José Manuel Fernandes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
José Manuel Ferreira Fernandes
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 lipca 1967
Vila Verde
Zawód, zajęcie polityk, inżynier
Stanowisko poseł do Zgromadzenia Republiki, poseł do Parlamentu Europejskiego
Partia Partia Socjaldemokratyczna

José Manuel Ferreira Fernandes (ur. 26 lipca 1967 w Vila Verde) – portugalski inżynier, działacz społeczny i regionalny, samorządowiec, poseł do Parlamentu Europejskiego VII, VIII i IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia licencjackie z dziedziny inżynierii systemów i informatyki na Universidade do Minho. Rozpoczął później studia prawnicze na tej uczelni.

Karierę polityczną zaczynał od członkostwa w JSD (Juventude Social Democrata), młodzieżówce Partii Socjaldemokratycznej. Był jej przewodniczącym w rejonie Vila Verde. W 1993 został wybrany radnym z listy PSD (reelekcja w 1997). Od 1997 do 2009 był burmistrzem (przewodniczącym câmara municipal) Vila Verde. W 1999 uzyskał mandat posła do Zgromadzenia Republiki z okręgu Braga. W 2004 bez powodzenia próbował swych sił w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy PSD i CDS/PP.

Pełnił obowiązki prezesa agencji rozwoju regionalnego Cávado i przewodniczącego regionalnego związku gmin. W wyborach z 7 czerwca 2009 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego jako jeden z ośmiu przedstawicieli PSD. Został członkiem grupy Europejskiej Partii Ludowej, a także Komisji Budżetowej. W 2014 i 2019[1] z powodzeniem ubiegał się o europarlamentarną reelekcję.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]