Jon and Vangelis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jon and Vangelis
Rok założenia 1979
Rok rozwiązania 1991
Pochodzenie  Wielka Brytania
Gatunek pop, pop rock, muzyka elektroniczna[1]
Wydawnictwo muzyczne Polydor Records, Arista Records, Higher Octave Records
Skład
Jon Anderson, Vangelis

Jon and Vangelis – duet złożony z kompozytora Vangelisa oraz wokalisty Jona Andersona znanego z zespołu Yes.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Artyści jeszcze przed założeniem duetu współpracowali ze sobą. Vangelis rozważany był jako kandydat do objęcia posady klawiszowca w Yes po odejściu Ricka Wakemana w 1974, jednak ekscentryczny styl bycia kompozytora sprawił, że ostatecznie do Yes przyjęty został Patrick Moraz[2]. Anderson i Vangelis nagrali kilka utworów, które znalazły się na płytach sygnowanych przez Vangelisa, m.in. So Long Ago So Clear z płyty Heaven and Hell z 1975.

Połączenie talentów kompozytorskich obu artystów, unikatowego brzmienia instrumentów elektronicznych Vangelisa oraz unikalnego wysokiego głosu Andersona, dało muzykę poruszającą i ciekawą. Pierwsza płyta spod szyldu Jon and Vangelis – Short Stories – ukazała się w 1980 roku. W Polsce szczególną popularnością cieszył się album The Friends of Mr Cairo o czym świadczył fakt, iż piosenka I’ll Find My Way Home zajęła pierwsze miejsce w notowaniu nr 1 Listy przebojów Programu Trzeciego.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Inne nagrania[edytuj | edytuj kod]

Istnieje co najmniej kilkanaście nagrań, które nie ujrzały światła dziennego, bądź zostały wydane w bardzo niewielkiej liczbie egzemplarzy. Do takich zaliczyć można chociażby wydany pod szyldem Yes nieoficjalny album Alternate Generator, na którym znalazły się wersje demo utworów takich, jak „All Through the Night” czy „The Arms of Love”. Spośród kilkunastu zamieszczonych na wydanej w liczbie 333 egzemplarzy płycie szerzej znane są tylko trzy utwory.

Do takich rarytasów można zaliczyć również single zawierające utwory, które nie znalazły się nigdy na pełnych albumach, np. „Sing With Your Eyes”, który miał się znaleźć docelowo na Page of Life.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jon & Vangelis - overview. AllMusic. [dostęp 2010-09-11].
  2. Dan Hedges (uzup. Jan Skaradziński), Yes. Cudowne opowieści, Kraków 1996, s. 63–64.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]