Jolanta Kamińska-Kwak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jolanta Kamińska-Kwak
Data i miejsce urodzenia 1969
Polska
Zawód historyk, wykładowca akademicki
Tytuł naukowy doktor habilitowany
Alma Mater Uniwersytet Śląski
Uczelnia Uniwersytet Rzeszowski
Stanowisko profesor nadzwyczajny,
nauczyciel akademicki

Jolanta Kamińska-Kwak (ur. 1969 r.) – polska historyk, specjalizująca się w historii najnowszej Polski; nauczycielka akademicka związana z Uniwersytetem Rzeszowskim[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1969 roku na Śląsku Opolskim. Po ukończeniu kolejno szkoły podstawowej oraz średniej oraz pomyślnie zdanym maturalnym podjęła studia na kierunku historia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, a ukończyła je na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zdobywając tam tytuł zawodowy magistra w 1993 roku. Następnie kontynuowała dalsze kształcenie się na studiach doktoranckich na swojej macierzystej uczelni w Katowicach[2]. W 1997 roku uzyskała tam stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na podstawie pracy pt. Polski ruch kobiecy w województwie śląskim w latach 1922-1939, napisaną pod kierunkiem prof. Marii Wanatowicz[3].

W tym samym roku przeniosła się do Rzeszowa, gdzie rozpoczęła pracę w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, przekształconej w 2001 roku w Uniwersytet Rzeszowski. Początkowo była adiunktem w Zakładzie Historii Najnowszej, a następnie w Zakładzie Historii Ustroju Polski. W tym czasie podjęła, korzystając ze wsparcia Komitetu Badań Naukowych rozległą kwerendę zasobów bibliotek i archiwów (krajowych oraz zagranicznych), w których znajdowały zbiory dotyczące tej warstwy społeczno-zawodowej. Stały się one podstawą źródłową do napisania w 2005 roku monografii naukowej nt. Inteligencja województwa lwowskiego w okresie międzywojennym, przyjętej w styczniu 2007 roku jako dysertacja habilitacyjna[2]. Tym samym w styczniu 2007 roku Rada Wydział Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego nadała jej stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii[4]. 1 października tego samego roku otrzymała stanowisko profesora nadzwyczajnego. Objęła także stanowisko kierownika Zakładu Historii Ustroju Polski w macierzystym instytucie, zaś obecnie kieruje Zakładem Socjografii i Form Ustrojowych. W latach 2012-2016 była dyrektorem Instytutu Historii[2].

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Zainteresowania naukowe Jolanty Kamińskiej-Kwak koncentrują się wokół zagadnień związanych z problematyką kresowej inteligencji jako warstwą społeczno-zawodowa, która w największym stopniu wpływała na życie umysłowe i kulturalne polskiego społeczeństwa w okresie międzywojennym. Poza problematyką elit umysłowych zajmowała się dziejami społecznymi i kultury materialnej Górnego Śląska i Kresów południowo-wschodnich, wracała też parokrotnie do zagadnień związanych z działalnością ruchu kobiecego na Śląsku, krystalizowania się świadomości narodowej, działalności towarzystw[2].

Jest autorem 4 prac zwartych, około 100 rozpraw, artykułów naukowych, komunikatów, recenzji, biogramów, a także redaktorem wydawnictw, w tym od kilku lat periodyku pt. "Rocznik Przemyski" (zeszyt historyczny). Aktywnie działa w Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego[2]. Do jej najważniejszych publikacji naukowych należą[5]:

  • Polski ruch kobiecy w województwie śląskim w latach 1922-1939, Katowice 1998.
  • Dwa pogranicza - Galicja Wschodnia i Górny Śląsk. Historia, problemy, odniesienia, Rzeszów 2003, współautor: Zdzisław Budzyński.
  • Inteligencja województwa lwowskiego w okresie międzywojennym, Rzeszów 2005.
  • Ponad podziałami. Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu w latach 1909-2009, Przemyśl 2009; współautor: Zdzisław Budzyński.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biografia w bazie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 5.01.2014]
  2. a b c d e Biografia Jolanty Kamińskiej-Kwak na stronie Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego [on-line] [dostęp: 5.01.2014]
  3. Dane dotyczące doktoratu w bazie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 5.01.2014]
  4. Dane dotyczące habilitacji w bazie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 5.01.2014]
  5. Dane na podstawie Biblioteki Uniwersyteckiej w Rzeszowie, stan na XII 2013 roku

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]