Jonathan Safran Foer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jonathan Safran Foer

Jonathan Safran Foer (ur. w 1977), amerykański pisarz pochodzący z rodziny polskich Żydów z Bielska Podlaskiego, autor powieści Everything is Illuminated (2002) (Wszystko jest iluminacją, polskie wydanie 2003), za którą otrzymał „Guardian” First Book Prize (można domniemywać, że opisuje w niej ojczyznę swoich dziadków - wschodnie rubieże dzisiejszej Polski), i Extremely Loud and Incredibly Close (Strasznie głośno, niesamowicie blisko, polskie wydanie 2007). W zbiorze Poparzone dzieci Ameryki ukazało się jego opowiadanie Schemat interpunkcyjny choroby serca. W 2009 ukazało się Zjadanie zwierząt (Eating Animals), książka w krótkim czasie stała się bestsellerem[1]. Polskie wydanie książki ukazało się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej w tłumaczeniu Dominiki Dymińskiej,

Foer mieszka na Brooklynie w Nowym Jorku wraz z żoną, powieściopisarką Nicole Krauss, której zadedykował drugą książkę. Jego opowiadania drukowały pisma „Paris Review” i „New Yorker”.

Na podstawie powieści Wszystko jest iluminacją Liev Schreiber nakręcił w 2005 film, w którym główną rolę zagrał Elijah Wood. W 2011 miał premierę film Strasznie głośno, niesamowicie blisko, będący adaptacją powieści Foera. Główne role zagrali Tom Hanks i Sandra Bullock.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]