Joint

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy skręta wypełnionego suszem z marihuany. Zobacz też: inne znaczenia słowa joint.
Gotowy joint
Etapy skręcania jointa

Joint[1] (skręt) – slangowy termin używany do określania wyrobu przypominającego wyglądem papierosa, wypełnionego suszem z marihuaną, zwykle pomieszaną z tytoniem. Czasami marihuanę zastępuje się haszyszem. Ustnik zazwyczaj wykonywany jest z kawałka zwiniętej tekturki bądź zastępuje się go fragmentem papierosa.

Termin skręt może się odnosić również do tradycyjnego tytoniu, zawijanego własnoręcznie w bibułkę. Podobnie jak do fajek, dostępne są różne odmiany tytoniu do skrętów, wraz z innymi akcesoriami, jak bibułki, filtry i maszynki do skręcania.

Tradycja wyrobu jointów narodziła się na Jamajce, gdzie nazywane są one spliffami. Początkowo zbudowane były z twardego drewna, który z biegiem czasu został zastąpiony cienkim papierem, określanym dzisiaj jako bibułka.

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Mimo iż sam skręt jest znany na całym świecie, istnieją wiele jego postaci, różniących się sposobem przygotowania i cechujących dane subkultury.

W Europie znana jest hiszpańska wersja, w której korzysta się z 1/4 papierosa jako filtra i pozostawia się go w skręcie podczas palenia. Bardzo popularne jest też stosowanie kawałka tekturki w charakterze ustnika. Haszysz jest bardziej znany w Europie niż na innych kontynentach, a palenie go bez domieszki tytoniu jest praktycznie niemożliwe, gdyż bez niego całość nie będzie się wystarczająco dobrze paliła. Tytoń w tym przypadku wpływa jednak na smak skręta i jest źródłem uzależniającej nikotyny oraz innych szkodliwych substancji.

Wielu przeciwników stosowania nikotyny uważa, iż tytoń nie jest dobrym dodatkiem, a dobrze przygotowany skręt będzie palił się równie efektywnie, jak skręt z domieszką tytoniu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Joint - definicja, synonimy, przykłady użycia, sjp.pwn.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).