Jonathan Strange i pan Norrell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jonathan Strange i pan Norrell
Jonathan Strange & Mr Norrell
Autor Susanna Clarke
Typ utworu fantasy, historia alternatywna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 2004
Wydawca Bloomsbury Publishing
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2004
Wydawca Wydawnictwo Literackie
Przekład Małgorzata Hesko-Kołodzińska

Jonathan Strange i pan Norrell (ang. Jonathan Strange & Mr Norrell) – powieść fantastyczna, debiut powieściowy angielskiej pisarki Susanny Clarke. Wydana przez wydawnictwo Bloomsbury w 2004 roku. W Polsce powieść ukazała się w 2004 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Wznowiono ją w 2013 roku nakładem Wydawnictwa Mag.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się w czasach napoleońskich (jej tłem historycznym jest konflikt francusko-angielski), jednak świat opisany odbiega od historycznych realiów. Przede wszystkim, w Anglii przetrwała magia – a w zasadzie pamięć o niej, bowiem sztuka ta, choć dalej jest zajęciem godnym dżentelmena, już nie jest uprawiana. Jednak żyjący w odosobnieniu pan Norrel dalej potrafi czynić czary, a jego pomoc okazuje się niezmiernie przydatna w walce Anglików z Napoleonem. Wkrótce dołącza do niego Jonathan Strange, któremu ta sztuka także nie jest obca[1].

W powieści pojawiają się liczne postaci historyczne, m.in. książę Wellington, król Jerzy III, lord Byron. Napisany w duchu postmodernizmu utwór odwołuje się do wielu dzieł literackich, także fikcyjnych – widoczne jest to zwłaszcza w licznych przypisach. Styl, w którym napisane są niektóre partie utworu, przypomina powieści Jane Austen oraz Thackeraya.

Już przed rozpoczęciem sprzedaży książka była rekomendowana przez Neila Gaimana jako najlepsza powieść fantasy ostatnich 70 lat. W 2005 roku zdobyła nagrodę Hugo w kategorii powieść.

W 2015 BBC stworzyło siedmioodcinkową adaptację o tym samym tytule.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jonathan Strange i pan Norrell Susanna Clarke (pol.). lubimyczytać.pl. [dostęp 22 czerwca 2018].