Johnny Rzeznik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Johnny Rzeznik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1965
Buffalo, USA
Instrument gitara
Gatunek rock alternatywny
Zawód wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów
Wytwórnia płytowa Metal Blade Records, Warner Music, Warner Bros. Records
Zespół
Goo Goo Dolls
Strona internetowa

John „Johnny” Joseph Theodore Rzeznik (ur. 5 grudnia 1965 w Buffalo, w stanie Nowy Jork) – amerykański autor tekstów, gitarzysta, wokalista i producent muzyczny polskiego pochodzenia. Najbardziej znany jako lider alternatywnego zespołu Goo Goo Dolls, którego jest założycielem, i z którym wydał dziewięć studyjnych albumów.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Początek[edytuj | edytuj kod]

Johnny urodził się 5 grudnia 1965 r. w Buffalo jako najmłodsze z pięciorga dzieci imigrantów z Polski, Józefa i Edyty Rzezników[1][2]. Józef był pracownikiem poczty, Edyta zaś pracowała jako nauczycielka, przy czym oboje byli muzykami, grającymi odpowiednio na klarnecie i flecie. John otrzymał surowe, katolickie wychowanie. Szybko stracił rodziców. Jego ojciec zmarł w wyniku komplikacji alkoholowych, kiedy Johnny miał czternaście lat. Zaledwie rok później jego matka zmarła na nagły atak serca. Od tej pory Rzeznik przeszedł pod opiekę swoich czterech starszych sióstr-Phyllis, Fran, Glad i Kate. Było to w okresie licealnym, kiedy to też podjął się gry na gitarze. Wkrótce po tym jak dostał swoje własne mieszkanie, został punkiem. W 1986 roku, kiedy to uczył się za hydraulika w McKinley Vocational High School, w Buffalo, utworzył wraz z Robbym Takakiem i George’em Tutuską zespół. Początkowa jego nazwa to The Beaumonts, która potem przeistoczyła się w Sex Maggots. Jednak i ta została zmieniona na Goo Goo Dolls, kiedy to ich promotor wyraził obawę, że lokalne gazety nie wydrukują ogłoszeń koncertowych zespołu o takiej nazwie.

Pierwsze kroki Goo Goo Dolls[edytuj | edytuj kod]

Początkowo zespół grał koncerty z Robbym jako liderem (Johnny stawał się liderem stopniowo, wraz z tym, jak kolejne albumy zawierały coraz więcej piosenek śpiewanych przez niego). Wkrótce podjęli się nagrania małego projektu, nazwanego Celluloid, pod którym wypuścili swój pierwszy album, na co mieli budżet w wysokości 750$. Przyciągnął on uwagę większej wytwórni płytowej, Metal Blade, która zrealizowała pięć następnych albumów grupy. Przez następne kilka lat zespół pracował regularnie, produkując nowe płyty i koncertując. W 1990 Johnny poznał swoją przyszłą żonę, modelkę Laurie Farinacci, którą poślubił w 1993 roku. W 1995 wydali album A Boy Named Goo, z którego pochodzi wielki hit "Name". Płyta okryła się platyną, ale grupa nie była zadowolona z kontraktu a wytwórnią Metal Blade. Album sprzedał się w liczbie 2 mln kopii, a zespół zarobił na nim tylko 6,000$. Wytoczyli wytwórni proces, który ciągnął się dwa lata, a rezultatem było zerwanie kontraktu z Metal Blade i podpisanie nowego z Warner Bros. Records.

Blokada twórcza Johnny'ego[edytuj | edytuj kod]

Po sukcesie A Boy Named Goo Johnny popadł w blokadę twórczą. Rozczarowany biznesem muzycznym i procesem z wytwórnią oraz znajdujący się pod presją powtórzenia sukcesu poprzedniej płyty, Rzeznik udał się do psychiatry, aby poradzić sobie ze swoim problemem. Udało mu się to w 1997 r., kiedy zespół zerwał kontrakt z Metal Blade aby podpisać nowy z Warner Bros. Records i kiedy zaczął komponować piosenki do ścieżki dźwiękowej filmu „Miasto Aniołów”. Zainspirowany filmem, Rzeznik napisał największy hit Goo Goo DollsIris. Zarówno film, jak i piosenka odniosły ogromny sukces. Iris utrzymała się osiemnaście tygodni na pierwszym miejscu 100 najgorętszych przebojów radiowych. Hit umieszczony został w albumie Dizzy Up the Girl, który sprzedał się w 3 mln kopii.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1990 Johnny poznał modelkę Laurie Farinacci. Pobrali się w 1993, ale niestety w 2002 doszło do rozwodu. Wkrótce potem poznał Adrienne Frantz, ale związek również zakończył się zerwaniem w 2005. Obecnie Rzeznik spotyka się z panią o nazwisku Melina Gallo. Posiada tez psa Chloe, z którym każdego dnia chodzi na spacery.

Rozwód a Gutterflower[edytuj | edytuj kod]

W 2002 Johnny rozwiódł się z żoną. To zdarzenie miało wpływ na jego teksty piosenek na następnej płycie - Gutterflower, która jest uważana za lirycznie mroczniejszą niż poprzednie. Ten album również odniósł sukces, chociaż nie tak duży jak Dizzy Up the Girl czy A Boy Named Goo. Okrył się on „zaledwie” złotem. To z niego pochodzą takie hity, jak „Here Is Gone”, „Sympathy” i „Big Machine”.

Po albumie Gutterflower, Rzeznik napisał „Always Know Where You Are” i „I’m Still Here” do filmu Disneya 'Planeta Skarbów'. Stały się one niezależnymi singlami zespołu.

Niedawno Rzeznik skupił trochę swojej uwagi na produkcji rozmaitych artystów włączając Andy’ego Stochansky i Ryana Cabrery. Napisał piosenki na debiutancki album tego drugiego - Take It All Away. Napisał również dla Blessed Union of Souls, Anastacii, Zoe Scotta i wielu innych.

Styl muzyczny[edytuj | edytuj kod]

Wpływy[edytuj | edytuj kod]

Kiedy Johnny dorastał, duży wpływ na jego gusta muzyczne miały jego starsze siostry. Dzięki nim słuchał takich zespołów jak The Beatles, The Rolling Stones czy The Kinks. Później najmłodsza z jego sióstr zaraziła go miłością do punka. Zaczął interesować się takimi zespołami jak Sex Pistols i The Clash. Na twórczość Rzeznika duży wpływ miały także takie grupy jak Kiss czy Cheap Trick. Jednakże największy wpływ na teksty muzyka ma Paul Westerberg i zespół The Replacements, z którym Goo Goo Dolls często było porównywane.

Teksty piosenek[edytuj | edytuj kod]

Johnny uważa, że pisanie muzyki nie jest tylko i wyłącznie wynikiem inspiracji, ale w dziewięćdziesięciu procentach „wypocinami”. Jego piosenki często dotyczą jego własnych przeżyć.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Goo Goo Dolls.

Współpraca/Indywidualne projekty[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]