Jolanta Fajkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jolanta Fajkowska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1963
Kętrzyn

Zawód

dziennikarka, prezenterka telewizyjna

Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Jolanta Fajkowska (ur. 1963 w Kętrzynie) – polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna, z wykształcenia slawistka i historyk sztuki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Warszawie, a następnie Uniwersytet Karola w Pradze[1]. Stypendystka BBC w Londynie, National Forum Foundation w Waszyngtonie i Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Telewizyjną karierę zaczęła w Teleexpressie, współtworząc ten program razem z jego pierwszą ekipą[2]. Była publicystką TVP2. Współpracowała także z Radiem dla Ciebie. Program Pytanie na śniadanie zaczęła prowadzić we wrześniu 2006 roku, a od października 2007 prowadziła serwisy kulturalne w TVP Info. Prowadziła w radiu Vox FM autorski cykl Autografy. W ramach współpracy z Uniwersytetem Warszawskim prowadziła zajęcia ze studentami Wydziału Dziennikarstwa. Jest członkinią Komisji Języka w Mediach przy Radzie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. W Europejskiej Unii Kobiet – Sekcja Polska jest rzeczniczką prasową.

Zrealizowała liczne reportaże z wydarzeń kulturalnych w Polsce i na świecie. Relacjonowała m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, Festiwal Polskich Filmów w Los Angeles, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Przeprowadziła wiele wywiadów dla TVP i prasy z gwiazdami polskiego i światowego show-businessu, m.in. ze Stingiem, Richardem Gere’em, Plácido Domingo, José Curą, Isabellą Rossellini, Catheriną Zeta-Jones, Anthonym Hopkinsem, Goranem Bregoviciem.

W 2010 roku była polską Ambasadorką Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym[3], ustanowionym w 2010 przez Parlament Europejski. Jest ambasadorką kampanii społecznej Stop rakowi szyjki macicy!.

W latach 2011–2016 prowadziła najpierw w TVP2, a następnie w TVP Info cykliczny program poświęcony organizacjom pozarządowym „Pożyteczni.pl”. Od października 2014 prowadziła w Polsat News 2 program Fajka pokoju.

Od października 2016 do września 2020 roku była zastępcą kierownika redakcji rozrywki w Programie I Polskiego Radia oraz szefową redakcji i prowadzącą audycji Cztery pory roku[4]. We wrześniu 2020 roku odeszła z PR1.

Ufundowała wraz z Katarzyną Dowbor nagrodę dla młodych dziennikarzy Młodzieżówka TV.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

  • w 2015 roku wydała Muzyka z profilu i en face/Rozmowy o jazzie[5]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Józefa Fajkowskiego, historyka ruchu ludowego i byłego ambasadora PRL w Finlandii. Jest żoną prawnika (sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie) Krzysztofa Karpińskiego i matką aktorki Marii Niklińskiej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jolanta Fajkowska, FilmPolski [dostęp 2019-08-23] (pol.).
  2. Jolanta Fajkowska pokazuje swój dom, ladnydom.pl [dostęp 2019-08-23].
  3. Ambasadorzy Walki z Ubóstwem, ngo.pl [dostęp 2019-08-23] (pol.).
  4. Jolanta Fajkowska wraca do publicznych mediów. Poprowadzi program w radiowej Jedynce, wpolityce.pl [dostęp 2019-08-23].
  5. Krystian Brodacki, Jolanta Fajkowska: Muzyka z profilu i en face: Rozmowy o jazzie, jazzforum.com.pl [dostęp 2019-08-23].
  6. Jolanta Fajkowska, Mistrz Mowy Polskiej [dostęp 2019-08-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]