Lista postaci serialu Świat według Kiepskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jolanta Pupcia-Kiepska)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista postaci serialu Świat według Kiepskich – artykuł przedstawia bohaterów serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich.

Bohaterowie pierwszoplanowi[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ferdynand Kiepski.
 Osobny artykuł: Halina Kiepska.
 Osobny artykuł: Waldemar Kiepski.
 Osobny artykuł: Mariola Kiepska.
 Osobny artykuł: Marian Paździoch.
 Osobny artykuł: Arnold Boczek.
 Osobny artykuł: Rozalia Kiepska.

Bohaterowie drugoplanowi[edytuj | edytuj kod]

 • Andrzej Kozłowski (Andrzej Gałła) – ur. 19 marca prezes spółdzielni mieszkaniowej „Promyk” oraz przewodniczący rady mieszkańców osiedla Kosmonautów we Wrocławiu. Pochodzi ze Skierniewic, gdzie ukończył technikum rolnicze. Był kandydatem w wyborach do Sejmu, jednak nie uzyskał mandatu.
 • Grażyna Kokosińska (Joanna Kurowska) – pielęgniarka, przyjaciółka Haliny Kiepskiej.
 • Helena Paździoch z domu Meissner lub Majsner (Renata Pałys) – apodyktyczna, wybuchowa, ordynarna, skąpa i wulgarna żona Mariana Paździocha. Nie ma dzieci, prawdopodobnie jest bezpłodna. Często kłóci się z mężem, krzyczy na niego i przezywa go obraźliwymi określeniami, czasami go bije i grozi, że go zabije. Niejednokrotnie wyrzucała go także z domu, choć zawsze przyjmowała go z powrotem. Jest z nim tylko dla pieniędzy. Potrafi być dla niego miła jedynie w Wigilię[1][2]. Jest w przekonaniu, że jej mąż niedługo „kopnie w kalendarz”, co bardzo ją cieszy. Helena to erotomanka, próbowała nawet zgwałcić Robochłopa. Nienawidzi Boczka. Przyjacielskie kontakty utrzymuje wyłącznie z Haliną i Jolasią.
 • Jolanta Kiepska z domu Kopciarz (Anna Ilczuk) – pochodzi z fikcyjnej wsi Pokuć. Jest żoną Waldemara Kiepskiego, którego poznała w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracowała jako niania. Nielubiana przez całą rodzinę, z wyjątkiem Haliny. Wszystkie pieniądze Waldka trafiają do niej. Jest bardzo atrakcyjna, ale także chciwa, chytra, wredna, prosta i łasa na pieniądze. Lubi seks i przystojnych mężczyzn, zawsze wszystko idzie po jej myśli.
 • Kazimierz Badura (Lech Dyblik) – bezdomny znajomy Ferdynanda Kiepskiego. Utrzymuje się ze sprzedaży złomu.
 • Zofia (Maria, Wisława, Lucyna lub Celina) Malinowska (Zofia Czerwińska) – razem z synem Stanisławem prowadzi sklep U Stasia, w którym bohaterowie serialu zaopatrują się w alkohol i inne artykuły spożywcze.
 • Krystyna (Barbara lub Małgorzata) Kozłowska (Joanna Kurowska) – szósta żona Kozłowskiego, nazywana przez niego „foką”.
 • Mikołaj Kopernik (Andrzej Kłak) – adorator Marioli. Pierwszy raz pojawił się w odcinku 517. Mikołaj Kopernik. W kolejnych odcinkach odgrywał niezbyt znaczącą rolę.

Bohaterowie, którzy nie występują już w serialu[edytuj | edytuj kod]

 • Barbara Podlaska-Dżekson (Krystyna Podleska) – była sąsiadka Kiepskich i Paździochów, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Jedyny odcinek w którym wystąpiła to Podlaska.
 • Borysek (Kazimierz Ostrowicz) – sąsiad Kiepskich i przyjaciel Rozalii, należący do koła różańcowego. Mieszkał razem z dwoma synami i dwiema synowymi, jego żona zmarła. Z wykształcenia był piekarzem. Podobnie jak Paulina Kocięba w czasie II wojny światowej, walczył w powstaniu warszawskim.
 • Paulina Kocięba (Łucja Burzyńska, Zuzanna Helska) – sąsiadka i przyjaciółka Rozalii Kiepskiej i Boryska. Należała do kółka różańcowego. W czasie II wojny światowej walczyła w powstaniu warszawskim. Jej kryptonim to Róża.
 • Sasza i Irina (Krzysztof Kiersznowski, Dorota Zięciowska) – rodzeństwo i rodzina Rozalii z Kazachstanu.
 • Stanisław Kiepski – stryj Ferdynanda, brat Władysława i Romana, mąż Lutki. Zmarł w wieku 82 lat, jego ostatnią wolą było to, aby go pochować we Wrocławiu.
 • Stanisław Kiepski (Marcin Troński) – brat Ferdynanda, syn Romana Kiepskiego. W okresie PRL-u przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych.
 • Władysław Kiepski (Roman Kłosowski, Marek Pyś) – wuj Ferdynanda Kiepskiego, brat jego ojca Romana i Stanisława, mąż Genowefy. Władysław Kiepski pochodził ze wsi, był miłośnikiem kultury ludowej oraz członkiem regionalnego zespołu muzycznego. Zmarł w wyniku zatrucia się alkoholem. Mimo to pojawił się rok później podczas powrotu Waldemara z USA[3].
 • Ziemowit Kiepski (Maciej Gołębiowski) – pochodzący ze wsi bratanek Ferdynanda, syn Stanisława Kiepskiego. Pojawienie się tej postaci było związane z odejściem Bartosza Żukowskiego, odgrywającego rolę Waldemara.
 • Łysy (Maciej Prusak, Paweł Czajor) – chłopak Marioli. Karykatura typowego polskiego nastolatka: jeździ na rolkach, chodzi na dyskoteki i mówi nowoczesną mową. Z czasem Mariola z nim zerwała.
 • Tadeusz Kopciński (Jerzy Cnota) – niesympatyczny emeryt z osiedla przeważnie nielubiany przez mieszkańców osiedla, przede wszystkim przez Ferdka. Jeden z klientów sklepu u Stasia. W jednym z odcinków postać umiera. Na jego pogrzeb wybrali się jedynie Halina, Ferdek i Malinowska. Jednak jeszcze tej nocy Ferdek, podczas wyrzucania śmieci, napotyka żywego Kopcińskiego. Tłumaczył, iż zmarł, ale z niewiadomych przyczyn go odwołano. Razem z innymi emerytami miał zniknąć, lecz jako jedyny nie zniknął. W kolejnych odcinkach pojawiał się od czasu do czasu, ku zdziwieniu sąsiadów, jakby nic się nie stało.
 • Listonosz Edzio (Bohdan Smoleń) – listonosz zaprzyjaźniony z rodziną Kiepskich. Jego charakterystyczną cechą było mówienie wierszem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Odc. Świąteczna ballada o problemach sąsiada.
 2. „Wesołych świąt!” Marian Paździoch zwierza się Ferdynandowi Kiepskiemu, że ulubionym przez niego świętem jest wigilia Bożego Narodzenia, ponieważ tylko w tym dniu jego żona, Helena jest dla niego miła i przestaje mu dokuczać. Ferdynand Kiepski stwierdza, że w jego związku małżeńskim jest tak samo. Obydwaj usiłują przedłużyć święta...
 3. "Tryptyk dolnośląski cz. I - Ostatni Wódz Plemiona Szoszonów" - 353. odcinek serialu Świat według Kiepskich.