Jonathan Wells

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

John Corrigan "Jonathan" Wells (ur. 1942) – amerykański biolog opowiadający się za teorią inteligentnego projektu.

Biografia[edytuj]

Kiedy pod koniec lat pięćdziesiątych Jonathan Wells był uczniem szkoły średniej, nauka szkolna nie była tak bardzo nasycona darwinizmem. Gdy jednak zaczął studiować geologię na Uniwersytecie w Princeton, zauważył, że wszystko jest tam widziane przez soczewki ewolucji. Wyrastał w Kościele prezbiteriańskim, już w połowie studiów uważał się za ateistę[1].

Po dwóch latach obowiązkowej służby wojskowej został antywojennym aktywistą w Berkeley i ostatecznie znalazł się w więzieniu, gdy jako rezerwista odmówił wyjazdu do Wietnamu. Następnie, kiedy prowadził pustelniczy tryb życia w odludnej kalifornijskiej chacie, oczarowała go wspaniałość stworzenia i na nowo odzyskał przekonanie, że stoi za tym Bóg. Jego duchowe zainteresowania odżyły, dzięki czemu zaczął badać liczne alternatywy religijne, odwiedzając różnych guru, kaznodziejów i duchowych nauczycieli. To, co Wells nazwał swoją "podróżą wiary", zaprowadziło go nawet do Kościoła Zjednoczenia, między innymi dlatego, że podzielał jego mocno antykomunistyczne nastawienie[2].

Stopień magisterski uzyskał na uniwersytecie stanu Kalifornia w Berkeley z geologii, fizyki i biologii. Następnie w Szkole Podyplomowej w Yale otrzymał doktorat ze studiów religijnych. Zajmował się tam badaniem XIX-wiecznych sporów dotyczących darwinizmu. Jego książka Krytyka darwinizmu Charlesa Hodge ukazała się w 1988 roku. W roku 1994 Wells otrzymał w Berkeley doktorat z biologii molekularnej i komórkowej, przy czym jego specjalizacją była embriologia kręgowców i ewolucja. Później pracował nadal w Berkeley jako adiunkt, prowadząc badania biologiczne[3].

Wells pisał na temat aspektów naukowych i kulturowych ewolucji w takich pismach, jak: Origins & Design, The Scientist, Touchstone, The American Biology Teacher oraz Rhetoric and Public Affairs. Jego specjalistyczne artykuły o tytułach tak egzotycznych, jak między innymi Transport organelli za pośrednictwem mikrotubul i lokalizacja beta-kateniny w tworzącej się strunie grzbietowej jaj żaby szponiastej, ukazywały się w Proceedings of the National Academy of Sciences USA, Development, oraz BioSystems[4].

Autor licznych tekstów krytykujących ewolucjonizm. Jego głośna książka Icons of Evolution: science or myth (Ikony ewolucji: nauka czy mit?), w której ostro skrytykował teorię ewolucji, była bardzo negatywnie recenzowana w Science i The Quarterly Review of Biology.

Przypisy

  1. Dochodzenie w sprawie Stwórcy, Lee Strobel, wyd. Credo (2009), str. 42
  2. Dochodzenie w sprawie Stwórcy, Lee Strobel, wyd. Credo (2009), str. 43
  3. Dochodzenie w sprawie Stwórcy, Lee Strobel, wyd. Credo (2009), str. 42
  4. Dochodzenie w sprawie Stwórcy, Lee Strobel, wyd. Credo (2009), str. 42-43

Linki zewnętrzne[edytuj]