Przejdź do zawartości

Johnnie Walker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Johnnie Walker
whisky
{{{alt grafiki}}}
Red Label
Rodzaj

blended

Data i miejsce wprowadzenia

1865
Kilmarnock, Wielka Brytania

Producent m.in. destylarnie Cardhu i Dailuaine
Dystrybutor

Diageo

Odmiany

Black Label, Blue Label, Gold Label, Green Label, Platinum Label, Pure Malt Label, Red Label, Swing Label, XR 21 Years Label

Strona internetowa
Wartość odżywcza
(100 g)
Etanol 40 g

Johnnie Walkermarka szkockiej whisky mieszanej (blended), produkowana w Kilmarnock w Szkocji przez firmę Diageo plc.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
John Walker

Historia whisky Johnnie Walker rozpoczęła się w 1820 za sprawą piętnastoletniego Johna Walkera z Kilmarnock. Jego ojciec szybko umarł, pozostawiając synowi spadek, który umożliwił mu rozwinięcie działalności kupieckiej. Na początku był to mały sklepik kolonialny w Ayrshire.

Podczas pracy w sklepie Walker łączył różne gatunki herbat w celu poprawienia i wzbogacenia ich indywidualnego smaku i aromatu. Po kilku latach wykorzystał zdobyte umiejętności do tworzenia blendów, czyli mieszanek sporządzanych z wielu gatunków szkockiej whisky, niekiedy przybyłych do jego sklepu z bardzo odległych zakątków Szkocji.

Alexander Walker

Pasję do tworzenia blendów odziedziczył jego syn – Aleksander. Szczególnie ważną dla niego mieszanką była Old Highland Whisky (pierwowzór dzisiejszej Johnnie Walker Black Label), sprzedawana w kanciastej butelce o kwadratowej podstawie. Skośnie przylepiona etykieta stała się jego znakiem handlowym wykorzystywanym do dziś.

Striding Man

Old Highland Whisky Aleksandra Walkera zdobyła uznanie na m.in. australijskim i nowozelandzkim rynku.

Synowie Aleksandra Walkera – Aleksander II i John Patterson – postarali się o nowe rynki zbytu dla swoich produktów. Prowadząc badania nad mieszankami, zajmując się produkcją i sprzedażą, dostrzegli kolejną możliwość wyróżnienia własnych rodzajów whisky spośród produktów konkurencji. Poszukiwali wyrazistego znaku graficznego, który mógłby silnie kojarzyć się z ich whisky, a jednocześnie reklamować i promować ich produkty. W 1909 r. narodził się pierwszy Striding ManKroczący Gentleman – narysowany ołówkiem na serwetce podczas spotkania braci z rysownikiem i karykaturzystą Tomem Browne'em. W Polsce Striding Man zaistniał jako Jaś Wędrowniczek – od przetłumaczonego i zdrobniałego imienia i nazwiska Johna Walkera.

Marki whisky Johnnie Walker

[edytuj | edytuj kod]

Blue Label

[edytuj | edytuj kod]

John Walker i jego syn Alexander zaczęli swoje eksperymenty z destylacją, używając trudno dostępnych whisky, głównie z wysp (zachodnich i wschodnich Highlandów i kilku destylarni z Speyside). W wyniku eksperymentów stworzyli jedną z najbardziej ekskluzywnych whisky, określana mianem The OldestNajstarszą. Każda indywidualnie numerowana butelka wykonana ze szkła kwarcowego zawiera unikatową mieszankę, której najstarsze składniki musiały dojrzewać w beczkach ponad 60 lat.

Johnnie Walker Blue Label zawiera szesnaście składników, z których główne to whisky typu single malt: Royal Lochnagar z gór, Benrinnes ze Speyside oraz Caol Ila z wyspy Islay.

Gold Label Centenary Blend

[edytuj | edytuj kod]

Nieco młodsza Johnnie Walker Gold Label powstała, aby uczcić 175 rocznicę zapoczątkowania dynastii Walkerów.

Green Label

[edytuj | edytuj kod]

Johnnie Walker Green Label znana jest również jako Pure Malt. Pure Malt jest mieszanką tylko czystych single malts; whisky jęczmienne, bez dodatków żytnich, z regionu Island i Speyside połączono, by stworzyć kompozycję Green Label.

Najbardziej charakterystyczne z użytych do wytworzenia Green Label whisky to Talisker, Linkwood, Cragganmore, Caol Ila. Każda z nich leżakowała przez co najmniej 15 lat w dębowej beczce.

Black Label

[edytuj | edytuj kod]

Whisky Johnnie Walker Black Label początkowo nazywał się Extra Special Old Highland. Nazwa została przemianowana na Johnnie Walker Black Label w 1909 r. Rodzina Walkerów uznała zwłaszcza jeden gatunek whisky, Cardhu, za tak ważny dla kompozycji, że w 1893 r. zakupiono jej destylarnię. Whisky ta składa się z ponad 40 pojedynczych gatunków whisky, z których najmłodsza dojrzewała przynajmniej 12 lat. Wiodące gatunki whisky w Johnnie Walker Black Label to Cardhu oraz Caol Ila.

Red Label

[edytuj | edytuj kod]

Red Label jest jedną z popularniejszych odmian whisky Johnnie Walker.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]