Jolanta Fajkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jolanta Fajkowska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1963
Kętrzyn
Zawód dziennikarka, prezenterka telewizyjna
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Jolanta Fajkowska (ur. 1963 w Kętrzynie) – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, okazjonalnie aktorka, z wykształcenia slawistka i historyk sztuki.

Życiorys[edytuj]

Ukończyła XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Warszawie, a następnie Uniwersytet Karola w Pradze. Była stypendystką BBC w Londynie, National Forum Foundation w Waszyngtonie i Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Telewizyjną karierę zaczęła w Teleexpressie, współtworząc ten program razem z jego pierwszą ekipą. Obecnie jest publicystką TVP2. Współpracowała także z Radiem dla Ciebie. Od września 2006 prowadziła program Pytanie na śniadanie. Od października 2007 prowadzi serwisy kulturalne dla TVP Info. W radiu VOX FM ma swój autorski cykl Autografy. Współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie prowadzi zajęcia ze studentami Wydziału Dziennikarstwa. Jest członkinią Komisji Języka w Mediach przy Radzie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. W Europejskiej Unii Kobiet – Sekcja Polska jest rzeczniczką prasową.

Zrealizowała liczne reportaże z wydarzeń kulturalnych w Polsce i na świecie. Relacjonowała m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, Festiwal Polskich Filmów w Los Angeles, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Przeprowadziła wiele wywiadów dla TVP i prasy z gwiazdami polskiego i światowego show-businessu, m.in. ze Stingiem, Richardem Gere'em, Plácido Domingo, José Curą, Isabellą Rossellini, Catheriną Zeta-Jones, Anthonym Hopkinsem, Goranem Bregoviciem.

Razem z córką Marią Niklińską prowadzi program "Nowsze Mazowsze" nt. wykorzystania środków unijnych w woj. mazowieckim. Od 2011 prowadzi w TVP2 cykliczny program poświęcony organizacjom pozarządowym "Pożyteczni.pl".

Obecnie publikuje w magazynie "Law Business Quality", gdzie ukazują się jej felietony i wywiady.

Bibliografia[edytuj]

Wydała książkę Autografy, będącą zapisem rozmów z gwiazdami światowego kina, filmu, muzyki.

Filmografia[edytuj]

Nagrody[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

Jest polską Ambasadorką Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, ustanowionym w 2010 przez Parlament Europejski. Jest ambasadorką kampanii społecznej Stop rakowi szyjki macicy!.

Ufundowała wraz z Katarzyną Dowbor nagrodę dla młodych dziennikarzy Młodzieżówka TV.

Jest wiceprzewodniczącą Rady Programowej OTVP Warszawa.

Życie prywatne[edytuj]

Jej córką jest aktorka Maria Niklińska.

Przypisy[edytuj]

  1. Nagrody i wyróżnienia. fajkowska.pl. [dostęp 2013-01-07].

Linki zewnętrzne[edytuj]