Josef Regner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Josef Regner
Data i miejsce urodzenia 25 lutego 1794
Havlovice, powiat Trutnov
Data i miejsce śmierci 11 maja 1852
Náchod
Miejsce spoczynku Cmentarz w Náchodzie

Josef Regner (ur. 25 lutego 1794 w Havlovicach, zm. 11 maja 1852 w Náchodzie) – czeski ksiądz katolicki i pisarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 25 lutego 1794 w Havlovicach[1] w powiecie Trutnov. Jego ojciec był młynarzem[2] i wielkim czeskim patriotą, ale zawsze w ramach wiary katolickiej oraz lojalności wobec cesarza.

W latach 1806-10 studiował w gimnazjum benedyktyńskim w Broumovie[3]. Kolejne dwa lata poświęcone są studiowaniu filozofii na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Karola[4], cztery następne studiowaniu teologii w Hradcu Králové.

Jego pierwszym miejscem pracy była w 1817 r. parafia w Náchodzie[5]. Już jako kapelan przejawiał ogromne zainteresowanie ogrodnictwem. Miejscowych chłopców uczył szczepieniu i oczkowaniu drzew owocowych. W kwietniu 1820 r. założył szkółkę drzew owocowych oraz wkrótce ogród kwiatowy[6], za pomocy jego przyjaciela Josefa Myslimíra Ludvíka.

W latach 1825-26 zastępował w Czerwonym Kostelcu chorego ks Josefa Ungera[7]. Później został mianowany kapelanem miejscowego zamku i z tego powodu spędzał część roku w Malych Svatoňovicach. Tutaj przyczynił się w latach 1830-31 do budowy nowej murowanej kaplicy[8].

Rok później został proboszczem w Hronovie[9], gdzie zastosował swoją wielką wiedzę oraz zdolności jako ksiądz, nauczyciel i praktyczny gospodarz. Obok tego opiekował się chorymi w czasie epidemii cholery. Podczas jego administracji parafii wybudowano nowy budynek probostwa oraz odbudowano miejscowy Kościół Wszystkich Świętych.

Następnie otrzymał od władz część kościelnych gruntów rolnych i jako gospodarz został wzorem dla sąsiadów. W 1836 r. zasadził przy cmentarnym murze 20 lip z warunkiem, żeby tam rosły oraz potężniały swobodnie przez co najmniej 100 lat. Dzięki jego staraniom zostało zasadzono wiele drzew i krzewów w okolicy miast Hronov, Náchod itd.

Pomnik J. Regnera w Havlovicach

Kierował się hasłem „Chleb dla ubogich i rozsądna edukacja ludowa“. Dlatego w 1835 r. wynajął i uruchomił kopalnię w miejscowości Žďárky. W taki sposób zapewnił chleb oraz wynagrodzenia dla bezrobotnych i ubogich.

W szkole był dobrym nauczycielem. Nie uczył tylko religii, ale pamiętał również o przyszłości swoich uczniów. W wolnym czasie uczył ich gospodarki rolnej, włącznie z informacjami o pszczołach i o pszczelarstwie.

Niestety w 1845 r.[5] został mianowany dziekanem w Náchodzie. Drugie działanie w tym mieście przyniosło największe owoce jego konstruktywnej pracy. Wraz z Ottą Erichiem, gospodarczym radą grodowym, był fundatorem szkół przędzalniczych, dla których zapewnił poparcie rządu, gmin oraz pojedynczych ludzi majętnych. Jednocześnie starał się o zbyt ich tkanin lnianych.

Jako dziekan[10] i potem wikariusz oraz inspektor szkolny rozwijał działalność spółkową, szkolną i oświatową. Wszechstronnie udoskonalił miejscową edukację, w całym regionie zakładał biblioteki[11] oraz został założycielem oraz współzałożycielem wielu tamtejszych stowarzyszeń.

Zmarł 11 maja 1852 w Náchodzie i jest pochowany na miejscowym cmentarzu. Jest także postacią literacką. Pisarz Alois Jirásek go przedstawił w swojej kronice „U nás“ pod nazwiskiem páter (ojciec) Havlovický[12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tygodnik Obnova, 2 lipca 1909
 2. http://www.havlovice.cz/galerie11/naucna_stezka/15_u_mandle.pdf
 3. | Gymnázium Broumov, www.gybroumov.cz [dostęp 2017-11-24] (cz.).
 4. http://rkc-jestrebihory.pontte.eu/Dokumenty/Galerie-fundatist%C5%AF.pdf
 5. a b Josef Klika, Stručný slovník paedagogický. Abecední soubor nejdůležitějších nauk z paedagogiky, hodegetiky a didaktiky, z methodiky obecné a methodik zvláštních, z dějin vychovatelství a školství, ze zákonodárství školního a statistiky školní v zemích našich a cizích i z pomocných věd vychovatelských: diaetetiky, psychologie, ethiky, sociologie a logiky se zřetelem k učitelstvu škol obecných a měšťanských. Díl pátý. Pokračovací školy dívčí-Selekce, Praga 1900
 6. Gazeta Národní listy, 25 sierpnia 1940
 7. Kněží z kostelecké farnosti
 8. Gazeta Národní listy, 5 października 1926
 9. Gazeta Lidové noviny, 9 czerwca 1937
 10. Lipí | Římskokatolická farnost - děkanství Náchod, farnost Studnice, nachod.farnost.cz [dostęp 2017-11-24].
 11. Havlovická škola Obec Havlovice byla původně přiškolena k úpické farní škole
 12. Gazeta Národní listy, 9 stycznia 1933