w tamtych pionierskich czasach wciąż byłoby nowością.

Poszukiwali wyrazistego znaku graficznego, który mógłby silnie kojarzyć się z ich whisky, a jednocześnie reklamować i promować ich produkty. W 1909 r. w pewnej restauracji narodził się pierwszy Striding ManKroczący Gentleman – narysowany ołówkiem na serwetce podczas spotkania braci z rysownikiem i karykaturzystą Tomem Browne'em. W Polsce Striding Man zaistniał jako Jaś Wędrowniczek – od przetłumaczonego i zdrobniałego imienia i nazwiska Johna Walkera.

Marki whisky Johnnie Walker[edytuj]

Blue Label[edytuj]

John Walker i jego syn Alexander zaczął swoje eksperymenty z destylacją używając trudno dostępnych Whisky, głównie z wysp (zachodnich i wschodnich Highlandów i kilku destylarni z Speyside). W wyniku eksperymentów stworzyli jedną z najbardziej ekskluzywnych whisky, określana mianem The OldestNajstarszą. Każda indywidualnie numerowana butelka wykonana ze szkła kwarcowego zawiera unikatową mieszankę, której najstarsze składniki musiały dojrzewać w beczkach ponad 60 lat.

Johnnie Walker Blue Label zawiera szesnaście składników. Przewodnie, głównie whisky – trójka Single Maltów: Royal Lochnagar z gór, Benrinnes ze Speyside oraz Caol Ila z wyspy Islay.

Gold Label Centenary Blend[edytuj]

Nieco młodsza Johnnie Walker Gold Label powstała, aby uczcić 175 rocznicę zapoczątkowania dynastii Walkerów.

Składa się z piętnastu – przynajmniej 18-letnich – single malt i single grain. Gotowa mieszanka ma nasycony, złoty kolor. Woda używana do produkcji Gold Label płynie z górskiego źródła przez złotonośne pokłady dawnej, utrzymanej w niezmienionym stanie kopalni złota. Mikroskopijnej wielkości drobiny kruszcu, wypłukane przez rwący potok, mają mieć swój udział w kształtowaniu smaku Johnnie Walker Gold Label[potrzebny przypis].

Green Label[edytuj]

W listopadzie 2004 roku firma Diageo wprowadziła na polski rynek nową whisky Johnnie Walker Green Label. Firma Diageo zdecydowała się formalnie włączyć tę whisky do portfolio Johnnie Walker, nadając jej nazwę Green Label. Johnnie Walker Green Label znana jest również jako Pure Malt. Pure Malt jest mieszanką tylko czystych single malts, czyli whisky słodowych – bez dodatków żytnich – Whisky jęczmienne z regionu Island i Speyside zostały połączone, by stworzyć kompozycję Green Label.

Najbardziej charakterystyczne z użytych do wytworzenia Green Label whisky to Talisker, Linkwood, Cragganmore, Caol Ila. Każda z nich leżakowała przez co najmniej 15 lat w dębowej beczce.

Obecnie Green Label można spotkać głównie w Azji.

Black Label[edytuj]

Whisky Johnnie Walker Black Label początkowo nazywał się Extra Special Old Highland. Nazwa została przemianowana na Johnnie Walker Black Label w 1909 r. Rodzina Walkerów uznała zwłaszcza jeden gatunek whisky, Cardhu, za tak ważny dla kompozycji, że w 1893 r. zakupiono jej destylarnię. Whisky ta składa się z ponad 40 pojedynczych gatunków whisky, z których najmłodsza dojrzewała przynajmniej 12 lat. Wiodące gatunki whisky w Johnnie Walker Black Label to Cardhu oraz Caol Ila.

Red Label[edytuj]

Red Label jest jedną z popularniejszych odmian whisky Johnnie Walker. Jej smak to efekt współdziałania 35 składników. Ze słów Iana Williamsa (wybitnego szkockiego znawcy whisky, głównego menadżera Johnnie Walker's Home w Destylarni Cardhu) wynika, że ta whisky ma celowo nieco "szorstki" smak, dzięki czemu dyktuje ton wszystkim rodzajom drinków. Whisky dojrzewa minimum 3 lata zanim trafi do sprzedaży[potrzebny przypis].

Ciekawostki[edytuj]

  • Około 150 milionów butelek jest sprzedawane każdego roku, a statystycznie średnio co cztery sekundy otwierana jest nowa butelka Johnnie Walker Red Label. Dwie specjalne mieszanki 1805 i Anniversary zostały stworzone na obchody dwusetnej rocznicy urodzin Johna Walkera. Istnieje tylko 200 butelek unikalnej mieszanki. Eksperci oceniają wartość jednej na ponad 10 000 funtów.
  • W tej chwili cieszącą się największym powodzeniem, a zarazem najtańszą whisky spod egidy firmy Johny Walker jest wersja Red label. W okresie od 1909 do 1911 roku rodzina Walkerów posiadała w ofercie wersję White Label. Została ona wycofana ze sprzedaży ponieważ nie cieszyła się zbyt dużą popularnością.

Linki zewnętrzne[edytuj]