Jonny Buckland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jonny Buckland
Ilustracja
Imię i nazwisko Jonathan Mark Buckland
Data i miejsce urodzenia 11 września 1977
Londyn
Instrumenty gitara, harmonijka
Gatunki rock
Zawód muzyk
Zespoły
Coldplay
Strona internetowa

Jonathan Mark Buckland, znany również jako Jon lub Jonny Buckland (ur. 11 września 1977 w Londynie) – gitarzysta grupy Coldplay.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Londynie, mieszkał tam do 4. roku życia, kiedy to jego rodzina przeniosła się do Mold w północnej Walii. Zainteresowanie muzyką zawdzięcza starszemu bratu, który był fanem "My Bloody Valentine".

Buckland rozpoczął grę na gitarze w wieku 11 lat, będąc pod wpływem muzyki zespołu "The Stone Roses". Lekcje gry na gitarze pobierał u lokalnego nauczyciela, znanego jedynie pod pseudonimem "Madigan". Lekcje pobierał na piętrze sklepu muzycznego 'Back Alley' w Mold dzieląc dodatkowo swój czas między studio nagrań w pobliskim Buckley oraz wycieczki do Szwecji na występy. Studiował astronomię i matematykę na uczelni w Londynie, gdzie poznał przyszłych członków grupy Coldplay.

Muzyczny wpływ na Bucklanda wywarli przede wszystkim Ride, George Harrison i Jimi Hendrix. Znany jest z rzadko spotykanych aranżacji oraz gry techniką slide.

Gra na gitarach Fender Jazzmaster, Fender Telecaster i Fender Jaguar.

Buckland wystąpił gościnnie na solowej płycie Slideling Iana McCulloch'a oraz zagrał wraz z Chrisem Martinem drugoplanowe role w filmie Shaun of the Dead.

Mieszka w Londynie. W 2009 roku poślubił Chloe Lee-Evans, która zajmuje się wytwarzaniem biżuterii[1]. Mają razem dwoje dzieci: urodzoną w 2007 roku Violet i urodzonego w 2011 roku Jonaha.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sophia Ahmad: Interview with Coldplay guitarist Jonny Buckland. W: The Des Moines Register [on-line]. 2009-05-07. [dostęp 2009-05-19].