Jon Stewart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jon Stewart
Ilustracja
Jon Stewart w 2010
Imię i nazwisko Jonathan Stuart Leibowitz
Data i miejsce urodzenia 28 listopada 1962 r.
Nowy Jork Stany Zjednoczone

Jon Stewart, właśc. Jonathan Stuart Leibowitz (ur. 28 listopada 1962 w Nowym Jorku) – amerykański komik, aktor, autor i producent, były gospodarz programu telewizyjnego The Daily Show with Jon Stewart.

Od 2000 żonaty z Tracey McShane, z którą ma syna Nathana Thomasa i córkę Maggie Rose.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Jonathan Stuart Leibowitz urodził się w Nowym Jorku. Skończył szkołę średnią w Lawrence w stanie New Jersey. Dorastając nieoficjalnie skrócił swoje nazwisko i zmienił jego pisownię na Jon Stewart, ponieważ ludzie mieli problem z wymową "Leibowitz". Oprócz tego zmiana nazwiska była spowodowana napiętą sytuacją między nim a jego ojcem, który opuścił rodzinę w 1971 i z którym do dziś nie ma kontaktu. Jako jedyny żydowski uczeń, był szykanowany przez swoich kolegów z klasy. Był też dosyć niski jak na swój wiek, miał zaledwie 1,70 m wzrostu.

Po szkole średniej udał się do College of William and Mary w Williamsburgu, gdzie grał w szkolnej drużynie piłki nożnej. Jako student Stewart wstąpił do bractwa Pi Kappa Alpha, z którym, jak później zdał sobie sprawę, nic go nie łączyło.

Po ukończeniu studiów Stewart otrzymał liczne propozycje pracy m.in. od New Jersey Department of Human Services i City University of New York.

W 2000 aktor poślubił technik weterynaryjną Tracey McShane i wtedy oficjalnie zmienił nazwisko. 3 lipca 2004 urodził się ich pierwszy syn Nathan Thomas Stewart, a 4 lutego 2006 urodziła się ich córka Maggie Rose Stewart.

Życie artystyczne[edytuj | edytuj kod]

Z reputacją szkolnego dowcipnisia w 1986 Stewart udał się do Nowego Jorku, aby spróbować swoich sił jako zawodowy komik. W 1993 został gospodarzem programu Jon Stewart Show nadawanego w MTV. Od 1999 został gospodarzem programu telewizyjnego The Daily Show jako następca Craiga Kilborna. W 2005 aktor zdobył Nagrodę Emmy.

Jon Stewart był dwukrotnie gospodarzem gali wręczania Oscarów (78 ceremonia w 2006 r. oraz 80 w 2008 r.).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]