Jorge Bucay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jorge Bucay
Ilustracja
Jorge Bucay
Data i miejsce urodzenia

30 października 1949
Buenos Aires

Narodowość

argentyńska

Język

hiszpański

Dziedzina sztuki

Pisarz

Strona internetowa

Jorge Bucay (ur. 30 października 1949[1] w Buenos Aires) – argentyński pisarz, z wykształcenia lekarz psychiatra. W 1973 roku ukończył medycynę na Uniwersytecie w Buenos Aires. Specjalizuje się w psychoterapii, pracując szczególnie metodą terapii Gestalt. Pracuje w różnych krajach na świecie, m.in. w Argentynie, Hiszpanii czy Meksyku, gdzie prowadzi zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii Gestalt. W 1997 roku reprezentował Argentynę na Międzynarodowym Kongresie Gestalt, który odbył się w Cleveland w Stanach Zjednoczonych. W rodzinnej Argentynie, do dzisiaj uważany jest za jednego z najlepszych psychologów[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jorge Bucay, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia terapeutycznego, napisał i wydał wiele książek. Zostały one przetłumaczone na siedemnaście języków i stały się bestsellerami m.in. w Hiszpanii, Meksyku, Chile, Urugwaju, Wenezueli, Kostaryce i Portoryko[3]. Głównym celem tych książek jest pomoc ludziom w rozwiązaniu problemów. W przeważającej części są to proste historie, które mają na celu wygenerowanie odbicia czytelnika, dzięki czemu czytelnik może odnieść podane tam przykłady do swojego życia. Jego książki mają jasny, prosty i zwięzły styl, który jest łatwy do zrozumienia przez każdego czytelnika, zarówno tego młodszego, jak i dorosłego. Każdy z tekstów zawiera przesłanie, z którego można wyciągnąć lekcję. To teksty, które uświadamiają czytelnikowi tematy takie jak ludzkie granice, osobista odpowiedzialność, możliwość przezwyciężenia swoich słabości i wiele innych[2].

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Jego teksty są w pewnym stopniu wezwaniem czytelnika do przemyśleń nad samym sobą i odnalezieniu w sobie swoich mocnych stron i zdolności. Niewątpliwie, książki te wymagają głębokiej refleksji i dzięki temu każdy czytelnik będzie mógł odnaleźć w nich coś dla siebie. Jego najważniejsze dzieła to:

 • Cartas para Claudia (1986) (Listy do Klaudii) – jedna z pierwszych książek. Można znaleźć w niej odpowiedzi na wiele pytań dotyczących samopoznania, świadomości, miłości i motywów postępowania[4].
 • Recuentos para Demián (1994) (Pozwól, że Ci opowiem … bajki, które nauczyły mnie jak żyć) – zbiór historii, przypowieści, bajek, anegdot z różnych stron świata i różnych tradycji. Pozwalają one lepiej poznać samego siebie oraz zrozumieć relacje z innymi ludźmi, pragnienia, dążenia. Pozwala nam uwierzyć, że wszystko, co złe może się zmienić, że można rozwiązać wszystkie swoje problemy[5][6].
 • Cuentos para pensar (1997) – z tej prostej historii można wyciągnąć wspaniałe lekcje samodoskonalenia[2].
 • Amarse con los ojos abiertos (2000) (Kochać z otwartymi oczami) – tutaj autor stara się pokazać czytelnikowi, jak ważne jest, aby kochać świadomie, unikając samooszukiwania się, widząc rzeczy takimi, jakimi są, nie trzymając się założeń lub własnych oczekiwań[7].
 • El camino de la autodependencia (2000) (Droga do samozależności) – książka ta to monolog, wykład, prowokacja i dialog, napisana prostym językiem z przypowieściami i historiami[8].
 • El mito de la diosa Fortuna (2006) – w książce tej autor porusza takie tematy jak przypadek, przeznaczenie czy szczęście z perspektywy mitologii[2].

W Polsce ukazały się dotychczas cztery jego książki:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Gustavo Novelo, Jorge Bucay: su vida y obra en pocas palabras, Psicología al Día, 4 grudnia 2016 [dostęp 2020-06-01] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-14] (hiszp.).
 2. a b c d Martin Garello, Biografía de Jorge Bucay – Obras y aportes a la psicología, Mente Asombrosa, 28 sierpnia 2019 [dostęp 2020-06-01] (hiszp.).
 3. EnCuentos, Jorge Bucay ◁ Biografía y Bibliografía 【 EnCuentos 】, EnCuentos, 13 lipca 2018 [dostęp 2020-06-01] (hiszp.).
 4. Listy do Klaudii, Lubimyczytać.pl [dostęp 2020-06-01].
 5. Bucay Jorge, Pozwól, że Co opowiem … bajki, które nauczyły mnie jak żyć, Wydawnictwo Republika, 2004.
 6. Pozwól, że ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć, Lubimyczytać.pl [dostęp 2020-06-01].
 7. Kochać z otwartymi oczami, Lubimyczytać.pl [dostęp 2020-06-01].
 8. Droga do samozależności, Lubimyczytać.pl [dostęp 2020-06-01].
 9. Droga do samozależności, Wydawnictwo Replika [dostęp 2020-06-01] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]