José Sebastian Goyeneche Barreda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
José Sebastián de Goyeneche y Barreda
Arcybiskup Metropolita Limski
Prymas Peru
José Sebastián de Goyeneche y Barreda
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1784
Arequipa
Hiszpania (Wicekrólestwo Peru)
Data i miejsce śmierci 19 lutego 1872
Lima
Peru (Peru)
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Nominacja biskupia 14 kwietnia 1817
(Biskup Arequipa)
26 września 1859
(Arcybiskup Limy)
Sakra biskupia 2 sierpnia 1818

José Sebastián de Goyeneche y Barreda (ur. 19 stycznia 1784 w Arequipie; zm. 19 lutego 1872 w Limie) – peruwiański duchowny katolicki, biskup ordynariusz Arequipy w latach 1817-1859, a następnie dwudziesty drugi arcybiskup metropolita limski oraz prymas Peru od 1859 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1784 roku w Arequipie jako syn wojskowego i ziemianina Juana de Goyeneche i Maríi Josefy de Barreda y Benavides. Swoją edukację rozpoczął w Kolegium Niepokalanego Poczęcia w Arequipie, po którego ukończeniu studiował w Limie na Uniwersytecie Świętego Marka, uzyskując tam stopnie: licencjata sztuk wyzwolonych, a następnie magistra i doktora teologii i prawa kanonicznego w 1804 roku. Po ich ukończeniu odbywał aplikację adwokacką w Sądzie Królewskim. Należał do założycieli Izby Adwokackiej.

Potem ponownie wrócił na uczelnię, gdzie wykładał teologię, jednocześnie będąc adwokatem. Tę drugą pracę wykonywał z pełnym zapałem broniąc ubogich we wszystkich sprawach karnych. W zamian za te zasługi król Hiszpanii Karol IV Burbon nadał mu 20 lipca 1807 Order Świętego Jana.

Kapłaństwo[edytuj | edytuj kod]

W tym samym roku Goyeneche otrzymał święcenia kapłańskie i wrócił do rodzinnej Arequipy, gdzie otrzymał stanowisko egzaminatora synodalnego i konsultanta w miejscowej kurii biskupiej. W 1813 roku otrzymał godność kanonika. W tym samym czasie przeniósł się do Limy, która została zajęta przez oddziały rewolucyjne Mateusza Pumacahua, a w 1816 roku został mianowany inkwizytorem. W tym samym roku po śmierci ordynariusza Arequipy, został powołany na wikariusza tamtejszej diecezji, a 14 kwietnia 1817 papież Pius VII mianował go pełnoprawnym ordynariuszem tamtego biskupstwa. Jego konsekracja biskupia miała miejsce 2 sierpnia 1818 roku, jednak oficjalne rządy w diecezji objął dopiero 10 listopada 1819 roku.

Sprawowanie przez niego rządów w diecezji zbiegło się na trudny okres walki o niepodległość Peru, a następnie anarchii w państwie, jego rozpadu na dwie republiki, a następnie krótkotrwałej Konfederacji Peruwiańsko-Boliwijskiej.

Prymas Peru[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci arcybiskupa José Manuela Pasquela, marszałek i prezydent Peru Ramón Castilla mianował go nowym arcybiskupem metropolitą limskim, co zatwierdził papież Pius IX 26 września 1859 roku, a 19 listopada przekazał mu przez biskupa Trujillo paliusz z Rzymu.

Jego najważniejszym dokonaniem była reorganizacja miejscowego seminarium duchownego. Będąc już w podeszłym wieku zmarł w 1872 roku w Limie. Przeznaczył dużą część swojego spadku na budowę szpitala w Arequipie. Jednak rząd peruwiański przeznaczył ostatecznie tę kwotę na pokrycie wojny z Chile. Mimo to życzenia arcybiskupa dotyczące budowy szpitala było kontynuowane z datków jego krewnych. Szpital stoi tam do dnia dzisiejszego przy alei Goyeneche.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Fernández García Enrique, Perú Cristiano, PUCP, Fondo Editorial 2000.
  • Tauro del Pino Alberto, Enciclopedia Ilustrada del Perú, t. 7, Lima 2001.
  • Nieto Vélez Armando, La Iglesia Católica en el Perú, [w:] "Historia del Perú", t. 11, Lima 1980.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]