Jolanta Fajkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jolanta Fajkowska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1963
Kętrzyn
Zawód dziennikarka, prezenterka telewizyjna
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Jolanta Fajkowska (ur. 1963 w Kętrzynie) – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, okazjonalnie aktorka, z wykształcenia slawistka i historyk sztuki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Warszawie, a następnie Uniwersytet Karola w Pradze. Była stypendystką BBC w Londynie, National Forum Foundation w Waszyngtonie i Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Telewizyjną karierę zaczęła w Teleexpressie, współtworząc ten program razem z jego pierwszą ekipą. Była publicystką TVP2. Współpracowała także z Radiem dla Ciebie. Od września 2006 prowadziła program Pytanie na śniadanie. Od października 2007 prowadziła serwisy kulturalne w TVP Info. W radiu Vox FM miała swój autorski cykl Autografy. Współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie prowadzi zajęcia ze studentami Wydziału Dziennikarstwa. Jest członkinią Komisji Języka w Mediach przy Radzie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. W Europejskiej Unii Kobiet – Sekcja Polska jest rzeczniczką prasową.

Zrealizowała liczne reportaże z wydarzeń kulturalnych w Polsce i na świecie. Relacjonowała m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, Festiwal Polskich Filmów w Los Angeles, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Przeprowadziła wiele wywiadów dla TVP i prasy z gwiazdami polskiego i światowego show-businessu, m.in. ze Stingiem, Richardem Gere'em, Plácido Domingo, José Curą, Isabellą Rossellini, Catheriną Zeta-Jones, Anthonym Hopkinsem, Goranem Bregoviciem.

W latach 2011-2016 prowadziła najpierw w TVP2, a następnie w TVP Info cykliczny program poświęcony organizacjom pozarządowym „Pożyteczni.pl”.

Od października 2014 prowadzi w Polsat News 2 program Fajka pokoju.

Od października 2016 jest zastępcą kierownika redakcji rozrywki w Programie I Polskiego Radia, jest też szefową redakcji i prowadzącą audycji Cztery pory roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Wydała książkę Autografy, będącą zapisem rozmów z gwiazdami światowego kina, filmu, muzyki.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Jest polską Ambasadorką Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, ustanowionym w 2010 przez Parlament Europejski. Jest ambasadorką kampanii społecznej Stop rakowi szyjki macicy!.

Ufundowała wraz z Katarzyną Dowbor nagrodę dla młodych dziennikarzy Młodzieżówka TV.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Józefa Fajkowskiego, historyka ruchu ludowego i byłego ambasadora PRL w Finlandii. Jest żoną Krzysztofa Karpińskiego i matką aktorki Marii Niklińskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nagrody i wyróżnienia. fajkowska.pl. [dostęp 2013-01-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]