Jonny Kennedy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jonny Kennedy (4 listopada 1966 – 26 września 2003)[1] był głównym bohaterem filmu dokumentalnego The Boy Whose Skin Fell Off (dosł. Chłopiec, któremu odpadła skóra)[2], ukazującego ostatnie miesiące jego życia. Kennedy cierpiał na rzadką dziedziczną chorobę zwaną epidermolysis bullosa (w skrócie EB lub DEB). Urodził się bez skóry na lewej nodze; bezpośrednią przyczyną śmierci był rak skóry spowodowany przez EB[3].

W filmie, który prezentuje także fragmenty wywiadów z rodziną i znajomymi, Kennedy z niezwykłą szczerością opowiada o swoim stosunku do czekającej go za niedługo śmierci. Gdy dokument pokazano po raz pierwszy w marcu 2004 roku na „Channel 4” w Wielkiej Brytanii, przyciągnął około 5 milionów widzów i pomógł w zebraniu sumy 500 tysięcy funtów dla organizacji charytatywnej pomagającej chorym na EB o nazwie DebRA. W 2005 roku w programie 50 Największych Dokumentów Wszech Czasów (The 50 Greatest Documentaries of All Time) zajął on szóste miejsce w rankingu najbardziej popularnych audycji „Channel 4”.

Kiedy Kennedy miał się urodzić, nie było jeszcze dostępnych testów prenatalnych na obecność EB. Kennedy należał do grupy spirytualistów, którzy śmierć uważają za „wolność i ucieczkę”[4]. Na filmie widzimy jak spełnia on swoje życiowe marzenie latania szybowcem, które to doświadczenie skłania go do następującej refleksji o życiu po śmierci: „To będzie naprawdę nudne, jeśli aniołowie będą sobie siedzieć na chmurach i cały dzień grać na harfach. Ja będę tam na górze, sprawię by pospadali ze swoich chmur, będę pikował tysiąc stóp w dół a potem wzbijał się w górę. Trzeba tam zrobić trochę zamętu”.

Zmarł na wózku, podczas filmowania dokumentu, wracając pociągiem ze spotkania z Cherie Blair, żoną Tony'ego Blaira, na 10 Downing Street[4].

Jednym z jego ulubionych zespołów był Queen; na jego pogrzebie zabrzmiała piosenka „Don't Stop Me Now”. Przyjaciel z młodości Lord Redesdale uczestniczył w nim i wygłosił przemowę zgodnie z prośbą Kennedy'ego.

Zobacz też[edytuj]

  • DebRA, brytyjsko-amerykańska organizacja charytatywna

Przypisy

  1. Jonny Kennedy, biografia w portalu IMDB
  2. The Boy Whose Skin Fell Off, Channel4.com
  3. Jonny's legacy, artykuł z „The Independent”
  4. a b Death is freedom, life is a lesson, artykuł z „Times Online”

Linki zewnętrzne[edytuj]